Tapetowanie płytek ceramicznych

Tapetowanie płytek ceramicznych

Płytki nie zawsze oddają aktualny duch czasu i nie wszystkie „style płytek” nadają się nawet jako płytki retro. Alternatywą dla czasochłonnego ponownego układania płytek jest tapetowanie płytek. Pod pewnymi warunkami technologia ta sprawdza się również w wynajmowanych mieszkaniach i domach, w których właściciel nie wyraża zgody na tapetowanie. Poniżej wyjaśniamy oba warianty. Ponadto nie musisz koniecznie tapet papierowych. Możesz także użyć fototapet lub dużych plakatów.

Tapetowanie płytek ceramicznych, kiedy i dlaczego?

Niektóre płytki są dosłownie okropne. Dlatego wskazane jest zrobienie czegoś, aby móc czuć się komfortowo w odpowiednich pokojach. Jedną z możliwości jest tapetowanie płytek. Pod pewnymi warunkami ta metoda jest również odpowiednia, jeśli nieruchomość jest wynajmowana, a właściciel generalnie nie zgadza się na tapetowanie, ponieważ płytki mogą pękać. Możesz wprowadzić wszystkie zmiany strukturalne, które można zdemontować. Z jednej strony można tapetować bezpośrednio na kafelki lub pokryć ścianę np. Płytą gipsowo-kartonową, aby następnie ją wyłożyć papierem. Poniżej wyjaśniamy oba podejścia.

Instrukcje krok po kroku dotyczące bezpośredniego i pośredniego tapetowania płytek

Płytki i ich tapetowanie
Płytki ceramiczne
 • Tapeta lub plakat
 • Klej do tapet
 • Klej do płytek lub elastyczna szpatułka
 • Powód zatrzymania
 • alternatywnie płyty gipsowo-kartonowe lub panele OBD
 • alternatywnie śruby i kołki
 • alternatywnie ościeżnica
 • alternatywnie listwy
 • Wiertarka
 • Bezprzewodowy śrubokręt
 • ewentualnie szlifierka orbitalna lub kątowa
 • szpachelka
 • Kielnia
 • Paca wygładzająca
 • Stół kozłowy
 • Nóż do tapetowania

1. Przygotowanie

a) Tapetowanie bezpośrednio na płytkach
Jeśli chcesz tapetować bezpośrednio na płytkach, najpierw należy przygotować ścianę z płytek lub powierzchnię płytek. Aby to zrobić, możesz przeszlifować i zszorstkować płytki. Możesz również od razu zastosować podkład. Następnie musisz stworzyć płaską powierzchnię. Dlatego wypełnij spoiny. Najlepiej użyć kleju do płytek, ale możliwy jest również czysty wypełniacz. Następnie wypełniona ściana musi całkowicie wyschnąć, co w dużej mierze zależy od głębokości wypełnienia.

b) Tapetowanie pośrednie na płytkach
Możesz również zachować płytki. Aby to zrobić, zamontuj płyty gipsowo-kartonowe lub panele OBD. Masz trzy możliwości mocowania: wywierć otwory w łączeniach płytek i przykręć tutaj panele, dla obszaru wyłożonego płytkami, panele kołkami należy przykręcić nad i pod nimi. Lub, jeśli w inny sposób nie można wykluczyć uszkodzenia płytek, najpierw zamontuj ramę słupkową, tak jak w przypadku konstrukcji z płyt kartonowo-gipsowych.

Można go zamocować na ścianach bocznych, suficie i podłodze. Płytę gk należy następnie wypełnić szpatułką do suchej zabudowy. W zależności od zastosowanych płyt montażowych może być również potrzebny podkład samoprzylepny. Alternatywnie istnieje również rozwiązanie, w którym płyty montażowe są przyklejane selektywnie do płytek.

2. Tapetowanie płytek

Teraz możesz przykleić tapetę tak samo, jak każdą tradycyjnie otynkowaną ścianę. Dobrze wkleić ścianę i tapetę, przyciąć na wymiar, a następnie skleić pasek po pasku, od końca do końca. Jeśli jest to tapeta wiórowa, po wyschnięciu można ją pomalować w dowolny sposób.

PORADY I WSKAZÓWKI

Jeśli chcesz przykręcić płyty montażowe poniżej i powyżej obszaru wyłożonego płytkami z wcześniej zainstalowanymi łatami, możesz również pozostawić panele nad łatami. Możesz teraz użyć śrub hakowych lub gwoździ, aby przymocować na przykład świetlówkę LED jako oświetlenie pośrednie nad górną i dolną listwą. 

Jeśli zamiast tapety chcesz użyć plakatów, możesz również przymocować do nich arkusz akrylowy (plexi). Ale uważaj na lustra kuchenne: płyty montażowe muszą być ognioodporne, a szkło akrylowe może szybko nagrzać się i zapalić nad kuchenką.

W żadnym wypadku nie wolno tapetować bezpośrednio na kafelkach w wynajmowanych nieruchomościach ani wiercić otworów w płytkach pod płytki, jeśli nie otrzymałeś pisemnej zgody wynajmującego. Po wygaśnięciu dzierżawy musisz wszystko rozebrać lub zapłacić odszkodowanie, jeśli nie można już przywrócić ich do pierwotnego stanu.