Wiosenne sprzątanie. CZĘŚĆ 1

Wiosenne porządki.

JAK WIOSNĄ OCZYŚCIĆ 10 NAJBARDZIEJ BRUDNYCH MIEJSC W DOMU

Wiosenne sprzątanie. A wraz z nadejściem wiosny coroczny rytuał wiosennych porządków, ale jeśli mam być szczery, to naprawdę nie lubię sprzątać. Chociaż poczucie spełnienia, które odczuwam, gdy wszystko jest czyste, jest absolutnie wspaniałe i bardzo uzależniające, proces czyszczenia nie przychodzi mi łatwo. Dodaj do tego fakt, że nie mogę funkcjonować w brudnym środowisku, a dostrzeżesz wgląd w skomplikowany i udręczony związek, jaki mam z sprzątaniem. Ze względu na to stałe wewnętrzne napięcie zawsze szukam szybkich, wydajnych i łatwych sposobów sprzątania mojego domu, szczególnie w przypadku intensywnego sprzątania wymaganego wiosną.

Jedną z rzeczy, która pomaga mi, kiedy mam długą listę rzeczy do zrobienia, jest rozpoczęcie od i poświęcanie większości swojej energii na rzeczy, które będą miały największy wpływ. Czasami rzeczy są łatwe, a czasami trudne, ale zawsze są to rzeczy, które po ukończeniu zobaczę największą różnicę.

Więc zastosowałem tę logikę i stworzyłem trzyczęściową serię wiosennych porządków z 10 najbardziej brudnych miejsc w domu. Ta lista jest oparta na badaniu NSF z 2011 roku dotyczącym najbrudniejszych miejsc w domu. Pamiętaj, że ta lista jest w porządku malejącym, więc zaczyna się od miejsc, które badania wykazały najbardziej obrzydliwe i obfitujące w zarazki. Skoncentrowanie się na tych obszarach z pewnością wywrze największy wpływ na ogólną czystość w Twoim domu.

JAK WIOSNĄ OCZYŚCIĆ 10 NAJBARDZIEJ BRUDNYCH MIEJSC W DOMU – CZĘŚĆ 1

CO BĘDZIESZ POTRZEBOWAŁ:

  • Zwykły 3% nadtlenek wodoru
  • Uniwersalny środek do czyszczenia nadtlenku wodoru
  • Bezzapachowe mydło w płynie Castille
  • Chusteczki z nadtlenkiem wodoru

INNE POMOCNE WSKAZÓWKI

Jeśli podczas moczenia rzeczy w nadtlenku wodoru zauważysz nadmierne bulgotanie i pienienie, rozsądne może być dalsze namaczanie lub mycie tego przedmiotu w świeżym roztworze nadtlenku. Bulgotanie oznacza, że ​​nadtlenek działa, ale oznacza to również, że się „zużywa”. Odświeżenie roztworu zapewnia, że ​​do zakończenia pracy jest dużo nadtlenku.

A teraz uderzmy mocno w te zarazki, dobrze?

# 1 GĄBKI I SZMATY DO NACZYŃ

W badaniu NSF stwierdzono, że gąbki i szmaty do naczyń mają ogólnie najwyższe stężenie drożdży, pleśni, gronkowców i bakterii z grupy coli w gospodarstwie domowym. Bakterie z grupy coli są szczególnie nieprzyjemne, ponieważ należą do rodziny bakterii, w tym E. Coli i Salmonella.

Czyszczenie ścierek i gąbek do naczyń jest absurdalnie proste i łatwe. Najpierw upewnij się, że zniknęły wszystkie cząsteczki jedzenia. Najłatwiej będzie je wyprać w pralce, ale wystarczy pranie ręczne. Następnie zanurz tych złych chłopców przez noc w 3% nadtlenku wodoru i dokładnie spłucz rano. Prawdopodobnie zauważysz, że gąbki i szmaty pienią się jak szalone po zanurzeniu w nadtlenku, zwłaszcza jeśli rutynowo nie czyścisz kuchni za pomocą gąbki lub szmatki ze środkiem dezynfekującym. Ale nie martw się, nadmierne pienienie oznacza, że ​​nadtlenek zabija wiele zarazków !!!

