Kołki na izolacji zewnętrznej

Kołki do płyt kartonowo-gipsowych.

Kołki na izolacji zewnętrznej. W ostatnich latach coraz częściej stosowane są kompozytowe systemy ociepleń (ETICS) jako izolacja elewacji. Zwykle są one klejone. Jednak może być również konieczne użycie kołków do izolacji zewnętrznej. Istnieją również komponenty, które mają być przymocowane do ETICS. Tutaj również kołki muszą spełniać bardzo szczególne wymagania.

Kiedy potrzebne są kołki do izolacji zewnętrznej?

W związku z zewnętrzną izolacją budynku, ETICS, mogą wystąpić różne sytuacje, w których niezbędne są kołki rozporowe. Dotyczy to między innymi następujących sytuacji:

  • Mocowanie ETICS
  • Mocowanie innych elementów do izolacji zewnętrznej

Kołki na izolacji zewnętrznej. Kołki do mocowania systemów ociepleń (ETICS)

Kołki na izolacji zewnętrznej.
Kołki rozporowe

Większość ETICS jest tradycyjnie przyklejana do elewacji. Płyty izolacyjne EPS (styropian) i PUR są często przyklejane pianką PU . W zależności od okoliczności z daną elewacją może to być niewystarczające lub zalecane są dalsze techniki mocowania.

W grę wchodzą dwa rodzaje kołków : tak zwane kołki talerzowe i kołki izolacyjne. Te ostatnie są znane rzemieślnikom i majsterkowiczom do stosowania na płytach kartonowo-gipsowych. Zastosowanie takich kołków jest konieczne, jeśli obciążenia wiatrem w regionie lub lokalnie są bardzo duże.

Jednak nawet w przypadku powierzchni elewacji o słabej jakości kleju (stary lakier, brudny tynk elewacyjny itp.) Może być konieczne zakotwienie izolacji zewnętrznej specjalnymi kołkami, ponieważ zastosowany klej może nie wytrzymać dobrze. Prosimy również o uwzględnienie przepisów prawnych.

Kołki do mocowania elementów na izolacji elewacji

Drugim ważnym wyzwaniem jest przymocowanie innych elementów do elewacji. Typowym przykładem jest tutaj markiza. Gdyby do zamontowania markizy na wysokiej jakości i skutecznej izolacji zewnętrznej użyć konwencjonalnych systemów kotwiących, szybko mogłyby powstać mostki termiczne.

To nieuchronnie prowadzi do kondensacji, a w konsekwencji do poważnych uszkodzeń konstrukcji. Dlatego konieczne jest unikanie takich mostków termicznych. W tym celu znani producenci kołków opracowali specjalne systemy. Śruby są praktycznie oddzielone od połączenia z elewacją za pomocą elastycznego systemu dystansowego z tworzywa sztucznego. W ten sposób nie można również przewodzić ciepła.

Wiedza fachowców jest ważna

W każdym razie, jeśli chcesz użyć odpowiednich kołków, skonsultuj się z neutralnym doradcą lub ekspertem. Ponieważ technicznie zaawansowane systemy kołków do nowoczesnej zewnętrznej izolacji elewacji są – konieczne jest tutaj unikanie błędów konstrukcyjnych, ponieważ w przeciwnym razie może to mieć negatywny wpływ na całą izolację.

PORADY I WSKAZÓWKI

W rzeczywistości można dowiedzieć się o wiele więcej o kołkach. Pytania dotyczące wymiarów i rozmiarów kołków, a także rozmiarów śrub, muszą być zawsze precyzyjnie określone, aby móc naprawdę wykorzystać pełny potencjał kołków.