Wypełnij otwory na kołki klejem

Wypełnij otwory na kołki klejem

Kołki nie zawsze trzymają się w podłożu tak, jak powinny. W przeszłości rzemieślnicy i majsterkowicze musieli znaleźć własne rozwiązania. Obecnie jednak istnieją profesjonalne alternatywy, za pomocą których można przykleić kołki.

Kołek nie trzyma się każdego podłoża

Wynalezienie kołka naprawdę zrewolucjonizowało świat budownictwa. Nawet jeśli montaż kołków jest w większości przypadków całkowicie bezproblemowy, istnieje również słynny wyjątek od reguły. Dotyczy to na przykład kołków w starych budynkach. Ale nawet w przypadku pustaków, które są dziś często używane, ścisłe dopasowanie kołków nie zawsze jest gwarantowane.

Klejenie kołka jako opcja

Wtedy sensowne jest przyklejenie kołka. Tutaj możesz postępować na zupełnie inne sposoby. Ta procedura zależy również od obciążenia, które kotwica będzie musiała później utrzymać. Jeśli ma zostać zawieszony tylko obraz lub lekka półka, wystarczy otynkować kołek. Jednak zawieszenie lub zamocowanie ciężkich części nie wystarczy.

Budowa i zastosowanie kotew iniekcyjnych

Dlatego specjalistyczny handel oferuje tak zwane kołki wtryskowe. Te kotwy iniekcyjne składają się z trzech elementów:

  • tuleja kotwiczna
  • kotwa gwintowana
  • klej (zaprawa z żywicy syntetycznej)

Procedura klejenia różni się w zależności od tego, czy w ścianie występują ubytki, czy też ściana jest wykonana w całości z litego materiału. Typowym przykładem pustego podziemia byłaby płytka szczelinowa. Przykładami pełnej ściany byłby gazobeton, cegła pełna lub kamień ze strumienia.

Prawidłowe wiercenie

Podczas używania kołków do klejenia ważne jest, aby prace przygotowawcze zostały odpowiednio przeprowadzone. Wiercenia otworów pod kołki muszą być przeprowadzane prawidłowo, tak aby kołek jest naprawdę bomba-dowód później.

Na przykład w przypadku pustaków z cegły należy użyć specjalnych wierteł do cegieł. Konwencjonalne wiertła do muru nie mają ostrej krawędzi tnącej i nadają się również do wiercenia udarowego. Z drugiej strony wiertła do cegieł mają ostrą krawędź tnącą. Ponadto w murze z cegły nie wolno używać młotka. W przeciwnym razie ceglane mosty mogą się wyłamać. Wtedy nie można przykleić kołka.

Przyklej kołki w pustych ścianach

Kołek rozporowy

Tuleja kotwiąca jest najpierw wciskana w ścianę szczelinową (cegłę). Następnie wtryskiwana jest ciekła zaprawa z żywicy syntetycznej. Na koniec kotwa gwintowana jest wciskana i centrowana. Teraz wszystko, co musisz zrobić, to poczekać, aż mieszanka żywicy stwardnieje. Zwykle utwardzanie następuje w ciągu godziny. Należy bezwzględnie przestrzegać informacji dostarczonych przez producenta kotew płynnych.

Przyklej kołki w ścianach pełnych

Przy wklejaniu kołków do ścian pełnych niekoniecznie są potrzebne tuleje kotwiące. Zamiast tego zaprawę z żywicy syntetycznej wlewa się bezpośrednio do wywierconego otworu. Następnie można włożyć i wyrównać gwintowaną kotwę. Tutaj również czas utwardzania wynosi około godziny, w zależności od producenta.

PORADY I WSKAZÓWKI

Należy pamiętać, że podane nośności kołków do wklejania, czyli kołków wtryskowych, korelują ze stanem podłoża. Oznacza to, że nośność może być znacznie ograniczona w zależności od podłoża.