Impregnacja płytek

Impregnacja płytek

Impregnacja płytek. Efekt impregnacji płytek jest często utożsamiany z uszczelnieniem. Ponadto wielu konsumentów nie wie, że istnieją płytki, które najlepiej jest uszczelniać zamiast impregnować – i oczywiście na odwrót. Poniższy przewodnik poinformuje Cię o tym.

Uszczelnij i zaimpregnuj płytki

W związku z pielęgnacją płytek na pewno słyszałeś o impregnacji. Ale to nie zawsze oznacza impregnację. W zależności od płytki może być również uszczelniony. Jednak – nawet jeśli obie techniki przetwarzania są zawsze utożsamiane, środki konserwacji są zupełnie inne.

Są nawet płytki, w przypadku których uszczelnienie jest zdecydowanie lepsze niż impregnacja. Główna różnica między tymi dwoma metodami obróbki jest łatwa do wyjaśnienia: uszczelki są nakładane na powierzchnię płytki i tworzą nieprzeniknioną warstwę ochronną. Z drugiej strony impregnaty wnikają w płytkę lub płytę i działają w porowatym układzie kapilarnym.

Cecha szczególna impregnacji lub uszczelnienia: gres porcelanowy

Impregnacja płytek
Impregnacja płytek

To jest właściwie najważniejsza różnica. Zamieszanie jest często potęgowane przez płytki z kamionki porcelanowej. Być może słyszałeś, że jeden właściciel płytek impregnuje swoje płytki z kamionki porcelanowej, podczas gdy inny je uszczelnia. Zasadniczo oba są faktycznie możliwe w przypadku płytek z kamionki porcelanowej.

Zależy to od tego, jak płytka była hartowana w procesie produkcyjnym. Podobnie jak w przypadku klinkieru, płytki z gresu porcelanowego są bardzo gorące (do 1300 stopni Celsjusza) po zagęszczeniu pod bardzo wysokim ciśnieniem. Powoduje to zamknięcie porów płytek z gresu porcelanowego. Gres porcelanowy oferowany jest również w wersji polerowanej, przede wszystkim ze względów estetycznych. Polerowanie to nic innego jak szlifowanie powierzchni płytek.

Zawsze impregnuj polerowane płytki z gresu porcelanowego przed chodzeniem po nich

W rezultacie pory zostają ponownie otwarte. Jeśli teraz używasz płytek z gresu porcelanowego jako wykładziny podłogowej, na przykład w kuchni lub na innej mocno obciążonej powierzchni, te mechaniczne efekty spowodują, że brud i płyny dostaną się do płytki. Dlatego konieczne jest zaimpregnowanie prosto polerowanych płytek z gresu porcelanowego przed użyciem.

Oprócz impregnacji chemicznej można stosować różnorodne produkty naturalne, z których większość zawiera twarde oleje lub twarde woski. Płytki z terakoty mają również podobne otwarte pory, więc musisz zaimpregnować również ten kształt płytki i płyty. Jednak po impregnacji można było nałożyć uszczelniacz. Pod żadnym pozorem nie należy impregnować takich płytek środkiem uszczelniającym.

Impregnacja płytek. Nie zawsze należy uszczelniać płytki podłogowe

W pewnych okolicznościach może to prowadzić do nierównomiernych przebarwień płytek. Ponieważ uszczelka wniknęła już w płytkę, proste czyszczenie często nie wystarcza. Często niewłaściwie obrobione płytki należy wymienić lub całkowicie przeszlifować. Ponieważ takie niewłaściwe traktowanie szybko zmienia zaletę w wadę.

Ponieważ impregnacja wnika w płytkę, nie jest już tak łatwo usunąć mechanicznie – w przypadku prawidłowej impregnacji zapewnia to najlepszą ochronę. Ogólnie rzecz biorąc, powinieneś dwa razy pomyśleć, czy chcesz w szczególności uszczelnić płytki podłogowe. W szczególności w przypadku płytek podłogowych często wybiera się płytki o wyższej klasie ścieralności i wysokiej odporności na poślizg, ponieważ w przeciwnym razie istnieje ogromne ryzyko wypadków.

Impregnacja płytek. Gdzie zalecane jest uszczelnienie płytek

Uszczelki sprawiają, że powierzchnie znów są naprawdę gładkie. Dodatkowo tam, gdzie uszczelnienie ma chronić przed intensywnym użytkowaniem, mają one jedynie ograniczony efekt. Ze względu na działanie mechaniczne uszczelnienie jest szybko usuwane. Ale foki mają sens.

Na przykład płytki ścienne w łazienkach, które są wykonane z tradycyjnej ceramiki (kamionki lub gliny) i nie mogą być szkliwione. Ponieważ płytki ceramiczne pochłaniają więcej niż 10 procent wody. Woda ta przenika do podłoża płytki i prowadzi do pęcznienia, zanieczyszczenia higienicznego itp. To samo dotyczy nieszkliwionych płytek ceramicznych. Ale także tutaj zaleca się najpierw zaimpregnować go przed uszczelnieniem.

PORADY I WSKAZÓWKI

Właściciele polerowanej gresu porcelanowego często próbują najpierw impregnować, ale bezskutecznie. Płytki mają rozmyty odcień z pewnym szarym odcieniem, szczególnie w jasnym świetle. Są to głównie niedrogie polerowane płytki z gresu porcelanowego. Większość z nich pochodzi z Dalekiego Wschodu, gdzie często otrzymują wynagrodzenie za impregnację przemysłową. Ta impregnacja wyzwala tę szarą mgiełkę.

Obróbka płytek niewłaściwą impregnacją lub uszczelnieniem może prowadzić do uszkodzeń, które są bardzo trudne do naprawy. W takim przypadku zdecydowanie zalecamy skontaktowanie się ze specjalistą od płytek – zwłaszcza jeśli nie wiesz, jaki to rodzaj płytki lub płyty. Jest to nawet problem w przypadku płytek i płyt z kamienia naturalnego: na przykład płytki i płyty łupkowe nie są uszczelnione, ale płyty marmurowe są.

W przeszłości odpowiednia fuga nie zawsze była używana w pomieszczeniach wilgotnych, takich jak łazienki. Takie połączenia można również zaimpregnować i uszczelnić. Istnieją również specjalne impregnaty i uszczelnienia dla fug.