Chemia do czyszczenia

Większość z nas wzdryga się, gdy widzimy słowo chemia. Albo całkowicie unikaliśmy tego tematu w szkole, albo mamy niezbyt miłe wspomnienia z klasy o zrozumieniu, czym jest podwójna więź i dlaczego jest to ważne. Ale podstawowa wiedza na temat pH środków czyszczących, stosowanych chemikaliów i ich faktycznego działania, znacznie ułatwi wybór najlepszych produktów do czyszczenia i ochrony dywanów i podłóg. Chemia do czyszczenia jest niezbędna w każdym domu aby utrzymać go w idealnym stanie do codziennego funkcjonowania.

Chemia do czyszczenia – typowe składniki

Płynne preparaty do czyszczenia różnią się w zależności od typu i producenta. Większość środków czyszczących na bazie wody zawiera jednak kilka typowych składników. Wśród nich znajdują się:

  • Środki powierzchniowo czynne – obniżają napięcie powierzchniowe, umożliwiając rozprowadzanie środka czyszczącego po włóknach materiału. Pozwalają również na skuteczniejsze usuwanie zabrudzeń. Typowe środki powierzchniowo czynne wymienione na etykiecie środka czyszczącego mogą obejmować siarczan, sulfonian lub etoksylowany alkohol. 
  • Rozpuszczalniki rozpuszczają zabrudzenia i plamy oraz pomagają w solubilizacji innych składników preparatu, aby utrzymać stabilny roztwór. Można je zidentyfikować na etykiecie pod takimi terminami, jak eter glikolu, izopropanol lub ester. 
  • Wypełniacze, czasami nazywane środkami chelatującymi lub sekwestrującymi, zwiększają skuteczność czyszczenia poprzez zmiękczenie wody. Typowe wypełniacze mogą obejmować wodorotlenek sodu, cytrynian sodu, krzemian sodu, fosforan sodu lub kwas etylenodiaminotetraoctowy. 
  • Inne składniki mogą obejmować środki zapobiegające ponownemu osadzaniu się, które mają za zadanie zmniejszyć przyciąganie zabrudzeń do powierzchni włókna. 
  • Enzymy pozwalają na rozkład organicznych cząsteczek brudu na drobniejsze, rozpuszczalne związki, które łatwiej usunąć.
  • Zasady reagują z olejowymi i tłuszczowymi składnikami i sprawiają, że mieszają się z wodą.

Znaczenie pH w środkach czyszczących

pH jest liczbą wyrażającą kwasowość lub zasadowość roztworu w skali logarytmicznej. Skala pH wynosi od 0 do 14, przy czym 7 uważa się za neutralną. Od 0 do 7 roztwór jest uważany za kwaśny. Od nieco powyżej 7 do 14 roztwory uważa się za zasadowe. Produkty są uważane za bardziej kwaśne lub zasadowe, im dalej ich wartość od neutralnej 7. Bardziej kwaśny lub zasadowy produkt może pomóc w określeniu jego reaktywności.

Jakie pH powinny mieć środki czystości?

Tradycyjnie, alkaliczne środki czyszczące o pH 10 i wyższym były preferowane ze względu na ich skuteczność na mocno zabrudzonych powierzchniach. Przy tych wyższych poziomach pH zachodzi faktyczna reakcja chemiczna znana jako zmydlanie. Organiczne tłuszcze i oleje w są przekształcane w mydło po zmieszaniu z wolnymi alkaliami (zasadami) w środkach czyszczących. Powszechne zasady stosowane w produktach czyszczących to soda kaustyczna, ług i krzemian sodu. Skutecznie usuwają one z powierzchni zabrudzenia na bazie oleju. Jednak środki czyszczące o wysokim pH są bardziej korozyjne i mogą uszkodzić wrażliwe włókna i barwniki. 

Mniejszy wpływ neutralnego pH

Produkty czyszczące o bardziej neutralnym pH są uważane za bezpieczniejsze dla powierzchni, ludzi i środowiska w porównaniu do tych, które są wyjątkowo kwaśne lub bardzo alkaliczne. Zalety środków czyszczących o neutralnym pH obejmują: niższy potencjał toksyczności doustnej, skórnej i inhalacyjnej, a także niższy potencjał szkód po uwolnieniu do środowiska. 

Czy środki czystości z neutralnym pH są skuteczne?

Bezpieczniejsze środki czyszczące z neutralnym pH zwykle stosuje się w lekkich środkach czyszczących do mycia wrażliwych włókien, takich jak wełna czy jedwab. Skuteczność czyszczenia takich środków na ogół nie jest tak silna jak ich alkaliczne lub kwasowe alternatywy. Jednak ostatnie innowacje w dziedzinie środków powierzchniowo czynnych umożliwiły stworzenie nowej generacji neutralnych środków czyszczących, które mogą zapewnić wyjątkowo skuteczne usuwanie brudu. Są one jednocześnie delikatne dla włókien i bezpieczne dla użytkowników.

Mechanizm czyszczenia środków o neutralnym pH

Mechanizm czyszczenia środków z neutralnym pH znacznie różni się od tych o wysokim pH. Zamiast silnej reakcji chemicznej, neutralne środki czyszczące polegają na działaniu rozpuszczalników i / lub środków powierzchniowo czynnych w celu penetracji i rozpuszczenia zabrudzenia. Niska energia powierzchniowa preparatu pomaga zerwać wiązanie, które utrzymuje zabrudzenia na włóknie. Są one następnie podnoszone i rozpraszane w roztworze czyszczącym, który można łatwo spłukać. W przeciwieństwie do alkalicznych środków czyszczących, neutralne środki czyszczące mogą nie wymagać użycia neutralizatora lub płukania kwasem, aby przywrócić roztwór do neutralnego pH po czyszczeniu.

Neutralna chemia do czyszczenia – na jakie zabrudzenia?

Kolejną zaletą niektórych środków czyszczących o neutralnym pH jest ich zdolność do czyszczenia szerokiej gamy zabrudzeń. Wiadomo, że alkaliczne środki czyszczące działają najlepiej, gdy brud może zostać zhydrolizowany. Zmyć więc nimi możemy tłuszcz kuchenny, smary, oleje do ciała i niektóre białka. Jednak nie są one bardzo skuteczne w przypadku plam z twardej wody, rdzy i innych bardziej zasadowych zabrudzeń. Te zazwyczaj wymagają bardziej kwaśnego środka czyszczącego. Nowe rozwiązania w środkach czystości umożliwiają teraz tworzenie produktów czyszczących o neutralnym pH, które mogą rozpuszczać całe spektrum zabrudzeń – od smarów po szumowiny mydlane – za pomocą jednego środka czyszczącego.

Chemia do czyszczenia – ekologiczne środki od Think Eco Think Bio!

Podsumowując, ważne jest, aby znać zarówno składniki, jak i pH środków czyszczących. Aby dokonać najlepszego wyboru metody czyszczenia ważna jest również powierzchnia, którą mamy umyć. Rozważ wypróbowanie nowych dostępnych na rynku środków czyszczących o neutralnym pH. Są delikatniejsze dla twoich powierzchni, bezpieczniejsze w użytku, a nawet mogą zaoszczędzić czas i pieniądze dzięki mniejszemu spłukiwaniu i wydajniejszemu usuwaniu zabrudzeń.

Jeśli zależy Ci na naturalnym myciu powierzchni zastosuj gamę eko środków czystości od Think Eco Think Bio. Te preparaty do czyszczenia pozwalają w skuteczny oraz bezpieczny dla Ciebie i środowiska sposób pozbyć się niechcianych zabrudzeń.