Czyszczenie monet miedzianych – 5 łatwych sposobów

Czyszczenie monet miedzianych

Czyszczenie monet miedzianych powinno odbyć się przy użyciu specjalistycznego środka czyszczącego. Wówczas efekt czyszczenia będzie bardziej niż zadowalający. Pewne zabrudzenia wymagają specjalnych środków czyszczących. Oczywiście możesz to także zrobić przy użyciu kilku domowych środków, ale szybciej i bardziej efektownie będzie użyć profesjonalnego płynu do czyszczenia, takiego jak ALL IN WOW!.

Czyszczenie monet miedzianych - 5 łatwych sposobów
ALL IN WOW!

ALL IN WOW! – DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ!

Niegdyś wartość monety była określana poprzez kruszec, z którego była wykonana. VII w. p.n.e. to właśnie wtedy pojawiły się pierwsze monety. Miejscem, gdzie zaczęto ich wówczas używać, była kraina Lidia (dziś Turcja). Elektrum, czyli stop złota i srebra, oto, z czego były wykonane ówczesne monety. Oba stopy były łatwo dostępne, gdyż występowały w tamtejszych rzekach. Kształt ówczesnej monety był owalny. Używanie takich monet szybko rozprzestrzeniło się na inne kraje. Zwłaszcza Chiny i Indie. Dzisiejsze monety mogą mieć różne kształty i mogą zostać wykonane z różnych stopów. Złoto i srebro nadal są popularnym surowcem, jednak niemniej popularne są miedź, mosiądz, platyna, a także brąz. Poza monetami, którymi zapłacisz w sklepie za chleb, możesz nabyć monety kolekcjonerskie, które są zazwyczaj emitowane przez banki.

Cena monety kolekcjonerskiej zazwyczaj nie odpowiada jej wartości i jest mocno zawyżona, a to wszystko przez fakt, że monety kolekcjonerskie są emitowane, w małej ilości. Zarówno monety kolekcjonerskie, jak i te, którymi zapłacisz w sklepie, mogą być czyszczone. Dotyczy to głównie monet wykonanych z miedzi. Monety z miedzi potrafią ciemnieć, poprzez co tracą swój blask. Poniżej prezentujemy kilka sposobów, na to, by im ten blask przywrócić.

Czyszczenie monet miedzianych. Wiele sposobów na błyszczącą miedź

Miedziane monety
Miedziane monety

Możesz wyczyścić swoją miedzianą kolekcjonerską monetę przy użyciu jednej z kilku metod, które prezentujemy poniżej. Twoja moneta kolekcjonerska znów zyska na wartości i będzie lśnić, jak psu… (wiesz co). By wyczyścić miedzianą monetę, będziesz potrzebował:

  • Ketchupu
  • Octu i soli
  • Sulfamidu / odkamieniacza
  • Mąki
  • Sok z cytryny

Czyszczenie monet miedzianych. 1. Ketchup

Pewnie, jak przeczytałeś, że Twoje monety mogą zostać wyczyszczone przy użyciu ketchupu, to się uśmiechnąłeś pod nosem. Jednak to nie jest żart. Nawet nie wiesz, jak bardzo się myliłeś, jeśli uważałeś, że ketchupem nie da się wyczyścić Twoich miedzianych monet. Zazwyczaj ketchup kojarzy nam się z plamami, które należy usunąć, a nie z preparatem, dzięki któremu coś usuniemy, wyczyścimy. Pomidory zawierają kwas, który znajduje się także w ketchupie. Ten właśnie kwas z łatwością rozpuszcza wszelki brud z miedzianych monet. Wystarczy, że pozostawisz ketchup na monecie na 10 minut, a po upływie tego czasu zmyjesz wszystko wodą i przetrzesz ręcznikiem z papieru. Możesz także użyć miękkiej ściereczki. Uważaj, by nie pozostawić ketchupu na zbyt długo, może to uszkodzić miedzianą monetę.

Czyszczenie monet miedzianych. 2. Ocet i sól

Mikstura soli i octu także potrafi zdziałać cuda podczas czyszczenia miedzianych monet. Wystarczy, że zmieszasz ocet i sól w szklanym naczyniu. Proporcje dowolne, jednak zalecamy 50/50. Gdy mikstura już powstanie, to zanurz w niej swoje miedziane monety. Możesz używać szczypiec do grilla, którymi będziesz przesuwał monety w naczyniu, co dodatkowo wpłynie na jakość czyszczenia. Jeśli zdecydujesz się na szczypce do grilla, to pamiętaj, by były plastikowe. Mix octu i soli może zaatakować metal. Czas czyszczenia miedzianych monet w ten sposób nie powinien być dłuższy niż 2-3 minuty. Po upływie tego czasu wytrzyj miedziane monety przy użyciu mikrofibry lub ręcznika papierowego. Możesz także użyć wody.

Czyszczenie monet miedzianych. 3. Sulfamid – kwas amidosulfonowy – odkamieniacz

Sulfamid to surowiec, który możesz znaleźć w środkach, które stosuje się do odwapniania. Płynny odkamieniacz to świetny produkt do czyszczenia miedzianych monet. Musisz pilnować czasu i przerwać działanie odkamieniacza, jak tylko zauważysz reakcję z miedzianą monetą.

4. Mąka i ocet

Dzięki mące i octowi stworzysz magiczną papkę, dzięki której Twoje miedziane kolekcjonerskie monety znowu będą lśnić. Oczywiście miedziane naczynia także mogą zostać wyczyszczone przy użyciu tej mieszaniny. Możesz tę mieszankę z lekka zmodyfikować, używając odrobiny soli. Wystarczy, że posmarujesz rzecz z miedzi, którą chcesz wyczyścić przy użyciu pędzelka o miękkim włosiu i pozostawisz na kilka minut. Po ich upływie zetrzyj wszystko szmatką, dobrze spłucz wodą i pozostaw do wyschnięcia.

5. Cytryna

Nie od dziś wiadomo, że cytryna leczy i czyści. Dla niewielkiej ilości monet miedzianych, które chcesz wyczyścić, wystarczy wycisnąć pół cytryny i zanurzyć w soku z niej swoje miedziane monety. Możesz także przekroić cytrynę na pół i przecierać jedną z połówek swoje miedziane monety. Pamiętaj, by po czyszczeniu dobrze wszystko spłukać!

TH!NK

Nie tylko miedziane monety mogą być czyszczone w ten sposób. Wszystko, co jest wykonane z miedzi, może zostać dokładnie wyczyszczone przy użyciu powyższych metod. Zanim zaczniesz czyścić daną rzecz w ten sposób, przeprowadź małą próbę.

Sprawdź także inne nasze artykuły: