Ekologiczne czyszczenie fug

Czyszczenie fug

Ekologiczne czyszczenie fug. Łazienka należy do specyficznych pomieszczeń. Z jednej strony, służy do utrzymania higieny osobistej, a z drugiej, bardzo łatwo w niej gromadzą się bakterie, grzyby czy pleśń. Czyszczenie fug to jedno z najbardziej czasochłonnych czynności, jednak niezbędne do utrzymania czystości łazienki. Czyste fugi to gwarancja higienicznej czystości w łazience, a także zachowania zdrowia.

Ekologiczne czyszczenie fug to najlepszy sposób na zapobieganie powstawaniu pleśni, która jest szkodliwa dla zdrowia i trudna do usunięcia. Czyszczenie fug silikonowych większość osób przyprawia o przysłowiowy zawrót głowy. Konieczność mozolnego czyszczenia fug skutecznie odstrasza od wykonywania tej niewdzięcznej czynności. Większość osób ma jednak świadomość, że czyste fugi to gwarancja higienicznej czystości. Jakie są najszybsze i najskuteczniejsze sposoby na czyszczenie fug?

Ekologiczne czyszczenie fug – domowe sposoby

Czyszczenie fug nie należy do najprzyjemniejszych czynności. Wiele osób szuka najszybszych i najskuteczniejszych sposobów na ich czyszczenie. Specjalistyczne środki zapewniają czyste fugi, ale często są uciążliwe ze względu na silny, chemiczny skład i drażniący zapach. Nic dziwnego, że coraz więcej osób poszukuje naturalnych alternatyw czyszczenia fug.

Wykorzystanie naturalnych składników znajduje coraz większe grono zwolenników ze względu na brak składników szkodliwych dla zdrowia i środowiska naturalnego.

Najczęściej stosowane domowe sposoby na czyszczenie fug

 • Czyszczenie fug proszkiem do pieczenia
  • Proszek do pieczenia to tania substancja, którą można znaleźć w każdym domu. Znajduje swoje zastosowanie w przypadku czyszczenia fug z osadu rdzy, kamienia czy innych uciążliwych zabrudzeń. Proszek do pieczenia należy nałożyć na wilgotne fugi i odczekać około 30 minut, a następnie dokładnie przetrzeć powierzchnię ściereczką, gąbką lub starą szczoteczką do zębów. W przypadku czyszczenia fug na podłodze warto przemyć całą powierzchnię łagodnym detergentem.
 • Czyszczenie fug pastą do zębów
  • Sprawdzony sposób na czyste fugi to nałożenie pasty do zębów (najlepiej wybielającej) na starą szczoteczkę i dokładne wyczyszczenie fug. Tak wyczyszczone fugi należy dokładnie przemyć letnią wodą najlepiej z dodatkiem delikatnego detergentu np. płynu do mycia naczyń. Metoda sprawdza się w przypadku niewielkich zabrudzeń.
 • Naturalne czyszczenie fug sokiem z cytryny
  • To skuteczny sposób na wyczyszczenie fug w jasnym kolorze. Sok z cytryny ma silne właściwości wybielające, dlatego bardzo dobrze sprawdzi się w przypadku kamiennego osadu oraz rdzy. Sok z cytryny wystarczy wyłożyć na fugi, a następnie przetrzeć wilgotną ściereczką. Metoda jest dość pracochłonna, a przy tym nie sprawdza się w przypadku silniejszych i starszych zabrudzeń.
 • Mycie fug papką z sody i octu
  • Mieszanina wody, octu i sody oczyszczonej jest najczęściej stosowanym i najbardziej skutecznym domowym środkiem do czyszczenia różnych zabrudzeń. Bardzo dobrze sprawdza się również w usuwaniu tłustych zabrudzeń, osadów z kamienia oraz śladów rdzy z fug. Papkę przygotowaną ze 100 ml octu, 100 ml wody oraz torebki sody oczyszczonej, należy nałożyć na fugi, a następnie zmyć wilgotną ściereczką po upływie 40 minut. Czyszczenie fug silikonowych papką z octu i sody jest bardzo czasochłonne, ale skutecznie usuwa większość zabrudzeń na fugach.

Czyszczenie fug silikonowych środkami chemicznymi

Wiele osób decyduje się na domowe, naturalne sposoby, które są skuteczne na różnego rodzaju zabrudzeniach na silikonowych fugach. Domowe metody czyszczenia fug są jednak bardzo czasochłonne, dlatego większość osób woli korzystać ze specjalistycznych środków do ich czyszczenia. Profesjonalne środki do czyszczenia fug są znacznie wygodniejsze w użyciu. W krótkim czasie usuwają kamienne osady, ślady rdzy oraz tłuste zabrudzenia. Zazwyczaj wystarczy rozpylić je lub nałożyć preparat do czyszczenia fug, a następnie przetrzeć wilgotną ściereczką.

Czyszczenie fug płynem do mycia toalety

Dość często wykorzystywanym sposobem do chemicznego czyszczenia fug jest roztwór wody i płynu do czyszczenia toalety. Roztwór bardzo dobrze sprawdza się w czyszczeniu fug, ponieważ zawarty w płynie do toalety chlor, doskonale usuwa zabrudzenia oraz bakterie i grzyby.

