Malowanie płyt gipsowo-kartonowych – tak to działa

Malowanie płyt gipsowo-kartonowych

Malowanie płyt gipsowo-kartonowych. Jak każdą inną ścianę, ścianę z płyt gipsowo-kartonowych można oczywiście pomalować. Szczególnie przy malowaniu ścian niezbędne jest odpowiednio wysokiej jakości wykończenie ściany z płyt gk. W przeciwieństwie do tapetowania, malowanie ściany bezlitośnie odsłania nawet najmniejsze nierówności. Wśród firm specjalistycznych istnieje miara jakości ściany, ściany Q3 i Q4 są prawie całkowicie doskonałe bez widocznych nierówności. Możesz to zrobić samemu z odpowiednią starannością, odpowiednim kunsztem i technologią – ale zdecydowanie musisz włożyć w to wysiłek, aby stworzyć naprawdę doskonałe dzieło. Poszczególne kroki są tutaj krótko wyjaśnione.

Malowanie płyt gipsowo-kartonowych. Przygotowanie

Wypełnianie fug i otworów na śruby musi być wykonane bardzo precyzyjnie i całkowicie bez pęknięć. Paski wzmacniające z włókna szklanego mogą pomóc w całkowitym uwolnieniu połączeń od pęknięć. Po wypełnieniu i wyschnięciu należy przeprowadzić szlifowanie, im dokładniej, tym lepszy efekt końcowy po malowaniu. Następnie zagruntuj za pomocą głębokiego podkładu. Najlepiej nakładać go dużym pędzelkiem i pozostawić do wyschnięcia na noc.

Tynkowanie

Malowanie płyt gipsowo-kartonowych
Malowanie-tynkowanie

To tutaj decyduje o tym, jak dobre będzie ostatecznie wykończenie ściany. Specjalistyczne firmy często ze względu na wydajność nakładają wysokiej jakości tynk maszynowy, ale bez tych niezbędnych urządzeń wymagana jest praca ręczna. Najłatwiej ożywić tynki na bazie mineralnej, które można łatwo i równomiernie rozprowadzić za pomocą wałka barankowego. Jeśli weźmiesz chwost i nałożysz zwijany plaster równymi, okrężnymi ruchami, uzyskasz antyczny wygląd. Ręczne tynkowanie jest nieco bardziej intensywne, ale efekt jest lepszy. Szczególnie gładki tynk uzyskuje się kielnią wenecką, ale można też wykonywać triki kielnią i tworzyć specjalne wzory lub później nadać strukturę tynku innymi środkami.

Malowanie: cienkie, równe i bez nacisku

Najlepszym sposobem na nałożenie koloru jest wałek jagnięcy. Ważne jest, aby farba była nakładana cienko, równomiernie i bez nacisku. Dlatego po zanurzeniu należy zawsze wytrzeć wałek o kratkę ociekową. Voilà.