Organiczne, zielone preparaty do czyszczenia

Organiczne, zielone preparaty do czyszczenia. Organiczne, zielone życie!

Katastrofalne pożary w ubiegłym roku w Kalifornii, a teraz w lasach deszczowych Amazonii, a także poważne zjawiska pogodowe, takie jak huragan Dorian, przypominają nam, że zmiana klimatu to coraz bardziej poważna i realna sprawa. Zastanawiasz się więc, czy małe kroki w kierunku ekologizacji mogą coś zmienić? Łatwo się zniechęcić. Ale istnieją dobre powody, aby robić to, co możemy, w naszym życiu i we własnych domach, wybierając ekologiczne alternatywy.

Organiczne, zielone preparaty do czyszczenia. Dlaczego konieczne jest przejście na ekologiczne składy?

Kiedy decydujemy się na wydobycie zbędnych chemikaliów z naszego życia ma to znaczenie dla naszego zdrowia i dla naszej planety

Nawet dzisiaj nie nadążamy za wpływem chemikaliów na nasze ciała i naszą planetę. I nie musisz cierpieć z powodu alergii na różne substancje chemiczne, aby obawiać się o swoje zdrowie. W końcu ciężkie opary toksyn mogą być niezdrowe dla nas wszystkich. Dobrym krokiem jest podjęcie środków ostrożności w celu ograniczenia narażenia na ostre chemikalia.

Szkodliwość środków czyszczących

EPA – Agencja Ochrony Środowiska to organizacja federalna Stanów Zjednoczonych, dostarcza użytecznych informacji na temat tego, dlaczego powinniśmy ekologizować nasze środki czyszczące.

Jak zaznacza EPA:

Dyskusja dotyczy przede wszystkim zagrożeń związanych ze składnikami produktów czyszczących. Rzeczywiste ryzyko związane z tymi chemikaliami przy typowych poziomach narażenia jest często niepewne, a w wielu przypadkach prawdopodobnie niskie. Niezależnie od poziomu ryzyka, zmniejszenie zagrożenia związanego z działaniem składników produktów czyszczących, jest jednak pożądanym celem zapobiegania zanieczyszczeniom.

Jakie szkody mogą powodować więc toksyczne środki czystości?

Poniżej kilka przykładów.

  • Produkty czyszczące są uwalniane do środowiska podczas normalnego użytkowania poprzez odparowanie lotnych składników i spłukiwanie do odpływu resztek produktu z czyszczonych powierzchni, gąbek itp. Osoby sprzątające mogą być narażone na skoncentrowane środki czyszczące. 
  • Niektóre składniki produktów czyszczących mogą stanowić zagrożenie powodując na przykład podrażnienia skóry. Mogą one być także toksyczne dla zwierząt wodnych, kiedy do zbiorników wodnych dostają się odpady ze szkodliwszy produktów. Standardowe oczyszczanie ścieków powinno skutecznie zmniejszać lub usuwać większość składników produktu czyszczącego. 
  • Składniki zawierające fosfor lub azot mają niekorzystny wpływ na jakość wody. 
  • Lotne związki organiczne (LZO) w produktach czyszczących mogą wpływać na jakość powietrza w pomieszczeniu, a także przyczyniać się do powstawania smogu w powietrzu na zewnątrz.

Zalety stosowania ekolgicznych środków czystości

Wybór mniej niebezpiecznych produktów, które mają pozytywne właściwości środowiskowe (np. są biodegradowalne, mają niską toksyczność, niską zawartość lotnych związków organicznych (LZO), ekologiczne opakowanie) może poprawić stan naszej planety. Bio środki czystości zmniejszają także zanieczyszczenie wody i powietrza. Jednocześnie zapewniają skuteczność czyszczenia w usuwaniu zanieczyszczeń. To także pierwszy krok do zminimalizowania szkodliwości oddziaływania chemii na nasze zdrowie.

Dodatkowo, kupowanie środków czyszczących w opakowaniach wielokrotnego użytku, nadającymi się do recyklingu, zmniejsza ilość odpadów.

Postaw na organiczne zielone preparaty do czyszczenia!

Powyższe argumenty to dobry powód do poszukiwania mniej niebezpiecznych i ekologicznych środków czyszczących. Postaw więc na organiczne zielone preparaty do czyszczenia. Im więcej osób to zrobi i dokona zmiany, tym skuteczniejszy będzie nasz wysiłek.