Szlifowanie płytek

Szlifowanie płytek

Szlifowanie płytek. Raz po raz można usłyszeć lub przeczytać, że majsterkowicze chcą szlifować swoje płytki. Zwykle to pytanie pojawia się w związku z płytkami ceramicznymi. Ale te płytki na ogół nie są szlifowane. Z drugiej strony do szlifowania można użyć płytek z kamienia naturalnego. Poniżej poinformujemy Cię o szlifowaniu płytek i na co uważać.

Różnorodność płytek

Przede wszystkim musisz podzielić płytki. Do najważniejszych rodzajów płytek, które można wielokrotnie znaleźć, należą płytki ceramiczne, płytki kamionkowe, płytki porcelanowe, płytki cementowe oraz płytki lub płyty z kamienia naturalnego. Płytki kamionkowe pochłaniają do 10% lub więcej wilgoci (nie są mrozoodporne), płytki kamionkowe maksymalnie 3%, a płytki porcelanowe znacznie mniej. Dotyczy to również płytek z kamienia naturalnego. Ponadto płytki ceramiczne, takie jak płytki ceramiczne i kamionkowe, są często szkliwione.

Szlifowanie płytek. Szlifuj lub wypoleruj płytki kamionkowe i gliniane

Szlifierka do płytek
Szlifierka

Takie płytki nie są szlifowane, ale są polerowane (co ostatecznie jest szlifowaniem precyzyjnym). W sklepach można kupić do tego specjalne pasty. Glazura może matowieć przez lata, dlatego warto polerować gres i płytki gresowe, które są szkliwione. Możesz również wypolerować płytki nieszkliwione, ale zdecydowanie zalecamy wizytę u specjalisty. Jeśli płytka nie jest „uszczelniona” przez glazurę, olej, brud i inne cząsteczki mogą również wnikać w pory – tak jak naturalnie pasta. Jeśli użyjesz niewłaściwego pasty, może to prowadzić do nierównomiernego zabarwienia.

Płytki gresowe porcelanowe

Trochę trudniej jest z kamionką porcelanową. To rodzaj płytek, które pojawiły się w latach 80. Są to szczególnie mocno prasowane i wypalane płytki, które charakteryzują się ogromną twardością. Jeśli te płytki z kamionki porcelanowej nie są poddawane obróbce, można je potraktować specjalnym środkiem do polerowania – często również pastami do płytek z kamienia naturalnego. Jednak te płytki są często dostarczane w stanie polerowanym. Ale to nie ma nic wspólnego z polerowaniem, ponieważ wyjaśniamy to tutaj. Płytki są raczej szlifowane ze względów estetycznych.

To otworzy pory. Jeśli teraz użyjesz konwencjonalnego pasty do płytek, może on wnikać w płytki i tworzyć plamy, których trudno jest naprawić. Dlatego polerowane płytki z gresu porcelanowego należy zaimpregnować przed pierwszym użyciem. Szczególnie w przypadku płytek z gresu porcelanowego zdecydowanie należy skonsultować się ze specjalistą, ponieważ bardzo szybko można użyć niewłaściwego produktu.

Płytki z kamienia naturalnego

Możesz szlifować płytki z kamienia naturalnego. Z granitem zawsze są wyjątki. Następnie zaleca się wypolerowanie tych płytek z kamienia naturalnego. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy zniknie połysk, a płytki zmatowią się. Aby to zrobić, użyj maszyn do polerowania, które możesz pożyczyć.

Szlifowanie płytek. Płytki cementowe

Płytki cementowe były używane od wielu dziesięcioleci i nadal można je znaleźć. Te płytki można również szlifować specjalnymi maszynami do polerowania i szlifierkami.

Szlifowanie płytek. Szlifuj i poleruj kamień naturalny i płytki cementowe

Z wyjątkiem kamienia naturalnego i płytek cementowych, tak naprawdę nie ma płytek, które kiedykolwiek musiałbyś szlifować. A potem jest to głównie polerowanie. Tylko dzięki miękkim płytkom z kamienia naturalnego – jak już wspomniano – poprzez bardziej masywne szlifowanie można uzyskać, że odzyskają one połysk i znikną wszelkie zarysowania.

PORADY I WSKAZÓWKI

Użytkownicy posiadający płytki z gresu porcelanowego zawsze chcą zapytać o szlifowanie płytek. Ponieważ szczególnie w przypadku tanich płytek z gresu porcelanowego może się zdarzyć, że będą miały szarawy, rozmyty odcień w bardzo jasnym świetle. Mniej doświadczeni sprzedawcy w dużych sklepach z narzędziami lub studiach kuchennych wielokrotnie zalecają szlifowanie płytek. W większości przypadków jest to jednak impregnacja przemysłowa stosowana w Azji. Nie możesz lub prawie nie masz wpływu na tę impregnację.

Jeśli masz polerowane płytki i płytki lub płyty z kamienia naturalnego, zawsze zasięgnij informacji u specjalisty. Pokaż mu swoje płytki, a on może od razu powiedzieć, czy możesz polerować płytki, czy też należy je wcześniej zaimpregnować, czy też płytek trudno jest zachować, ponieważ wstępna impregnacja nigdy nie została wykonana przed użyciem.