Zbuduj własne łóżko: to takie proste

Zbuduj własne łóżko.

Zbuduj własne łóżko. Jeśli masz trochę kunsztu, samodzielne wykonanie drewnianego łóżka nie jest takie trudne. Do tego potrzebne są jednak odpowiednie narzędzia i trochę umiejętności. Poniżej wyjaśniamy krok po kroku, jak samodzielnie wykonać proste drewniane łóżko.

Najłatwiej jest zbudować łóżko bez stelaża z listew z ciągłym łóżkiem z arkusza sklejki. Więc wyjaśnimy to poniżej. Później dowiesz się również, co musisz zrobić inaczej lub dodatkowo, abyś mógł położyć listwowy stelaż na samodzielnie wykonanym łóżku. Nie podano dokładnych pomiarów długości lub szerokości materiału, więc możesz sam zdecydować, jak wysokie, długie lub szerokie powinno być Twoje łóżko.

Zbuduj własne łóżko. Instrukcje krok po kroku dotyczące budowy drewnianego łóżka bez ramy z listew

Zbuduj własne łóżko
Drewniane łóżko
  • 4 szerokie kantówki na stopy
  • 2 krótsze kawałki drewna niż poprzeczki, w zależności od żądanej szerokości 90-200cm
  • 2 dłuższe kawałki drewna niż listwy boczne, w zależności od żądanej długości 200 – 220cm
  • 3 do 5 poprzeczek (im szersze łóżko, tym więcej) (odpada, jeśli zastosujesz stelaż z listew)
  • 1 arkusz sklejki wielkości łóżka lub stelaż z listew
  • klej
  • Olej lniany lub pokost lniany
  • Lakier lub glazura

1. Przygotuj drewno

Nieobrobione drewno należy najpierw przetrzeć szmatką olejem lnianym. To zamyka pory, a tym samym chroni drewno. Ponadto szorstkie obszary, które powstały na przykład podczas cięcia w sklepie z narzędziami, należy przeszlifować na gładko.

2. Przygotuj stopy

Teraz w przeciwległym rogu wyciąć kawałek stóp, który ma dokładnie szerokość krzyża i listew bocznych. Listwy ramy łóżka są następnie umieszczane w tym wycięciu i mocno przykręcane. Przed piłowaniem narysuj ołówek na wszystkich czterech nóżkach tego, co ma zostać odpiłowane. Zwróć też uwagę na głębokość! Listwy boczne i poprzeczne muszą pasować do wycięcia jak kawałek układanki i nie mogą wystawać na boki ani do góry.

Następnie przeszlifuj części stopy do czysta, aż będą całkowicie gładkie.

3. Przymocować listwy boczne i poprzeczne

Teraz umieść po jednej listwie w każdym przypadku w wycięciu znajdującym się na stopce, nałóż trochę kleju w wycięcie, a następnie przykręć go kilkoma długimi śrubami, używając wiertarki i wkrętarki akumulatorowej. Powtórz to dla wszystkich stóp, aż prostokątna rama podstawy będzie gotowa.

4. Poprzeczka

Aby łóżko było bardziej stabilne, pośrodku zamocowano kilka poprzeczek. Zobaczyłem je dokładnie na wymiar, aby pozostawały na środku bez przykręcania, a następnie przykręć je do ramy trzema śrubami.

5. Umieść płytę ze sklejki

Teraz umieść arkusz sklejki na ramie łóżka i przykręć go do ramy.

6. Pomaluj łóżko

Na koniec podłoże należy całkowicie przeszlifować, wyczyścić i pomalować lub pokryć glazurą, aby drewno było chronione. Możesz dowiedzieć się, jak to zrobić tutaj.

Zbuduj własne łóżko. Alternatywa z listwami ramowymi

Jeśli chcesz założyć ramę z listew na samodzielnie wykonaną ramę łóżka, pomiń kroki 4 i 5, a zamiast tego przykręć dwa do czterech centymetrów (w zależności od ramy listwowej) ciągłe podparcie wokół środka na wszystkich zewnętrznych bokach i poprzeczkach. Następnie umieść ramę z listew na tym wsporniku. Uważaj, aby nie przykręcić wspornika zbyt wysoko, aby materac był nadal wystarczająco głęboki wokół skrzyni łóżka i nie wysuwał się.
Jeśli chcesz użyć ramy z listewek, musisz oczywiście dostosować wszystkie wymiary do wymiarów ramy z listew.

Zbuduj własne łóżko. Koszty

Oczywiście samodzielnie zrobione łóżko kosztuje znacznie mniej niż kupione. W zależności od wielkości łóżka i materiału, który wybierzesz, możesz spodziewać się wydatków w wysokości od 400 do 900 zł, pod warunkiem, że masz w domu niezbędne narzędzia i nie musisz kupować jednego lub drugiego urządzenia. Dla porównania: prosta rama łóżka jest dostępna online za około 440 zł. Dzięki własnemu wykonaniu możesz oczywiście być bardziej kreatywny i sprawić, że Twoje łóżko będzie wyjątkowo piękne.

PORADY I WSKAZÓWKI

Prostszą alternatywą jest zrobienie łóżka z europalet. Dowiedz się, jak to zrobić tutaj.