Dziura w ścianie po wyjętym kołku

Dziura po wyjętym kołku

Dziura po wyjętym kołku. Siła i konsystencja muru może się znacznie różnić, gdy kołek został wyciągnięty w tym czy innym miejscu. Tutaj dowiesz się, co możesz zrobić, jeśli kotwica, kołek zostaną wyrwane ze ściany.

Dziura po wyjętym kołku. Wyrwana kotwa lub wywiercony otwór, który jest zbyt duży

W zależności od konsystencji i stanu muru, wiercone otwory również mogą się „zużywać”. Możliwe jest również, że podczas wiercenia otwór stanie się zbyt duży z tych powodów. Nie mniej rozpowszechniony jest fakt, że powoduje on wypaczenie wiertła i początkowo wywiercony otwór staje się krzywy. W takim przypadku nierzadko próbuje się ponownie wiercić prosto, a otwór staje się jeszcze większy.

  • Przeczytaj także – odetnij kołki
  • Przeczytaj także – kołki w starych budynkach
  • Sprawdź również – kołki na izolacji zewnętrznej

Typowe ściany z takimi problemami

Dziura po wyjętym kołku
Dziura po kołku w cegle

Co się zdarza równie często: śruby w kołkach, które zostały dość dobrze zakotwiczone w ścianie lub suficie, muszą zostać usunięte. Następnie śruba i kołek po prostu nie są już dokręcane. Można teraz łatwo wyrwać kołek. Inne okoliczności również prowadzą do wyrwania kołka:

Dziura po wyjętym kołku. Proste rozwiązania: kołki w następnym rozmiarze lub runo na kołki

W niektórych przypadkach wystarczy po prostu włożyć kołek następnego rozmiaru w wywiercony otwór. To, czy to wystarczająco pomoże, jest oczywiście wystarczające, w zależności od tego, ile ciężaru musi unieść kotwica.

W przeciwnym razie istnieją inne sposoby na uratowanie otworu w tym miejscu. Z jednej strony istnieje specjalna włóknina na kołki, która jest bardzo podobna do wariantu następnego większego kołka. Kołek jest nim owinięty i wciśnięty w wywiercony otwór.

Kotwy iniekcyjne lub płynne

Z drugiej strony można teraz stosować również tzw. Kotwy płynne lub iniekcyjne. Szybko twardniejące medium jest wtryskiwane między ścianę ściany a mur za pomocą kołka.

Po stwardnieniu kołek jest całkowicie szczelny. Te kołki można również zakupić w różnych klasach nośności. Należy jednak pamiętać, że ostateczna nośność zależy również od jakości istniejącego muru.

Wypełniacze utwardzające, takie jak cement naprawczy lub błyskawiczny

Jeśli te opcje nie są odpowiednie lub zbyt kosztowne, nadal możesz wybrać inne rozwiązanie. Można użyć cementu błyskawicznego, cementu na bazie żywicy syntetycznej lub innych klejów dwuskładnikowych, które również silnie twardnieją.

Być może trzeba będzie trochę zwilżyć odwiert. Następnie do odwiertu wlewa się klej błyskawiczny lub wybrany produkt. Teraz włóż kołek i poczekaj, aż masa stwardnieje. Można tu również ustawić różne nośności.

PORADY I WSKAZÓWKI

Podajemy również podobne wskazówki w sekcji „ Kołki w starych budynkach ”. Typowe problemy podczas mocowania śrub za pomocą kołków obejmują również zbyt krótkie otwory wiertnicze. W tym przewodniku zebraliśmy dla Ciebie, jak i czy możesz odciąć kołki.