Kołki w stropie w starym budynku

Kołki w stropie w starym budynku

Kołki w stropie w starym budynku. Stare budynki i kołki – są to często kombinacje, które wydają się być wstępnie zaprogramowane, aby powodować problemy. Ponieważ sufity, zwłaszcza w starych budynkach, mogą być konstruowane bardzo różnie. Przeważnie z materiałami, które wydają się nie mieć kołka. Często jest to tylko kwestia wyboru odpowiedniego kołka.

Kołki w stropie w starym budynku. Wiele starych materiałów budowlanych jest zbyt miękkich na kołki

Zasadniczo kołki to doskonały wynalazek, który nawiasem mówiąc został opatentowany w Niemczech już w latach dwudziestych XX wieku. To prowadzi nas do jednego z głównych powodów, dla których kołki tak naprawdę nie przyjęły się w tamtym czasie: zastosowane materiały budowlane nie pozwalały na niezawodne trzymanie kołków rozporowych.

Sufit w starym budynku

Sufit

Zakotwienie na ścianach starych budynków może stanowić nie lada wyzwanie. Jednak w przypadku sufitów często pojawia się dodatkowa trudność polegająca na tym, że w przeciwieństwie do dzisiejszych stropów z betonu sprężonego istnieją mniej stabilne materiały, które również musiały być bardzo łatwo łączone:

  • podwieszane sufity drewniane
  • Wypełniacze
  • Stropy gliniane o konstrukcji belkowej

To tylko kilka przykładów sufitów, które często można znaleźć w starych budynkach. Wypełnienie może występować w każdej konstrukcji i składać się z różnych produktów naturalnych, które można łatwo określić mianem „nadzienia słomkowego”.

Kołki w stropie w starym budynku. Składane kołki rozporowe do starych sufitów budowlanych

Najbardziej odpowiednie są tak zwane kołki składane sprężynowe, zwane również kołkami przegubowymi lub kołkami składanymi. Te kołki wyglądają jak pręt i mają na końcu skrzydełko do włożenia, które jest początkowo zagięte. Jeśli są całkowicie włożone do otworu, są nieco wycofane. Spowoduje to rozłożenie dwóch skrzydeł. W przypadku podwieszanego sufitu drewnianego byłyby to drewniane deski, po wewnętrznej stronie których skrzydła rozpościerają się na boki.

Alternatywnie kołki do wtrysku chemicznego lub kołki rozporowe

W zależności od materiału stropu dobrym wyborem może być również kotwa chemiczna lub iniekcyjna. Te kołki są również znane jako kołki płynne. W otwór wprowadza się tuleję kotwiącą, a następnie wtryskuje się mieszankę żywicy syntetycznej. Teraz gwintowana kotwa jest włożona i wyśrodkowana. Masa utwardza ​​się zwykle po godzinie, zanim konstrukcja zostanie obciążona.

PORADY I WSKAZÓWKI

Więcej informacji na temat kotew chemicznych lub iniekcyjnych można znaleźć w części „Jak osadzić kołki w betonie?”. Należy jednak pamiętać, że rozmiary kotew są również używane podczas osadzania kołków w stropach starych budynków. Decydujące znaczenie mają wymiary i średnica otworu.