Pleśń w szafie – jak to możliwe?

Pleśń w szafie

Pleśń w szafie, oto co o niej wiemy. Jeśli w Twojej szafie pojawiła się pleśń lub podejrzewasz, że lada moment w szafie pojawi się pleśń, to powinieneś natychmiast podjąć działanie. Jaka może być przyczyna pojawienia się pleśni w szafie? Jak powinieneś walczyć z pleśnią i jakie ryzyko niesie za sobą jej zbagatelizowanie? Dowiesz się szczegółowo w tym poście.

Pleśń w szafie. Szafa i jej warunki do pojawienia się pleśni

Zazwyczaj szafy stoją w sypialni. Sypialnie są generalnie problematyczne, jeśli chodzi o rozwój pleśni. Zależy to, od sposobu wentylacji i ogólnej sytuacji w pomieszczeniu. Zazwyczaj pleśń w szafie pojawia się na jej tylnych ściankach.

Pleśń w szafie. Problematyczna sypialnia

Wilgoć w sypialni może pojawiać się przez pocenie się śpiącego i wilgoć, którą osoby śpiące w sypialni generują poprzez oddychanie. W sypialniach, zazwyczaj jest nieco chłodniej, niż w innych pomieszczeniach. Chłodniejsze powietrze ma problem z wchłanianiem wilgoci, inaczej ma się rzecz w pomieszczeniach, w których są wyższe temperatury. Jeśli chcesz zapobiec powstaniu pleśni w sypialni, to powinieneś ją często przewietrzyć. Odpowiednia wentylacja zmniejsza ryzyko pojawienia się pleśni w sypialni, a tym samym w szafie, która się w niej znajduje.

Pleśń w szafie. Szafa i problem

Pleśń w szafie
Pleśń w szafie

Szafa to mebel, który ze względu na swoją specyfikę trudno jest dobrze przewietrzyć. Ubrania gęsto ułożone na pułkach, czy też wiszące na wieszakach utrudniają odpowiednią cyrkulację powietrza. Dodatkowo szafa znajduje się tuż przy szafie, bywa też tak, że jest do niej niemalże dociśnięta, a nawet przymocowana. To dodatkowo zmniejsza przepustowość powietrza. Innym czynnikiem, który wpływa na utrudniony przepływ powietrza w szafie, jest to, że jest to mebel zamknięty. Niezależnie od tego, czy szafę zamykasz przy użyciu drzwi skrzydłowych, czy też drzwi przesuwanych, powietrze w tak szczelnie zamkniętym miejscu jest dosłownie zduszone.

Jak usunąć pleśń, która pojawiła się w szafie?

Użyj octu, dokładnie nim spryskaj zainfekowaną powierzchnię i pozostaw do wyschnięcia na okres około 3-4 dni.

Pleśń w szafie. Tylna ściana szafy

Jeśli szafy znajdują się blisko słabo ocieplonych ścian, w szczególności tylna ściana szafy znacznie się ochładza – za szafą gromadzi się pleśń, a czasami sama ściana tylna może zostać zaatakowana przez pleśń.

Pleśń w szafie. Ślady pleśni w szafie

Jak rozpoznać, że w szafie zalega pleśń? Możesz ją wyczuć, jej zapach jest bardzo specyficzny. Zapach pleśni może znajdować się nie tylko na ściance tylnej szafy, ale także na ubraniach. Jaki zapach ma pleśń? Możesz wyczuć stęchliznę lub zapach, który przypomina ziemię. Nie bagatelizuj tych zapachów i działaj, jak tylko je wyczujesz.

Ryzyko pleśni w szafie

Pleśń może doszczętnie zniszczyć nie tylko szafę, ale także Twoje ubrania. Usuwanie pleśni z odzieży jest bardzo trudne i często kończy się wyrzuceniem ubrania do kosza. Pleśń atakuje nie tylko ubrania wykonane z bawełny, ale także te wyprodukowane ze skóry. Plamy pleśni na ubraniach nie tylko śmierdzą, ale także wyglądają bardzo nieestetycznie.

Procedura w przypadku inwazji pleśni

  • Konieczne jest dokładne zlokalizowanie miejsca wystąpienia pleśni, w tym celu całkowicie opróżnij szafę
  • Dobrze jest wietrzyć pranie na zewnątrz (zimą w pomieszczeniu)
  • Dokładnie wyczyść zapleśniałą część szafy. Jeśli to możliwe, użyj środka do czyszczenia, np. octu lub specjalnego środka do usuwania pleśni
  • Dokładnie zwalczaj pojedyncze plamy pleśni, zwykle wystarczające są domowe środki zaradcze
  • Opróżnij szafę i wstaw wentylator. Ciepłe powietrze pomaga zwalczyć pleśń.
  • Usuń i wymień mocno spleśniałą tylną ścianę
  • Następnie przechowuj ubrania luźno.
  • Pranie pomaga usunąć brzydkie zapachy pleśni
  • Jeśli to możliwe, usuń plamy pleśni z odzieży, jeszcze przed włożeniem ich do pralki

TH!NK

Co możesz zrobić, aby pleśń w szafie się nie pojawiła? Pamiętaj, aby starać się utrzymać sypialnię dobrze przewietrzoną. Odpowiednia cyrkulacja powietrza pomoże zachować w sypialni stan wolny od wilgoci. Możesz także częściej otwierać drzwi szafy, np. przed porannym wyjściem do pracy po prostu ją otworzyć na cały czas Twojej nieobecności. Zalecamy także lekkie odsunięcie szafy od ściany, aby zapewnić jej odpowiedni przepływ powietrza. Oczywiście odpowiednie dogrzanie pomieszczenia także jest pomocne w zwalczaniu pleśni. Sprawdź także, czy aby przypadkiem w Twojej szafie nie znajdują się ubrania, których kompletnie nie potrzebujesz. Przy okazji możesz zrobić dobry uczynek i podzielić się tymi ubraniami z potrzebującymi. Czym więcej wolnej przestrzeni w szafie, tym bardziej jest ona chroniona przed pojawieniem się pleśni.