Czy zastanawiałeś się kiedyś jak środki czystości wpływają na Twoje zdrowie? Badanie grupy roboczej ds. ochrony środowiska dotyczące ponad 2000 środków czyszczących na rynku amerykańskim wykazało, że wiele z nich zawiera substancje związane z poważnymi problemami zdrowotnymi.
Środki czystości a negatywne skutki zdrowotne
Kłopoty z oddychaniem
- Opary niektórych środków czyszczących mogą wywoływać astmę u zdrowych osób. Duża i wciąż rosnąca liczba dowodów łączy częste stosowanie wielu zwykłych środków czyszczących w domu lub w pracy z rozwojem astmy i innych problemów z oddychaniem. Wiadomo już, że opary środków czyszczących mogą wywoływać ataki duszności u osób, u których wcześniej zdiagnozowano astmę.
Wady wrodzone
- Zgodnie z badaniem przeprowadzonym w 2010 r. przez Departament Zdrowia Stanu Nowy Jork, dzieci urodzone przez kobiety, które zajmowały się sprzątaniem podczas ciąży, mają podwyższone ryzyko wad wrodzonych.
Oparzenia chemiczne i zatrucia
- Niektóre środki czyszczące mogą powodować oparzenia chemiczne i zatrucia, a także łagodniejsze podrażnienia i alergie. Ciężkie reakcje na dany produkt sygnalizują, że konsumenci powinni zachować ostrożność za każdym razem, gdy korzystają z tych produktów.
Środki czystości i twoje zdrowie. Skład środków chemicznych
Pomimo powyższych obaw dotyczących zdrowia, etykiety produktów czyszczących często nie dostarczają konsumentom wystarczających informacji o ich składnikach. Jest to jednak niezbędne, aby umożliwić ludziom podejmowanie świadomych decyzji, które z nich są bezpieczniejsze, a które mogą zaszkodzić ich zdrowiu.
Agencje rządowe i niezależne instytucje badawcze nie dokonały odpowiedniej oceny bezpieczeństwa wielu substancji zawartych w produktach czyszczących. Chociaż rządowe agencje naukowe i regulacyjne skoncentrowały znaczną uwagę na chemikaliach podejrzewanych o wywoływanie raka, poświęciły znacznie mniej zasobów na ocenę substancji, które mogą być toksyczne dla mózgu i układu nerwowego, układu hormonalnego i innych narządów. Badanie pełnego zakresu zagrożeń związanych ze środkami czyszczącymi dla zdrowia publicznego i środowiska powinno być priorytetem. Problem pozostaje jednak w dużej mierze ukryty przed opinią konsumentów.
Środki czystości i twoje zdrowie. Chemiczne składy produktów do czyszczenia
Niewłaściwa ocena długoterminowych skutków zdrowotnych przewlekłego narażenia na silne chemikalia w produktach czyszczących wynika w dużej mierze z braku przepisów wymagających badań bezpieczeństwa i ustalenia prawnie wiążących górnych limitów toksycznych składników i zanieczyszczeń.
Rozsądna polityka chemiczna ma kluczowe znaczenie dla identyfikowania i usuwania z handlu szkodliwych chemikaliów w produktach codziennego użytku, takich jak środki czystości.
Środki czystości i twoje zdrowie. Produkty czyszczące a astma
Osoby z astmą mogą być wyjątkowo wrażliwe na zanieczyszczenia powietrza. Również opary, które wywoływane są przez produkty czyszczące mogą być dla nich szkodliwe. Badanie z 2009 r. prowadzone przez Jonathana Bernsteina, lekarza i wiodącego badacza ds. Astmy i alergii na University of Cincinnati College of Medicine, mierzyło nasilenie objawów u kobiet z astmą po zakończeniu prac związanych z czyszczeniem domu (Bernstein 2009).