Wiosenne porządki. # 2 UCHWYT NA SZCZOTECZKĘ DO ZĘBÓW

Nic dziwnego, że posiadacz szczoteczki do zębów zajmuje drugie miejsce na liście najbardziej zakaźnych miejsc w domu, ponieważ szczoteczka służy do czyszczenia prawdopodobnie najbardziej zarodkowego miejsca na naszym ciele – ust. Stwierdzono, że w jamie ustnej znajduje się około 615 różnych rodzajów bakterii, z których niektóre są powiązane z chorobami, takimi jak choroby serca, choroby nerek, a nawet zapalenie stawów.

Ponieważ zdrowie jamy ustnej jest powiązane z naszym ogólnym stanem zdrowia, niezwykle ważne jest, aby kontrolować te zarazki poprzez rutynowe czyszczenie nie tylko uchwytu, ale także szczoteczek do zębów.

Aby dokładnie wyczyścić uchwyt szczoteczki do zębów, najpierw umyj go w gorącej wodzie z mydłem, aby usunąć wszystkie resztki i zanieczyszczenia, które mogą znajdować się na dnie lub zbierać się po bokach. Następnie napełnij go po brzegi 3% roztworem nadtlenku wodoru i pozostaw na godzinę. Dobrze wypłucz i pozostaw do wyschnięcia. Gorąco polecam robienie tego przynajmniej raz w tygodniu.

Aby dokładnie wyczyścić szczoteczkę, trzymaj ją pod bieżącą ciepłą wodą z kranu przez co najmniej 30 sekund. Ważne jest, aby woda była tak gorąca, jak to tylko możliwe, więc uważaj, aby się nie poparzyć na tym etapie. Następnie napełnij kubek wystarczającą ilością 3% nadtlenku wodoru, który całkowicie zanurzy włosie szczoteczki do zębów. Namoczyć główkę szczoteczki w wodzie utlenionej na co najmniej godzinę. Ponieważ szczoteczki do zębów są notorycznie brudne, możesz rozważyć zwiększenie siły nadtlenku, jeśli masz dostępną mocniejszą wersję.

Następnie płucz szczoteczkę w najgorętszej wodzie z kranu przez około 20 sekund. (Jeśli zwiększyłeś moc nadtlenku w poprzednim kroku, pamiętaj o dokładnym wypłukaniu, w przeciwnym razie podczas następnego szczotkowania ryzykujesz smażenie dziąseł!) Płukanie szczoteczki w bardzo gorącej wodzie z kranu nie tylko zmywa martwe bakterie, ale także pomaga szczoteczka do zębów wysycha szybciej. Im szybciej Twoja szczoteczka wysycha, tym mniej okazji do rozwoju bakterii na włosiu i pomiędzy włosiem.

Do codziennej pielęgnacji zdecydowanie polecam uchwyt, który jest mniej podatny na gromadzenie się zarazków i pomaga w zabijaniu wielu patogenów gromadzących się na szczoteczkach do zębów.  Środki dezynfekujące na szczoteczkę UV świetnie zabijają zarazki i robią to w sposób, który nie wymaga użycia niebezpiecznych chemikaliów. Takie środki dezynfekujące jak ta są świetne, ponieważ automatycznie wystawiają szczoteczki na działanie promieni UV, aby zapewnić optymalny czas zabijania zarazków. Dodatkowo chronią szczoteczki do zębów przed innymi sprayami łazienkowymi i zarazkami.

Wiosenne porządki. # 3 MISKA DLA ZWIERZĄT

Wiosenne sprzątanie
Miska dla psa

Następnym na liście miejsc najbardziej zarodkowych jest miska dla zwierząt. W badaniu NSF stwierdzono, że miski dla zwierząt mają najwyższy odsetek obecności E. Coli niż jakakolwiek inna powierzchnia gospodarstwa domowego. Nic dziwnego, ponieważ zwierzęta rutynowo czyszczą swoje ciała, w tym łapy i genitalia, językami, a następnie używają tych samych języków do jedzenia i picia z misek. A jeśli Twoje miski dla zwierząt są podobne do moich, niezależnie od tego, jak często zmieniam wodę, zawsze wydaje się, że na dnie spoczywa ciekawa warstwa śluzu (fuj!).

Aby dokładnie wyczyścić miskę zwierzęcia, umyj miskę w gorącej wodzie z mydłem, uważając, aby usunąć wszelkie ślady jedzenia i pozostałości. Na tym etapie faktycznie musiałem użyć ścierki do szorowania, aby usunąć wszystkie skorupki z boków misek moich kotów. W zależności od tego, jak często czyścisz głęboko miskę swojego zwierzaka, ten krok może wymagać odrobiny smaru na łokciu. Następnie napełnij miskę po brzegi prostym 3% nadtlenkiem wodoru i pozostaw na godzinę. Dokładnie wypłucz i napełnij świeżą wodą lub jedzeniem.

To nie było takie złe, prawda? A może tylko ja potrzebuję odrobiny zachęty do siebie! LOL! Czekajcie na drugą część serii – nie uwierzycie, co jeszcze jest, a czego nie ma na liście!

Wiosenne porządki. 30 sposobów na wiosenne porządki w całym domu – naturalnie

Nie ma lepszego czasu niż wiosna, aby gruntownie wyczyścić swój dom. W końcu jest wystarczająco ciepło, aby umyć okna bez zamarzania ich, a teraz, gdy śnieg się stopił, nadszedł dobry moment, aby dokładnie wyszorować nawet podjazd.

Mycie okien

Zaoszczędź czas i pieniądze na wypróbowaniu każdego dostępnego na rynku środka do mycia okien bez smug. Zamiast tego zmieszaj jedną część octu z dwiema częściami wody w butelce z rozpylaczem. Zetrzyj za pomocą czarno-białej gazety lub niestrzępiącego się ręcznika.

Stal nierdzewna wolna od smug

Naturalne środki czyszczące są najlepsze do stali nierdzewnej, ponieważ ścierne wybielacze i środki czyszczące mogą powodować uszkodzenia. Na trudne plamy użyj pasty z sodą oczyszczoną i wodą. Utrzymuj powierzchnie bez smug, polerując je oliwą z oliwek.

Polerowanie metalu

Możesz nadać metalowi połysk, traktując go pastą z soli i soku z cytryny. Nakładaj na miedź, mosiądz lub stal za pomocą starej szczoteczki do zębów, a w mgnieniu oka usuniesz nalot lub rdzę. Działa również na plastikowych naczyniach poplamionych jedzeniem!

Peeling solny do piekarnika

Zetrzyj świeże plamy tłuszczu w piekarniku, posypując je garścią soli. Gdy piekarnik ostygnie, wytrzyj go do czysta szmatką.

Wiosenne porządki. Polerowanie mebli

Zmień stylizację antycznej komody za pomocą kilku zszywek – dwie części oliwy z oliwek i jedna część cytryny sprawią, że będzie lśniła.

Wiosenne porządki. Polerowanie srebra

Nie możesz znieść oparów srebrnego lakieru? Naturalne rozwiązanie jest zadziwiająco proste: zrób pastę z trzech części sody oczyszczonej na jedną część wody, a następnie spłucz i wysusz. 

Wiosenne porządki. Środek do czyszczenia betonu

Beton zewnętrzny często można czyścić tylko staromodną wodą i myjką ciśnieniową. Jeśli uporczywe plamy sprawiają, że chcesz czegoś mocniejszego, wypróbuj płyn Betolix

Wiosenne porządki. Płyty winylowe

Siding winylowy jest dość tani w utrzymaniu, ale śnieg, deszcz i wiatr mogą zabrudzić jego powierzchnię. Aby Twój dom także z zewnątrz był wolny od brudu, umyj go roztworem 70% wody i 30% octu, a następnie spłucz.

Wiosenne porządki. Odstraszacz much

Bazylia jest naturalnym środkiem odstraszającym muchy. Uprawiaj go w doniczkach na parapetach i przy drzwiach, aby odstraszyć muchy podczas cieplejszych miesięcy.

Wiosenne porządki. Odśwież odpływ

Przeprowadź skórki cytryny przez pojemnik na śmieci, aby odświeżyć cały zlew. Cytryny mogą również działać wybielająco na poplamione zlewy. 

Wiosenne porządki. Czyste dywany

Soda oczyszczona to świetny sposób na czyszczenie i dezodoryzację dywanów. Przed odkurzaniem spryskaj dywany. Możesz też spróbować skrobi kukurydzianej, która wchłania oleje na dywanie.

Wiosenne porządki. Musująca fuga

Czyszczenie fugi to nie bułka z masłem, ale używanie sody oczyszczonej to zaufany sposób na utrzymanie fugi bez plam. Zrób pastę z sody oczyszczonej i wody i rozprowadź ją na tym obszarze. Spryskaj pastę octem, aby uzyskać efekt pienienia, a następnie wyszoruj i spłucz.

Wiosenne porządki. Brud po kąpieli

Usuń plamy z twardej wody z wanny, umieszczając na tym obszarze ręcznik papierowy nasączony octem. Odstaw na dwie godziny, a następnie wyszoruj pastą z sody oczyszczonej i spryskaj roztworem octu i wody.

Wiosenne porządki. Pierścienie wodne

Jeśli Twoi goście zapomną o użyciu podkładki, możesz polerować pierścień wodny mieszanką soli i oliwy z oliwek. Roztwór delikatnie wetrzyj w stół i wytrzyj do czysta.

Wiosenne porządki. Odblokuj odpływ

Jeśli zachowasz tylko jedną rzecz w swoim naturalnym arsenale środków czyszczących, ocet nie jest złym wyborem. Aby naprawić zatkany odpływ, spróbuj wlać pół szklanki sody oczyszczonej, a następnie jedną filiżankę octu. Reakcja chemiczna spowoduje powstanie pianki myjącej. Gdy to się skończy, spłucz gorącą wodą. Odczekaj pięć minut i przepłucz odpływ zimną wodą. 

Wiosenne porządki. Spalone jedzenie na garnkach i patelniach

Chrupiący ser, przypalony ryż, przyklejona owsianka – nic dziwnego, że niektórzy gardzą zmywaniem naczyń. Najpierw poluzuj zanieczyszczenia, posypując sodę oczyszczoną i spryskując ocet. Następnie powinien zejść z odrobiną wełny stalowej. Jeśli Twoje naczynia wymagają czegoś mniej ściernego, wypróbuj nylonową szorowarkę.

Wiosenne porządki. Odśwież meble drewniane

Smakosze uwielbiają olej kokosowy ze względu na jego właściwości zdrowotne, ale jest też przydatny w domu. Użyj ściereczki z mikrofibry, aby wypolerować drewniane meble olejem kokosowym, pocierając ziarnem i pozwól mu wsiąknąć przed ponownym umieszczeniem czegokolwiek na powierzchni.

Wiosenne sprzątanie. Uniwersalny środek czyszczący

Cytryna i ocet to dwa najlepsze naturalne środki czyszczące, więc dlaczego by ich nie połączyć? Stwórz własny, uniwersalny środek czyszczący, mocząc skórki cytrusów w białym occie przez dwa tygodnie. Gdy odcedzisz skórki, ten środek czyszczący poradzi sobie z prawie każdą powierzchnią. Jednak jeśli chcesz naprawdę szybko i skutecznie wyczyścić daną powierzchnie to polecamy płyn AMULTA, który świetnie odtłuszcza i nadaje niesamowity połysk.

Wiosenne sprzątanie. Błyszczące podłogi winylowe

Kwasowość octu jabłkowego wyczyści Twoje podłogi winylowe bez pozostawiania mydlanego lub woskowatego osadu, jak w przypadku niektórych środków czyszczących. Olej jojoba może wygładzić uporczywe zadrapania, aby Twoje podłogi wyglądały jak nowe.

Wiosenne sprzątanie. Żaluzje

Może to być żmudna praca, ale warto regularnie czyścić rolety. Mieszanka 30% octu i 70% wody może szybko usunąć kurz i brud. Użyj ściereczki z mikrofibry lub specjalnej szmatki do czyszczenia żaluzji. 

