Instrukcje: mieszanie i używanie domowego środka do czyszczenia podłóg drewnianych

Czyszczenie drewnianych podłóg.

Czyszczenie drewnianych podłóg. Rozpieszczaj swoją wspaniałą podłogę w naturalny sposób – za grosze!

Czyszczenie drewnianych podłóg. Podłogi drewniane dodają piękna i ciepła każdemu domowi, ale wymagają szczególnej pielęgnacji. Chociaż na rynku dostępnych jest wiele komercyjnych środków do czyszczenia podłóg drewnianych , mogą one być drogie. Dodatkowo, jeśli masz zwierzęta lub dzieci, możesz unikać tych z agresywnymi chemikaliami. Dlaczego więc nie pomieszać i nie użyć domowego środka do czyszczenia podłóg drewnianych, który będzie kosztował znacznie mniej i całkowicie pominie toksyny? Ubij trochę i stosuj te techniki jako część swojej rutynowej rutyny czyszczenia, a Twoje drewniane podłogi będą wyglądać wspaniale przez lata.

Czyszczenie drewnianych podłóg. MATERIAŁY I NARZĘDZIA 
– Ciepła woda
– Czyste mydło kastylijskie
– 16 oz. butelka z rozpylaczem
– Zapachowy olejek eteryczny (opcjonalnie)
– Mop z mikrofibry
– Mop z frędzlami
– Odkurzacz z nasadką do listwy przypodłogowej
– Ręczniki
– Mop na mokro

KROK 1

Dodaj dwie do trzech kropli czystego mydła kastylijskiego (takiego jak Dr.Bronner) do dużej butelki z rozpylaczem i napełnij ją do końca ciepłą wodą. Trochę kastylijskiego mydła wystarczy, więc butelka o pojemności 16 uncji zapewnia odpowiednie rozcieńczenie; ponadto, w przypadku partii tej wielkości, będziesz mieć wystarczająco dużo siły, aby kilkakrotnie wyczyścić podłogi. Jeśli chcesz, aby Twój domowy środek do czyszczenia podłóg drewnianych nadał pomieszczeniu świeży zapach, dodaj trzy do pięciu kropli olejku eterycznego, takiego jak pomarańcza, mięta pieprzowa, lawenda lub trawa cytrynowa. Następnie zamknij butelkę i energicznie wstrząśnij, aby wymieszać roztwór.

KROK 2

Przed wyłamaniem domowego środka do czyszczenia podłóg drewnianych usuń zabrudzenia z powierzchni. Przymocuj nakładkę z frędzlami do mopa z mikrofibry. Grzywka zatrzyma duże zanieczyszczenia i wypchnie je przed mop, zapobiegając przedostawaniu się cząstek pod podkładkę, gdzie mogłyby porysować podłogę, podczas gdy nakładka z mikrofibry zatrzymuje kurz. Przeprowadź mop wokół listew przypodłogowych w pokoju, nie podnosząc go. Podniesienie mopa może pozwolić na uwięzienie większych cząstek pod podkładką – znowu, potencjalnie zarysowując drewno. Następnie chodź tam iż powrotem po pokoju, nie podnosząc mopa, lekko nakładając na siebie każde pociągnięcie.

KROK 3

Za pomocą węża i nasadki do listwy przypodłogowej odkurz obwód pomieszczenia, aby usunąć brud, który pozostał wokół listew przypodłogowych.

KROK 4

Ostrożnie przesuń wszystkie niezbędne meble, aby mieć dostęp do całej drewnianej podłogi. W przypadku dużych mebli, takich jak sofy, złóż stare ręczniki i umieść je pod nogami, aby można je było przesuwać bez rysowania podłogi.

KROK 5

Zamień nakładkę z frędzlami na nakładkę czyszczącą przeznaczoną do użytku na mokro na mop i dobrze wstrząśnij mieszanką czyszczącą. Rozpoczynając od rogu pokoju i kierując się w stronę wyjścia (aby nie przechodzić po wyczyszczonych już obszarach), lekko spryskaj niewielką powierzchnię podłogi roztworem czyszczącym. Następnie, pracując zgodnie z kierunkiem słojów drewna, wycieraj powierzchnię do wyschnięcia. Niezwykle ważne jest, aby na podłodze nie pozostała wilgoć – mokra podłoga drewniana, która pozostaje mokra, może z łatwością zdzierać się, wypaczać i pękać. Kontynuuj pracę na małych odcinkach, aż cała podłoga będzie gotowa.

KROK 6

Nie poprzestawaj na tym! Formuła tego domowego środka do czyszczenia podłóg drewnianych doskonale nadaje się również do czyszczenia wielu innych powierzchni domowych. Nie jest wystarczająco mocny do dezynfekcji, ale z pewnością będzie codziennie poprawiać blaty, urządzenia emaliowane i powierzchnie płytek.

Czyszczenie drewnianych podłóg. Dzięki tej całkowicie naturalnej recepturze i doskonałej technice bezpiecznie pozbądź się brudu z delikatnej podłogi.

