Podkonstrukcja ściany z płyt gipsowo-kartonowych

Podkonstrukcja do ściany

Podkonstrukcja ściany z płyt gkW zależności od tego, czy ściana jest wyposażona w szalunek licowy, podwieszany jest sufit, czy budowana jest ściana wolnostojąca, wymagana jest odpowiednia podkonstrukcja. Może być zbudowany z surowego tarcicy lub z prefabrykowanych profili metalowych. Przed montażem profili należy wykonać krótki rysunek w celu docięcia profili na odpowiednią długość. Odległość między pionowymi słupkami powinna wynosić połowę długości deski. W przypadku sufitów podwieszanych najpierw mocuje się belki podłużne, a następnie na nich listwy nośne; tutaj mierzy się odległość zarówno dla podkonstrukcji, jak i łat nośnych zgodnie z wymaganą nośnością.

Podkonstrukcja do ściany wolnostojącej

Podkonstrukcja do ściany
Podkonstrukcja do ściany

Drewno to klasyka, ale bardzo niepraktyczna, zwłaszcza w przypadku ścian wolnostojących. Ponadto drewno ma tendencję do „pracy”, wypaczania się, a także tworzenia pęknięć. Może to powodować problemy, szczególnie przy wykańczaniu wnętrz w starych budynkach, gdzie wilgotność jest zwykle nieco wyższa, ale także w nowoczesnych, dobrze ogrzewanych budynkach. Prefabrykowane profile metalowe są tutaj znacznie łatwiejsze i bardziej precyzyjne w obróbce. Tak zwane profile UW są stosowane na podłodze i suficie w pożądanym przebiegu ściany i mocno przykręcane. Można je łatwo skrócić za pomocą nożyc do blachy, dostępne są również prefabrykowane łączniki narożne do narożników w ścianie. Tak zwane profile CW są umieszczane pomiędzy profilami UW jako stojaki pionowe, do których później mocowane są panele. Oczywiście należy również uwzględnić wycięcia w drzwiach.Profile są połączone ze sobą łącznikami.

Podkonstrukcja do sufitów podwieszanych

W większości przypadków wskazane jest stosowanie profili podłużnych i poprzecznie ułożonych listew nośnych. Tutaj również to samo dotyczy drewna, jak powiedziałem powyżej – profile metalowe są znacznie łatwiejsze w obróbce. Płytki są następnie przykręcane do konstrukcji listwy nośnej. Ale są też tak zwane wieszaki bezpośrednie.

Konstrukcja pod okładzinę

Jeżeli ze względu na stan konstrukcyjny płyt gk nie można przykleić bezpośrednio do odpowiedniej ściany, należy wykonać tzw. Szalunek licowy. Składa się również z profili UW i CW, ale może być również budowany bezpośrednio na ścianie z listew drewnianych lub profili metalowych. Wprawny rzemieślnik mówi wtedy o tak zwanej konstrukcji ściany słupkowej.