Wiosenne sprzątanie. Czyszczenie mikrofali

Upieczone potrawy zdmuchnij w kuchence mikrofalowej, gotując dwie filiżanki wody oraz sok i skórki dwóch cytryn w misce nadającej się do kuchenki mikrofalowej. Odstaw na 10 minut, aby para mogła przeciąć tłuszcz. Wykończ wodą z mydłem.

Wiosenne sprzątanie. Środek do czyszczenia zmywarki

Nie chcesz zmywać naczyń w brudnej, śmierdzącej zmywarce. Usuń nieprzyjemne zapachy i kleik, który utknął w urządzeniu, umieszczając miskę destylowanego białego octu na górnej półce pustej zmywarki. Przeprowadź go przez cykl, a po zakończeniu pozostaw drzwi otwarte, aby całkowicie wyschło. 

Wiosenne sprzątanie. Czyste rośliny

Liście roślin doniczkowych zbierają bardzo dużo kurzu. Jest to nie tylko szkodliwe dla alergii, ale także zapobiega otrzymywaniu przez roślinę światła słonecznego, którego potrzebuje. Aby pozbyć się kurzu i dodać blasku, wypoleruj liście odrobiną majonezu. 

Wiosenne sprzątanie. Wybiel biel

Odśwież białe prześcieradła i ubranie, dodając pół szklanki sody oczyszczonej do prania wstępnego w zimnej wodzie. Dzięki temu Twoje białe będą wyglądały jak nowe. 

Wiosenne sprzątanie. Wyczyść kosz na śmieci

Masz śmierdzący kosz na śmieci? Wytrzyj go naturalnym uniwersalnym środkiem czyszczącym i wytrzyj do sucha. Gdy będziesz wiedział, że jest całkowicie suchy, posyp sodą oczyszczoną na dole; proszek wchłania nieprzyjemne zapachy. 

Wiosenne sprzątanie. Szoruj piec

Użyj pół cytryny i odrobiny sody oczyszczonej, aby wyczyścić zabrudzone palniki. Natrzyj plaster cytryny na płytę kuchenną, posyp na wierzch sodą oczyszczoną, a następnie delikatnie wyszoruj upieczone jedzenie i skapuj gąbką lub nylonową szmatką.

Wiosenne sprzątanie. Wyczyść toaletę

Do czyszczenia toalety nie potrzebujesz silnych środków chemicznych. W szklanej misce wymieszaj sodę oczyszczoną i wybrany olejek eteryczny. Po wymieszaniu wlej łyżkę mieszanki do muszli klozetowej i posyp ją pod krawędź. Następnie wlej dwie szklanki destylowanego octu na mieszaninę sody oczyszczonej. Poczekaj, aż mikstura suszy, a następnie wytrzyj plamy szczotką toaletową. Pozostaw pozostały środek czyszczący na 15 minut, a następnie spłucz. 

Wiosenne sprzątanie. Przepędź mrówki

Trzymaj mrówki z dala od kuchni i reszty domu, stosując podejście wolne od środków chemicznych. Wymieszaj kastylijskie mydło o zapachu drzewa herbacianego z wodą i wlej do butelki z rozpylaczem. Rozpyl mieszankę wewnątrz i na zewnątrz, aby zapobiec pełzaniu mrówek do środka. 

Wiosenne sprzątanie. Narzędzia ogrodnicze

Jeśli nie wyczyściłeś narzędzi ogrodniczych przed odstawieniem ich na koniec sezonu, zechcesz je wyczyścić przed rozpoczęciem nowego. Użyj oliwy z oliwek, aby usunąć zbrylony brud i odświeżyć drewniane uchwyty. 

Wiosenne sprzątanie. Wytrzyj blaty kuchenne

Rozlej kieliszek wódki na kamienne blaty, aby uzyskać nietoksyczny środek czyszczący. Czysty alkohol to całkowicie naturalny środek dezynfekujący. 

Wiosenne sprzątanie. Zielone czyszczenie

Oczyść cały dom dzięki tym naturalnym przepisom na sprzątanie.