Podczas ataku astmy gładkie mięśnie, które wyściełają drogi oddechowe do płuc, nagle stają się obrzęknięte, zaogniają stan zapalny i zaciskają się, utrudniając lub blokując przepływ powietrza i powodując ucisk w klatce piersiowej, świszczący oddech, duszność i kaszel. Różne okoliczności mogą wywołać atak, w tym drażniące lub wywołujące alergie substancje chemiczne.
Ocena EWG ponad 2000 produktów czyszczących wykazała, że 438 zawiera co najmniej jedną substancję chemiczną, którą AOEC zidentyfikował jako astmagen.
Czy środki czystości mogą wywołać astmę?
Coraz więcej dowodów sugeruje, że stosowanie środków czyszczących może również powodować rozwój astmy u zdrowych ludzi. Badanie przeprowadzone w 10 krajach na ponad 3500 osobach, które początkowo nie były astmatykami, wykazało, że dziewięć lat później ci, którzy przynajmniej raz w tygodniu używali środków czyszczących w sprayu do czyszczenia domów, mieli zwiększone o 30-50% ryzyko zachorowania na astmę (Zock 2007). Był to skutek stosowania przede wszystkim korzystania z produktów w sprayu, takich jak odświeżacze powietrza, środki do czyszczenia szkła i spraye do czyszczenia mebli. Ryzyko rosło, im częściej ludzie stosowali aerozole lub większa liczba różnych aerozoli.
Zespół badawczy obliczył, że przy powszechnym stosowaniu środków czyszczących w sprayu i wysokim ryzyku astmy jeden na siedem przypadków astmy u dorosłych można przypisać stosowaniu tych produktów (Zock 2007).
Wstępne ustalenia sugerują również, że narażenie płodu na domowe środki czyszczące może wpływać na zdrowie układu oddechowego. W serii badań naukowcy z trzech brytyjskich uniwersytetów ustalili, że dzieci, które urodziły kobiety, często używające środków czyszczących w swoich domach w czasie ciąży, miały wyższe ryzyko uporczywego świszczącego oddechu i gorszej wydolności płuc (Sherriff 2005; Henderson 2008).
Astmageny lub drażniące drogi oddechowe
Astmageny to składniki, które mogą powodować lub nasilać astmę. Wśród nich znajdziemy chociażby:
- * 2-bromo-2-nitropropano-1,3-diol
- Chlorek alkilodimetylobenzyloamoniowy
- Chlorek alkilodimetyloetylobenzyloamoniowy
- Chlorek didecylodimetyloamoniowy
- Dietanoloamina
- Chlorek dioktylo-dimetyloamoniowy
- Chlorek Distearylodimonu
- * DMDM Hydantoina
- Etanoloamina
- Formaldehyd
- Glutaral
- Cytrynian monoetanoloaminy
- Quaternium-15
- Quaternium-24
- Podchloryn sodu (wybielacz)
- Kwas Siarkowy
- Trietanoloamina
* Chociaż same nie są astmagenami, składniki te uwalniają formaldehyd, który jest uznanym astmagenem.
Środki czystości i twoje zdrowie. Badania pracowników podkreślają ryzyko astmy
Obszerne badania pokazują wyraźne związki między narażeniem w miejscu pracy na działanie środków czystości a rozwojem astmy u pracowników, którzy nigdy nie wykazywali wcześniejszych objawów tej choroby (Medina-Ramon 2005, 2006; Rosenman 2006; Arif 2009; Quirce 2010; Zock 2010 ). Wiele przypadków zdiagnozowanej astmy w ostatnim czasie jest powiązana z ekspozycją na niektóre środki czyszczące lub chemikalia. Badania powiązały nowe przypadki astmy ze stosowaniem środków czyszczących w aerozolu, rozpylaczy chloru, środków dezynfekujących, odświeżaczy powietrza, środków do czyszczenia odpływów czy piekarników lub pasty do mebli.
