Czyszczenie sofy

Czyszczenie sofy

Sofa to bardzo uniwersalny mebel, który doskonale sprawdza się w salonie, pokoju młodzieżowym, a nawet w stylowych pomieszczeniach biurowych. Pełni funkcję praktyczną, ale również jest niewątpliwą ozdobą wnętrz, zwłaszcza urządzonych w stylu klasycznym, skandynawskim, loftowym, minimalistycznym oraz retro. Sofa narażona jest na wiele zabrudzeń, a czyszczenie sofy może okazać się sporym wyzwaniem.

Czyszczenie kanapy domowymi sposobami

Czyszczenie sofy domowymi sposobami jest dość pracochłonne, ale w większości przypadków skuteczne. Najczęściej stosowany jest płyn do mycia naczyń lub proszek do prania z odpowiednią ilością wody. Zbyt duża ilość wody podczas czyszczenia sofy może spowodować nieestetyczne zacieki i odbarwienia materiału. Płyn do mycia naczyń i proszek do prania nie sprawdzają się podczas czyszczenia sofy z weluru. Ten materiał wymaga zastosowania roztworu wody i amoniaku. Czyszczenie sofy domowymi sposobami z większych zabrudzeń wymaga zastosowania środków dostosowanych do rodzaju zabrudzenia:

  • tłuste plamy na sofie można usunąć używając mąki ziemniaczanej lub talku,
  • plamy z kawy, herbaty można potraktować roztworem z kwasku cytrynowego i wody, a następnie odświeżyć tapicerkę proszkiem do prania z niewielką ilością wody.

Czyszczenie sofy domowymi sposobami może okazać się skuteczne, ale jedynie w przypadku świeżych plam. Im szybsza reakcja na zabrudzenie, tym większa szansa, że domowe metody okażą się skuteczne. Starsze plamy na ulubionym meblu będą raczej oporne na płyn do mycia naczyń, mąkę ziemniaczaną czy kwasek cytrynowy.

Skuteczne i bezpieczne czyszczenie sofy

Sofa z materiału należy do najpopularniejszych mebli, co wiąże się z koniecznością regularnego czyszczenia i szybkiego reagowania na wszelkie zabrudzenia. Większość tradycyjnych środków chemicznych jest uciążliwa w stosowaniu i może odbarwiać czyszczoną powierzchnię. W przypadku zabrudzeń na welurze konieczne będzie zastosowanie środka przeznaczonego do tego rodzaju materiału. Czyszczenie sofy z wszelkich zabrudzeń nie musi być czasochłonne ani uciążliwe. ATAPA to rewolucyjny preparat do czyszczenia sofy oparty na naturalnych wyciągach roślinnych. Szybko i efektywnie usuwa plamy różnego rodzaju z wielu tkanin. Bezpieczny dla środowiska naturalnego, ekologiczny środek o przyjemnym, naturalnym zapachu w kilka chwil pozwoli uporać się z zabrudzeniami. ATAPA sprawi, że czyszczenie sofy bez względu na rodzaj tapicerki będzie przyjemne, szybkie i skuteczne. Specjalistyczny środek jest bezpieczny dla zdrowia i środowiska naturalnego, nie wywołuje podrażnień i reakcji alergicznych. Innowacyjny preparat do czyszczenia sofy pozwoli dłużej cieszyć się ulubionym meblem w salonie.

Samodzielne czyszczenie sofy: przydatne wskazówki

Korzystasz z sofy dzień po dniu. Nic więc dziwnego, że wymaga ona regularnego czyszczenia. Poniżej możesz przeczytać kilka przydatnych wskazówek, jak najlepiej wyczyścić sofę.

Oczyść sofę za pomocą odkurzacza

Aby rozpocząć, musisz wyczyścić zestaw wypoczynkowy za pomocą odkurzacza. Usuń okruchy, ziarna piasku i cały kurz. Następnie możesz wyczyścić odkurzaczem poduszki. Po tym kroku zaczniesz od dokładnego czyszczenia.

Sofa z czystej tkaniny z octem

Za pomocą octu czyszczącego można usunąć nieprzyjemne zapachy i stęchły zapach. Napełnij opryskiwacz do połowy octem, a do połowy letnią wodą. Następnie spryskaj nim tkaninową sofę i pozostaw na chwilę. Dostępne są również specjalne spraye do odświeżenia tapicerki sofy.

Wyczyść sofę tkaninową za pomocą odkurzacza parowego

Czy twoja sofa ma dużo plam i chcesz się nią zająć bardziej dokładnie? Kanapę możesz wyczyścić także za pomocą odkurzacza parowego. Możesz kupić lub wypożyczyć taki odkurzacz parowy. Należy jednak pamiętać, że po czyszczeniu parowym, sofa musi wyschnąć przez kilka godzin.

Czyszczenie mydłem

Uporczywe plamy można usunąć na sofie tkaninowej roztworem mydła i letniej ciepłej wody. W razie potrzeby możesz dodać trochę sody. Po czyszczeniu spróbuj ponownie całkowicie wytrzeć mydło z materiału wodą i szmatką.

Czyszczenie skórzanej sofy

Skórzana sofa jest łatwa do czyszczenia. Zrobisz to za pomocą ściereczki z mikrofibry. Użyj trochę wody i ewentualnie mydła. Nigdy nie zamaczaj go zbyt mocno i staraj się nie szorować zbyt mocno! Do konserwacji kupujesz skórzany smar lub spray.

Oczyść sofę mlekiem

Plamy z tuszu i plamy krwi można usunąć za pomocą mleka. Może zabrzmi to trochę dziwnie, ale to naprawdę działa! Zanurz szmatkę w mleku i spróbuj delikatnie usunąć plamę. Zetrzyj go odrobiną wody i ponownie osusz tkaninową sofę.  

Czyszczenie sofy za pomocą płynu ATAPA

ATAPA to bardzo skuteczny środek do czyszczenia sofy z tkaniny, ze skóry, z zamszu i innych materiałów. Przygotuj wodę z mydłem w letniej wodzie i kilku kroplach płynu ATAPA. Przecieraj na kanapie gąbką lub ściereczką, aż plamy znikną. Następnie ponownie dobrze wysusz i pozwól tkaninie na chwilę przewietrzenia. Jesli plama nadal widnieje to należy tę operację powtórzyć lub zwiększyć ilość płynu w wodzie. Zdarzają się także plamy, które należy usuwać tylko płynem, bez rozcieńczania wodą. Zawsze pamiętaj, aby przed czyszczeniem dużej powierzchni przeprowadzić próbę na małej.