Zastosowanie roztworu ze środka do czyszczenia WC wymaga zachowania środków ostrożności podczas czyszczenia fug!

 • Należy użyć rękawic ochronnych ponieważ chlor może spowodować podrażnienia skóry dłoni.
 • Podczas czyszczenia fug silikonowych należy pamiętać o odpowiedniej wentylacji. Najlepiej czyszczenie fug przeprowadzić przy otwartej łazience i oknach w pomieszczeniach najbliżej łazienki. Dłuższe wdychanie oparów jest szkodliwe dla zdrowia, a czyszczenie fug jest bardzo czasochłonne.
 • Podczas czyszczenia fug należy uważać aby roztwór nie dostał się na powierzchnię płytek, ponieważ może spowodować odbarwienia lub zmatowienie płytek.

Szkodliwe działanie substancji chemicznych

Środki chemiczne do czyszczenia fug usuwają większość uporczywych, nawet starszych zabrudzeń, a także bakterii, grzybów i pleśni. Ekologiczne czyszczenie fug specjalistycznymi preparatami lub roztworem z płynu do toalet wymaga zachowania szczególnej ostrożności. Silne substancje chemiczne pomagają uzyskać czyste fugi, ale są szkodliwe dla zdrowia i środowiska naturalnego. Większość specjalistycznych środków do czyszczenia fug wpływa drażniąco na drogi oddechowe. Nieostrożne stosowanie chemicznych preparatów przeznaczonych do czyszczenia połączeń płytek może spowodować poważne problemy z drogami oddechowymi lub skórą. Silne substancje mogą również powodować odbarwienia lub zmatowienie czyszczonej powierzchni. Specjalistyczne środki są znacznie bardziej skuteczne i wygodne w użytkowaniu, ale wymagają zachowania szczególnych środków ostrożności. Fugi wymagają więc albo mozolnego i długotrwałego czyszczenia domowymi sposobami albo szybkiego, skutecznego usuwania zabrudzeń silnymi i szkodliwymi dla zdrowia specjalistycznymi środkami do czyszczenia fug.

Najlepszy sposób na czyste fugi

Czyszczenie fug silikonowych jest konieczne do zachowania higienicznej czystości w łazience. Domowe sposoby zazwyczaj są bardzo pracochłonne, a przy tym nie są skuteczne w przypadku większości zabrudzeń. Naturalne metody jak sok z cytryny, pasta do zębów, proszek do pieczenia czy papka z octu i sody, usuwają osady z kamienia, ślady rdzy, ale nie zawsze radzą sobie z tłustymi lub starszymi zabrudzeniami. Chemiczne środki do czyszczenia fug zazwyczaj szybko i skutecznie usuwają nawet najtrudniejsze zabrudzenia, ale wymagają zachowania szczególnych środków ostrożności ponieważ zawierają szkodliwe dla zdrowia składniki. Specjalistyczne preparaty do czyszczenia fug mogą również powodować przebarwienia i zmatowienie czyszczonej powierzchni. Najlepszym rozwiązaniem jest skuteczny, a przy tym naturalny preparat do czyszczenia fug, Alaka. 

Czy ekologiczne środki do czyszczenia są skuteczne?

Środek oparty na naturalnych wyciągach roślinnych jest bezpieczny dla zdrowia i czyszczonej powierzchni. Można nim szybko i skutecznie usuwać osady z kamienia, tłuste zabrudzenia, ślady rdzy, pleśń, bakterie oraz grzyby. Doskonale radzi sobie nawet z najstarszymi i najbardziej uciążliwymi zabrudzeniami i jest najlepszym sposobem na czyste fugi . Wydajny i skuteczny, ekologiczny środek do czyszczenia fug silikonowych Alaka, jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia i środowiska naturalnego. Nie działa drażniąco na drogi oddechowe, nie powoduje reakcji alergicznych, a także jest całkowicie bezpieczny dla czyszczonej powierzchni.

Czyszczenie fug silikonowych, czy różni się od czyszczenia zapraw cementowych?

Alaka to preparat do czyszczenia fug silikonowych, który nie powoduje przebarwień i zmatowienia czyszczonej powierzchni. Innowacyjna formuła oparta na wyciągu z endemicznej rośliny szybko i skutecznie usuwa nawet najtrudniejsze zabrudzenia. Pleśń, bakterie i grzyby, są usuwane higienicznie, pozostawiając czyste fugi wanny na długo. Skoncentrowany i całkowicie biodegradowalny preparat zapewnia skuteczność w działaniu. Usuwa zabrudzenia z siłą porównywalną do chemicznych środków do czyszczenia fug. Jednak bezpieczeństwo użytkowania naszego płynu jest nieporównywalnie większe. Alaka doskonale sprawdza się w przypadku czyszczenia fug silikonowych, połączeń płytek szybko, wydajnie, skutecznie i bezpiecznie. Rewolucyjny preparat do czyszczenia fug Alaka radzi sobie z każdym zabrudzeniem. Jest bezpieczny nawet dla osób borykających się z alergią. Czyszczenie fugi wanny z ekologicznym środkiem jest proste, efektywne i bezpieczne dla zdrowia i środowiska naturalnego.