Badania z 2003 r. prowadzone przez Kennetha D. Rosenmana, profesora medycyny na Michigan State University, wykazało, że 12 procent przypadków astmy związanej z pracą, w czterech stanach, było powiązanych z ekspozycją na środki czyszczące (Rosenman 2003). Cztery piąte pracowników zgłaszających astmę nigdy wcześniej nie cierpiało na tę chorobę.
Substancje chemiczne mogą powodować lub nasilać astmę
Kilka składników, które są powszechnie stosowane w środkach czyszczących, jest klasyfikowanych jako astmageny, co oznacza, że mogą powodować astmę u zdrowych ludzi.
Wiele rodzajów przemysłowych substancji chemicznych może powodować astmę. Do najbardziej drażniących środków czyszczących należą:
- Czwartorzędowe związki amoniowe lub „quaty”, takie jak chlorek benzalkoniowy, dodawane jako środki przeciwbakteryjne w przeciwbakteryjnych środkach czyszczących i dezynfekujących odświeżaczach powietrza; są również stosowane jako środki zmiękczające tkaniny;
- Etanoloaminy (mono-, di- i trietanoloamina), powszechnie stosowane do kontrolowania kwasowości produktu (pH); działają również jako detergenty w wielu klasach środków czyszczących;
- Wybielacz (podchloryn sodu) i amoniak (wodorotlenek amonu), być może najbardziej znane składniki czyszczące na świecie (AOEC 2012).
Wiele silnie kwaśnych środków czyszczących (niskie pH) lub zasadowych (wysokie pH) pogarsza objawy astmy, ponieważ podrażniają płuca. Ponadto, jeśli są niewłaściwie zmieszane, wybielacze i kwasy lub oparte na amoniaku środki czyszczące mogą reagować, tworząc ekstremalnie wysokie stężenia chloru gazowego, co może powodować u osoby astmę po jednorazowym intensywnym wystawieniu na ich działanie (AOEC 2012). Inne chemikalia, takie jak quaty, wybielacze i amoniak, mogą powodować astmę poprzez reakcje alergiczne, które rozwijają się powoli po częstym, długotrwałym narażeniu na niższe stężenia substancji (Bernstein 2006; AOEC 2012).
Środki czystości. Zanieczyszczenia i reakcje chemiczne
Wiele składników w produktach czyszczących łatwo odparowuje, a niektóre mogą reagować z innymi zanieczyszczeniami w powietrzu, tworząc nowe chemikalia wywołujące astmę. Niektóre z tych lotnych związków organicznych (LZO) zostały zmierzone na poziomach do 100 razy wyższych niż te znajdujące się na zewnątrz i mogą przekraczać limity bezpieczeństwa ustalone dla obiektów przemysłowych (Nazaroff 2006; EWG 2009; Bello 2010).
Reakcje w powietrzu z udziałem lotnych związków organicznych mogą wytwarzać ozon, silny czynnik drażniący płuca. Długotrwałe narażenie na ozon w dzieciństwie może spowodować trwałe uszkodzenie płuc (Kunzli 1997; Gilliland 2001). Chociaż nie ma jednoznacznych dowodów na to, że sam ozon może powodować astmę, podmiot ten zasługuje na szersze badania.
Terpeny w środkach czystości – czy są bezpieczne?
Środki czyszczące na bazie sosny i cytrusów zawierają klasę lotnych chemikaliów zwanych terpenami, które pośrednio zwiększają ryzyko astmy. Terpeny można również znaleźć w odświeżaczach powietrza i środkach czyszczących, które zawierają inne olejki eteryczne na zapach. Reagują z ozonem, tworząc formaldehyd, astmagen i znany czynnik rakotwórczy dla ludzi.