Czyszczenie drewnianych podłóg
Czyszczenie drewnianych podłóg

Niezależnie od tego, czy są świeżo zainstalowane, czy mają ponad sto lat, drewniane podłogi są uderzającą cechą wielu domów. Drewno jest materiałem naturalnie sprężystym, a podłoga z twardego drewna pokryta uretanem może wytrzymać nawet najcięższe użytkowanie przez wiele lat, zanim będzie trzeba je odnowić lub, w rzadszych przypadkach, wymienić. 

Chociaż podłogi drewniane znajdują się na wielu listach „obowiązkowych” ze względu na ich tradycyjną elegancję pod stopami, wymagają one bardziej wyrafinowanej pielęgnacji i konserwacji niż takie materiały, jak laminat, winyl lub płytki , które są odporne na zarysowania i łatwiejsze do czyszczenia.

Chociaż na rynku jest mnóstwo środków do czyszczenia podłóg z twardego drewna, istnieje kilka sprytnych powodów, aby tworzyć własne. Niektóre produkty komercyjne zawierają substancje chemiczne, które mogą podrażniać oczy, skórę lub układ oddechowy lub być toksyczne w przypadku spożycia. Jeśli masz małe dzieci lub zwierzęta, które często bawią się (lub jedzą) na podłodze – lub po prostu doceniasz korzyści zdrowotne i środowiskowe „zielonego” domu – możesz chcieć uniknąć komercyjnych środków czyszczących na rzecz całkowicie naturalnego podejścia. 

Ponadto kupowane w sklepie produkty opracowane specjalnie do podłóg z twardego drewna mogą być drogie, około 7 do 20 zł za butelkę o pojemności 32 uncji, podczas gdy przepis na domowy środek do czyszczenia podłóg z twardego drewna, dostępny tutaj, pozwala uzyskać prawie 200 32-uncjowych mieszanek z jednego 16, 32 uncjowa butelka mydła kastylijskiego.

Czy wszystkie naturalne środki czyszczące nadają się do czyszczenia drewnianych podłóg?

Mimo to nie wszystkie naturalne środki czyszczące nadają się do podłóg drewnianych. Ostre kwaśne składniki, takie jak ocet lub cytryna, mogą usuwać uretanowe wykończenie, przez co podłogi wydają się mętne i matowe. Zbyt energiczne szorowanie – za pomocą narzędzia do czyszczenia lub przez dodanie składnika ściernego, takiego jak soda oczyszczona do roztworu czyszczącego – może również uszkodzić wykończenie. Najlepszy domowy środek do czyszczenia podłóg z twardego drewna usunie brud, nie uszkadzając wykończenia poniższych podłóg. Nasz przepis opiera się na mydle kastylijskim, ekologicznej alternatywie dla płynów do mycia naczyń. A także innych środków czyszczących, oraz ściereczce z mikrofibry do delikatnego czyszczenia.

Przed użyciem preparatu należy zamieść lub odkurzyć podłogę, aby usunąć wszelkie luźne zabrudzenia i zanieczyszczenia. Następnie po prostu wymieszaj, wytrzyj i podziwiaj swoje przystojne drewno liściaste!

MATERIAŁY I NARZĘDZIA Dostępne na Amazon
– 1 łyżeczka czystego mydła kastylijskiego (takiego jak Dr.Bronner)
– 4 szklanki wody plus więcej do płukania
– 5 do 10 kropli olejku do wyboru (opcjonalnie)
– Butelka z rozpylaczem
– Mop z wkładką z mikrofibry

Czyszczenie drewnianych podłóg. Krok 1

Dodaj kastylijskie mydło, wodę i – jeśli chcesz mieć lekki zapach – olejek eteryczny (np. Miętowy , pomarańczowy lub lawendowy) do butelki z rozpylaczem. Zakręć mocno górę i dobrze wstrząśnij, aby wymieszać.

Czyszczenie drewnianych podłóg. Krok 2

Zanim użyjesz nowego środka czyszczącego na całej podłodze – razem z tym – przetestuj go w innym miejscu, na przykład pod meblami. Zastosuj zgodnie z poniższymi wskazówkami i spłucz. Następnie sprawdź, czy nie ma śladów uszkodzeń, zanim przejdziesz dalej z resztą podłogi.

Czyszczenie drewnianych podłóg. Krok 3

Pracując na małych powierzchniach (o powierzchni około trzech stóp kwadratowych na raz), spryskaj mieszaninę czyszczącą na podłogę.

Uważaj, aby nie spryskać zbyt dużą ilością domowego środka do czyszczenia podłóg na raz. Chodzi o to, by woda nie zalegała zbyt długo na powierzchni. Nadmiar wilgoci może wnikać w drewno i powodować poważne uszkodzenia desek wzdłuż linii pęcznienia, bańki, wypaczenia, a nawet rozwarstwienia.

Krok 4

Wykonując ruchy w przód iw tył wzdłuż słojów drewna, nanieś roztwór czyszczący suchym mopem z mikrofibry. (Unikaj nawilżonych podkładek; w sprayu jest dużo wilgoci). Kontynuuj pracę małymi plamami, spłukując i wyciskając nadmiar wody z mopa, gdy się zabrudzi, aż do wyczyszczenia całej podłogi.