Podwieszany sufit z płyty kartonowo-gipsowej. Konstrukcja sufitu podwieszanego może służyć do ukrycia gołego sufitu, jego prostowania lub zapewnienia skutecznej izolacji termicznej. Instalacja ogrzewania sufitowego może być również powodem do budowy sufitu podwieszanego. Najbardziej rozpowszechnioną metodą konstrukcyjną jest zastosowanie podkonstrukcji, na której osadzona jest konstrukcja z listew nośnych, która następnie podpiera płyty gk. Takie konstrukcje są stabilne, atrakcyjne wizualnie i mogą bardzo skutecznie zapobiegać utracie ciepła przez sufit za pomocą wewnętrznego materiału izolacyjnego. Do budowy takiego sufitu podwieszanego najczęściej stosuje się profile UD i CD .
Podwieszany sufit z płyty kartonowo-gipsowej. Oto jak to działa w prostych krokach
1. Zmierz, sprawdź poziomicą, zaplanuj ramę kołkową
Konieczne jest, aby pomiary były wykonywane bardzo precyzyjnie, a test poziomicą również powinien odbyć się w kilku miejscach w celu ustalenia, czy istniejący sufit jest naprawdę płaski. W przeciwnym razie należy odpowiednio skorygować ościeżnicę , w przeciwnym razie może to mieć poważne konsekwencje dla stabilności całej konstrukcji. Po pomiarze należy zaplanować zapotrzebowanie na profile UD włożone w poprzek i profile CD, które były od dawna zamocowane powyżej, a także liczbę kołków i śrub wymaganych do mocowania.
- Przeczytaj również – Wypełnianie płyt gk w 3 krokach
- Przeczytaj także – ceny płyt gipsowo – kartonowych i poprawna kalkulacja
- Sprawdź również – Obróbka płyt gipsowo-kartonowych – bezpośrednio na murze zamiast tynku
2. Zamocuj podkonstrukcję
Podkonstrukcja musi być dokładnie zamocowana, wysokość powinna być wielokrotnie sprawdzana przy pomocy personelu kontrolnego i poziomicy. W przeciwnym razie nawet drobne odchylenia mogą powodować problemy trudne do rozwiązania podczas montażu paneli, a nawet niewielkie nierówności sufitów są natychmiast widoczne gołym okiem.
3. Zamocować konstrukcję listwową
Tutaj również należy od czasu do czasu sprawdzić, czy wszędzie wysokość jest jednakowa, profile listew nośnych są mocno przykręcone do podkonstrukcji. Pamiętaj, że w przypadku sufitów podwieszanych panele należy przykręcać równomiernie w odstępach od 15 do 25 cm i odpowiednio mocno dociągnąć łaty.
4. Zamontować płyty gk
Po cięciu krawędzie cięte należy wygładzić i sfazować, aby umożliwić później gładkie i czyste fugowanie. Szczelina musi być wykonana ze wszystkich stron połączenia ściennego. W razie potrzeby można później użyć listew łączących do ściany. Podczas montażu często pomocna jest druga para rąk, alternatywnie jednoręczny podnośnik do paneli lub jednoosobowy zestaw montażowy.
5. Fugowanie, gruntowanie, tynkowanie, malowanie
Upewnij się, że spoiny są czyste, które po zakończeniu szlifowania zeszlifować, aby były całkowicie płaskie. W każdym przypadku konieczne jest gruntowanie głębokim podkładem, następnie można najpierw tynkować, a następnie malować.