California Air Resources Board zaleca konsumentom unikanie stosowania środków czyszczących do olejków cytrusowych i sosnowych, szczególnie w ciepłe, smogowe dni o wysokiej zawartości ozonu (CARB 2008). Lotne związki organiczne tworzące ozon i terpeny reaktywne wobec ozonu z olejków sosny i cytrusów mogą działać razem, zwiększając zanieczyszczenie powietrza formaldehydem. Łączny wpływ produktów czyszczących na jakość powietrza uwalniających te chemikalia nie został zbadany lecz może być on niebezpieczny.
Środki czystości i twoje zdrowie. Środki czyszczące i rak
Badanie EWG składników produktu ujawnione przez producentów wykazało, że wiele środków czyszczących może być splecionych ze znanymi, prawdopodobnymi lub możliwymi czynnikami rakotwórczymi, w tym:
- Formaldehyd (czasem nazywany formaliną). Oznaczony przez rząd USA i Światową Organizację Zdrowia jako znany czynnik rakotwórczy dla ludzi, formaldehyd jest wymieniony na etykietach lub w dokumentach bezpieczeństwa pracowników jako składnik kilkudziesięciu środków czyszczących w Przewodniku EWG dotyczącym zdrowego czyszczenia. Formaldehyd może być również wytwarzany w pojemnikach na produkty czyszczące przez środki konserwujące uwalniające formaldehyd, takie jak bronopol (znany również jako 2-bromo-2-nitropropano-1,3-diol). W tej sytuacji producenci nie dodają do produktu samego formaldehydu, lecz zamiast tego dodają konserwanty, które uwalniają formaldehyd, aby zabić bakterie i przedłużyć okres przydatności produktu. Testy EWG środków czyszczących stosowanych w kalifornijskich szkołach wykryły formaldehyd w środkach czyszczących Comet, Pine-Sol i Simple Green. Pary formaldehydu zostały wykryte, gdy składniki na bazie owoców cytrusowych i sosny zmieszały się z ozonem w domach (CARB 2008). Formaldehyd jest najgorszy w smogowe dni, kiedy poziomy ozonu są wysokie.
- 1,4-dioksan. Klasyfikowana przez EPA jako prawdopodobny czynnik rakotwórczy dla ludzi, substancja ta została wykryta w wielu markowych płynnych detergentach do prania (Steinman 2010). Substancja ta jest zanieczyszczeniem nieumyślnie powstającym podczas procesów przemysłowych, które wytwarzają składniki syntetyczne, takie jak PEG i związki polietylenowe. Kilka badań na zwierzętach wykazało wyższy odsetek guzów wątroby u zwierząt narażonych na 1,4-dioksan. Badania narażenia zawodowego nie przyniosły jednoznacznych wyników (EPA 2010).
Jakie ryzyko wiąże się ze stosowaniem środków czyszczących zawierających chemikalia, które mogą okazać się przyczyną raka? To pytanie nie było zbyt często badane. Jedno z ostatnich retrospektywnych badań przeprowadzonych przez Silent Spring Institute, w którym przebadano 1500 kobiet z Massachusetts, z których u połowy zdiagnozowano raka piersi, sugeruje związek między używaniem domowych środków czyszczących a rakiem (Zota 2010). Kobiety, które zgłosiły największe stosowanie środków czyszczących (górne 25 procent), były dwukrotnie częściej zdiagnozowane z rakiem piersi niż kobiety zgłaszające najmniejsze użycie (dolne 25 procent). Wyższe ryzyko wiązało się również z częstym stosowaniem odświeżaczy powietrza, zwłaszcza stałych, oraz produktów zwalczających pleśń i pleśń. Autorzy badania ostrzegają, że dowody nie są jednoznaczne,
Pilnie potrzebne są dalsze badania w celu zbadania możliwych związków między chemikaliami w środkach czyszczących a rakiem. Chociaż jasne jest, że wiele popularnych środków czyszczących zawiera składniki rakotwórcze lub zanieczyszczenia, naukowcy nie wiedzą, w jakim stopniu te ekspozycje mogą przyczynić się do ryzyka raka.
Środki czystości i twoje zdrowie. Środki czyszczące a problemy rozrodcze lub rozwojowe
Badanie EWG składników produktu czyszczącego ujawnione przez producentów wykazało kilka konkretnych substancji chemicznych, które są znane lub podejrzewane o toksyczne działanie na rozrodczość lub rozwój, w tym:
- Boraks i kwas borowy. Związki te są stosowane do stabilizowania enzymów w detergentach do prania lub zmywania naczyń, a boraks jest również powszechnym składnikiem domowych środków czyszczących. Nadboran sodu, forma wybielacza tlenowego znajdująca się w niektórych środkach czyszczących, uwalnia boran sodu podczas procesu bielenia. Unia Europejska uważa je za toksyczne dla ludzkiego układu rozrodczego (ECHA 2011). Mężczyźni pracujący w fabrykach kwasu borowego mają większe ryzyko zmniejszenia liczby plemników i libido. Przewlekła ekspozycja na wysokie dawki boraksu lub kwasu borowego powoduje zanik jąder u samców myszy, szczurów i psów (EPA 2006). Badane kobiety wykazują zmniejszoną owulację i płodność przy wyższych dawkach. Badania na zwierzętach dotyczące wysokich dawek ekspozycji na boraks i kwas borowy wykazały, że mogą one przenikać przez łożysko, wpływając na rozwój szkieletu płodu i masę urodzeniową. Oceny ryzyka przeprowadzone przez USA i UE agencje nie zbadały kompleksowo narażenia na środki czyszczące w stosunku do innych źródeł narażenia, takich jak pestycydy, produkty higieny osobistej, żywność i woda, co utrudnia ocenę konkretnego poziomu ryzyka związanego z detergentami boraksowymi lub kwasami borowymi i środkami czyszczącymi (EPA 2006 ; Komisja Europejska 2007; ECHA 2008). Kwas borowy jest kandydatem na unijną listę substancji wzbudzających szczególnie duże obawy, dla których priorytetem są przepisy dotyczące ochrony zdrowia (ECHA 2010).
- Eter monometylowy glikolu dietylenowego. Rozpuszczalnik ten znany jest również jako DEGME lub metoksydiglikol i znajduje się w kilku intensywnych środkach czyszczących i odtłuszczających. Unia Europejska podejrzewa, że substancja ta działa szkodliwie na płodność lub rozwijający się płód (ECHA 2011) i zasadniczo zakazała jej stosowania w środkach czyszczących (UE 2008). Inne chemikalia w rodzinie eteru glikolowego zostały powiązane z upośledzoną płodnością oraz toksycznym wpływem na rozrodczość i rozwój w badaniach na zwierzętach (EPA 2000; NTP 2000). Cztery znajdują się na liście propozycji 65 Kalifornii męskich toksyn rozwojowych. Badania zawodowe wskazują, że mężczyźni narażeni na etery glikolowe w pracy częściej mają zmniejszoną liczbę plemników, a kobiety ciężarne narażone na pracę częściej rodzą dzieci z wadami wrodzonymi (Cordier 1997; CDHS 2007).
Badanie z 2010 r. Przeprowadzone przez Departament Zdrowia Stanu Nowy Jork, w którym przeanalizowano zawód matki i 45 rodzajów wad wrodzonych, wskazało, że dzieci urodzone przez kobiety pracujące jako opiekunowie budynku mają znacznie zwiększone ryzyko pewnych wad wrodzonych (Herdt-Losavio 2010). Inne badania zawodowe wykazały ryzyko narażenia na rozpuszczalnik dla grupy dzieci urodzonych przez kobiety pracujące z rozpuszczalnikami organicznymi podczas ciąży. Niektóre dzieci w tej kategorii miały obniżone IQ i umiejętności językowe (do 2001 r .; Laslo-Baker 2004) i zaburzenia widzenia (do 2005 r.). W niewielu badaniach zbadano ryzyko reprodukcyjne lub rozwojowe związane ze środkami czyszczącymi, co stanowi niepokojącą lukę w naszym zrozumieniu potencjalnych skutków długotrwałego narażenia na te powszechne produkty konsumenckie.
Środki czystości i twoje zdrowie. Środki czyszczące są obciążone alergenami i środkami drażniącymi
Zwykłe środki czyszczące mogą powodować u niektórych osób łagodne lub ciężkie reakcje alergiczne skóry, oczu i płuc. W rzadkich przypadkach reakcje te mogą wymagać hospitalizacji. Niektóre produkty czyszczące zawierają substancje chemiczne, które same mogą wywoływać alergię, podczas gdy inne zawierają składniki, które mogą łączyć się z białkami, tworząc „hapteny”, które wywołują reakcje (Chipinda 2011). Linalool, powszechnie występujący w zapachach i olejkach eterycznych, jest jedną z substancji chemicznych tworzących hapten (Christensson 2010; Karlberg 2008). Powstałe reakcje alergiczne mogą rozwijać się szybko po zaledwie kilku ekspozycjach lub powoli po częstych, długotrwałych ekspozycjach na niższe stężenia substancji alergizujących (Chipinda 2011).
Wiele trudnych chemicznych środków czyszczących może powodować bezpośrednie, bolesne podrażnienie skóry, oczu, nosa, gardła i płuc. Już same właściwości, które czynią produkty czyszczące skutecznymi, mogą również oznaczać, że rozpalają delikatne chusteczki.
Niedawne badanie włoskich artykułów gospodarstwa domowego wykazało, że wiele popularnych składników, w tym konserwantów, substancji zapachowych, rozpuszczalników i środków powierzchniowo czynnych, to alergeny skórne lub substancje drażniące (Magnano 2009). Niektóre alergeny oddechowe i czynniki drażniące mogą powodować astmę lub nasilać objawy astmy.
Powtarzające się narażenie na wybielacz chloru jest związane z uszkodzeniem układu oddechowego i świszczącym oddechem, a także podrażnieniem nosa i oczu. Opary bielenia składają się ze złożonej mieszaniny toksycznych, rakotwórczych i drażniących gazów, w tym chloru, chloroformu i tetrachlorku węgla (Medina-Ramon 2005; Odabasi 2008). Hiszpańscy naukowcy udokumentowali zwiększone ryzyko objawów obturacyjnej choroby płuc u pracowników domowych, którzy regularnie używają wybielaczy (Medina-Ramon 2006). Środki wybielające stosowane w postaci aerozoli mogą powodować podrażnienie dróg oddechowych i szczególnie dotyczą astmy związanej z pracą (Medina-Ramon 2005).
Ryzyko wybielacza nie ogranicza się do tych, którzy utrzymują się z utrzymania. Badanie z 2009 r. Przeprowadzone przez 13-krajowy zespół badawczy wykazało, że osoby, które stosowały wybielacz w domu cztery lub więcej razy w tygodniu, częściej niż osoby niebędące wybielaczami cierpiały na dolne drogi oddechowe, takie jak świszczący oddech, kaszel i duszność (Zock 2009 ).
Ocena przeprowadzona w 2009 r. Przez Departament Zdrowia Publicznego w Massachusetts dla 49 pracowników opieki wykazała, że wielu cierpiało z powodu objawów, takich jak ból gardła, podrażnienie oczu, wysypki i bóle głowy (Pechter 2009). Siedemdziesiąt osiem procent z nich stwierdziło, że kojarzy co najmniej jeden taki objaw ze stosowaniem określonych środków czyszczących.
Badanie opublikowane w ubiegłym roku przez Uniwersytet Techniczny w Dreźnie wykazało, że 19 procent z 803 sprzątaczek rozwinęło alergie skórne, znane również jako atopowe zapalenie skóry, a prawie co trzeci z nich miał kontaktowe zapalenie skóry, reakcję, która powoduje stan zapalny, zaczerwienienie i swędzenie skóry (Liskowsky 2011).
Narażenie na drażniące lub alergizujące składniki czyszczące może wpływać na osoby mieszkające, pracujące lub studiujące w budynkach poddawanych czyszczeniu. Lotne opary uwalniane podczas zwykłego czyszczenia mogą zanieczyścić powietrze do 20 minut po użyciu (Bello 2010). Opary amoniaku z produktów czyszczących na bazie amonu są silnie drażniące. Opary eteru glikolowego są powiązane ze zwiększonym ryzykiem astmy, wyprysku, nieżytu nosa (podrażnienie i zapalenie błon śluzowych nosa) i innych objawów alergicznych u dzieci w wieku przedszkolnym (Choi 2010).
Środki czystości. Tajemnicze substancje zapachowe są głównym problemem alergicznym
Niektóre alergie układu oddechowego mogą być wywoływane przez substancje zapachowe, które są złożonymi mieszaninami chemicznymi powszechnie stosowanymi do perfumowania odświeżaczy powietrza i środków czyszczących, produktów higieny osobistej i innych towarów konsumpcyjnych.
Zapachy są wspólnie uważane za jedne z pięciu największych alergenów na świecie (de Groot 1997; Jansson 2001). Mogą również wywoływać ataki astmy (Norback 1995; Millqvist 1996). Badacze z uniwersytetów w Waszyngtonie i Zachodniej Georgii, którzy badali codzienne doświadczenia Amerykanów z pachnącymi środkami czyszczącymi, stwierdzili, że prawie co piąty cierpiał na bóle głowy, trudności w oddychaniu lub inne problemy po ekspozycji na odświeżacze powietrza (Caress 2009). Badanie prowadzone przez Alexandra Farrow z Uniwersytetu Brunel w Wielkiej Brytanii połączyło odświeżacze powietrza w domu z większą częstością występowania biegunki i bólów u niemowląt i bólów głowy oraz depresji u ich matek (Farrow 2003). W opublikowanym w tym roku szwajcarskim badaniu stwierdzono, że stosowanie sprayów odświeżających powietrze przez 4-7 dni w tygodniu było związane ze zmniejszoną zmiennością rytmu pracy serca, marker autonomicznej dysfunkcji serca (Mehta 2012). Ponieważ producenci rutynowo odmawiają wyszczególnienia poszczególnych składników zapachów, niezależni badacze mają trudności z przeprowadzeniem ukierunkowanych badań w celu ustalenia, które substancje zapachowe budzą największe obawy.
Enzymy dodawane do detergentów do prania i zmywania naczyń w celu rozkładu i usuwania zabrudzeń i plam zostały powiązane z alergiami oddechowymi w warunkach zawodowych. Producenci podjęli kroki w celu zmniejszenia narażenia poprzez kapsułkowanie tych enzymów, ale badania w miejscu pracy sugerują, że problemy pozostają. Na przykład ostatnie badania pracowników fabrycznych produkujących detergenty zarówno przez Holenderskie Centrum Wiedzy o Zawodowych Zaburzeniach Oddechowych, jak i Fiński Instytut Zdrowia Pracy wykryły zwiększone ryzyko uczulenia i alergii układu oddechowego (Vanhanen 2000; van Rooy 2009). Pracownicy z większą ekspozycją na enzymy detergentowe mieli również większe objawy kichania, swędzącego nosa, nieżytu nosa i świszczącego oddechu. Badania finansowane przez przemysł sugerują, że zwykłe stosowanie domowych środków czyszczących zawierających enzymy nie stanowi zagrożenia dla konsumentów (Basketter 2010; Sarlo 2010; Tygodnie 2010).
Wypadki związane z czyszczeniem dostaw: oparzenia chemiczne i zatrucia
Wiele domowych środków czyszczących może powodować poważne uszkodzenia po połknięciu lub zachlapaniu bezpośrednio na skórę i oczy. Chociaż Amerykanie zdają sobie sprawę z ostrej toksyczności niektórych środków czyszczących, statystyki dotyczące wizyt w szpitalach i wezwań do kontroli zatruć jasno pokazują, że wypadki przy użyciu środków czyszczących zdarzają się codziennie.
Środki czystości i twoje zdrowie. Oparzenia chemiczne od żrących środków czyszczących
Produkty czyszczące, które są wyjątkowo kwaśne lub zasadowe lub zawierają żrące składniki, mogą powodować bolesne oparzenia skóry i oczu oraz trwałe uszkodzenie lub bliznowacenie tkanek. Wdychanie oparów z tych produktów może uszkodzić płuca. Specjaliści od czyszczenia mogą odnieść poważne obrażenia chemiczne w pracy.
Badanie z 1999 r. Wykazało, że każdego roku na przykład 6 na 100 opiekunów budowlanych w hrabstwie Santa Clara w Kalifornii doznało obrażeń związanych z chemikaliami; 20 procent to poważne oparzenia oczu lub skóry (Barron 1999).
Przegląd zapisów 94 pacjentów przyjętych do szpitala na oparzenia chemiczne z powodu oparzeń chemicznych w ciągu 19 lat wykazał, że 14 procent zostało rannych w domu przy użyciu zwykłych domowych środków czyszczących (Wibbenmeyer 1999).
Jednym z najpoważniejszych bezpośrednich zagrożeń jest tworzenie się wysokich poziomów szkodliwych gazów po zmieszaniu silnie reaktywnych środków czyszczących. Produkty na bazie wybielacza stanowią największe zagrożenie. Chloramina powstaje podczas mieszania środków czyszczących na bazie wybielacza i amoniaku. Chlor powstaje, gdy środki czyszczące na bazie wybielacza zostaną zmieszane z kwaśnymi środkami czyszczącymi, takimi jak środki do czyszczenia muszli klozetowych, odrdzewiaczy lub octu.
Trucizna pod zlewem
W 2010 r. Amerykańskie centra kontroli zatruć wysłały ponad 116 000 zgłoszeń na temat wypadków sprzątających w gospodarstwach domowych z udziałem dzieci poniżej piątego roku życia (Bronstein 2011). Dane z pogotowia ratunkowego w USA pokazują, że tylko w 2006 r. 10 318 dzieci poniżej piątego roku życia wymagało jakiejś formy leczenia w wyniku zatrucia środkami czyszczącymi, a 744 z nich miało objawy zagrażające życiu lub powodujące znaczną niepełnosprawność (McKenzie 2010) .
Wybielacz był najczęstszą przyczyną zatrucia lub obrażeń (McKenzie 2010). Butelki z rozpylaczami środków czyszczących były najczęstszym sposobem narażenia, który uczestniczył w 40 procentach wypadków (McKenzie 2010). Chociaż w ostatnich dziesięcioleciach liczba urazów związanych z czyszczeniem gospodarstw domowych przez dzieci z powodu zwykłych butelek lub oryginalnych pojemników i naczyń kuchennych spadła, wskaźniki urazów butelek z rozpylaczem pozostają wysokie (McKenzie 2010). Wiele popularnych środków czyszczących w sprayu ma kolorowe opakowania, które fascynują dociekliwe małe dzieci. Rodzice czasami zaniedbują przekręcenie dysz spryskiwaczy w pozycję „wyłączoną” lub dzieci ponownie otwierają zamknięte dysze.
Te obrażenia są tragiczne i niepotrzebne. Na rynku dostępne są bezpieczniejsze środki czyszczące, które nie ryzykują trwałego uszkodzenia małych odkrywców.