Dostosuj drzwi balkonowe – wyeliminuj różne problemy

Dostosuj drzwi balkonowe.

Dostosuj drzwi balkonowe. Jeśli drzwi balkonowe z czasem się wypaczą, nie ma potrzeby wzywania rzemieślnika. W większości przypadków drzwi można regulować samodzielnie. Jednak często najpierw trzeba znaleźć odpowiednie śruby i opcje regulacji. Tutaj pokażemy Ci kilka sposobów samodzielnej regulacji drzwi balkonowych.

Dostosuj drzwi balkonowe. Znajdź problem

Dostosuj drzwi balkonowe.
Drzwi balkonowe

Często drzwi trzeba otwierać i zamykać kilka razy, aby dowiedzieć się, gdzie dokładnie są zawieszone lub zakleszczone. Robiąc to, powinieneś także określić różne dźwignie. Jeśli śruby są bardzo stare, możesz teraz spryskać nimi WD40. W ten sposób śruby można później obrócić bez ich uszkodzenia.

 • Przeczytaj również – zamykaj drzwi balkonowe od zewnątrz
 • Przeczytaj również – drzwi balkonowe nie pozostają zamknięte – więc drzwi znów się blokują
 • Sprawdź również – Wyposażenie drzwi balkonowych w klapę dla kota

Regulacja drzwi balkonowych powinna być wykonywana przez dwie osoby, ponieważ niektóre śruby można regulować łatwiej i delikatnie, lekko pchając drzwi w kierunku, w którym mają być podnoszone lub uchylane.

Dostosuj drzwi balkonowe. Informacje producenta

Niektórzy producenci drzwi i okien balkonowych oferują na swoich stronach internetowych krótkie instrukcje dotyczące ustawiania odpowiednich modeli drzwi. To oczywiście najlepsza pomoc. Niestety nie jest to dostępne dla każdego modelu, więc trzeba samemu poszukać śrub. Z nowoczesnymi drzwiami w połowie wysokości będziesz zaskoczony możliwościami regulacji dostępnymi wszędzie.

Wymień zawiasy

Jeśli drzwi nie były smarowane przez długi czas, metal ociera się o metal na zawiasach. Może to prowadzić do dużego zużycia. Jeśli uszkodzenie jest już wyraźnie widoczne, nawet staranne smarowanie prawdopodobnie niewiele pomoże. Wymień zawiasy, zanim pękną i drzwi nie będzie można już otworzyć.

Co jest potrzebne do ustawienia

W zależności od wieku drzwi i ustawień, które mają być wykonane, niekoniecznie potrzebujesz wszystkich wymienionych tutaj rzeczy. Jednak jeśli to możliwe, dobrze jest mieć pod ręką skrzynkę z narzędziami i WD40.

 • druga osoba
 • Klucz imbusowy, różne mocne strony
 • Wkrętak, zwykle wymagany jest tylko śrubokręt płaski
 • Szczypce do pomp wodnych
 • WD40
 • Podkładki
 • Kliny
 • deski

Dostosuj wysokość drzwi balkonowych

Wiele drzwi balkonowych zwisa z czasem. Ta regulacja wysokości jest dokonywana na górnym zawiasie lub na górze zawiasu drzwi. Często nad górnym zawiasem znajduje się mały plastikowy panel, który należy najpierw usunąć.

W zależności od wieku drzwi wymagany będzie śrubokręt płaski lub klucz imbusowy. Druga osoba powinna delikatnie podnieść drzwi, jednocześnie obracając śrubę dociskową. Niestety, musisz sam się przekonać, w którym kierunku skręcić, aby naprawić specjalne uszkodzenie.

Jeśli nie masz żadnej pomocy, możesz również podłożyć pod drzwi jakieś deski lub stare książki, aby je podeprzeć. Pod żadnym pozorem nie wolno odkręcać śruby regulacyjnej, ale po każdym obrocie sprawdzać, czy to już wystarczyło.

Dostosuj drzwi balkonowe. Podnieś stare zawiasy drzwi

W niektórych starszych modelach zawiasów nie można regulować. Tutaj drzwi są zawieszone jak drzwi do pokoju. W takim przypadku drzwi można podnieść tylko wtedy, gdy na obu zawiasach założone są podkładki. Jest to jednak możliwe tylko do pewnego stopnia. Jeśli wymagana jest większa wysokość, do przesunięcia zawiasów lub zastąpienia ich nowoczesnymi zawiasami drzwiowymi potrzebny jest specjalista.

Dostosuj drzwi balkonowe. Wyreguluj docisk drzwi

Jeśli drzwi nie przylegają całkowicie do ościeżnicy, należy nieco zwiększyć nacisk na drzwi. Wiele drzwi ma w tym celu śrubę na górze skrzydła drzwi. W przypadku innych drzwi funkcję tę można również zastosować po stronie zawiasów po wewnętrznej stronie zawiasów.

Poszczególne śruby regulacyjne różnią się rozmieszczeniem w zależności od producenta, więc całkiem dobrze sobie poradzisz z próbami i błędami. Niestety trzeba też spróbować dowiedzieć się, jak daleko iw jakim kierunku należy wyregulować tę śrubę. Sprawdź od zewnątrz, czy drzwi zamykają się teraz czysto i mocno w ościeżnicy.

Poziome ustawienie wypaczonych drzwi balkonowych

Jeśli drzwi wisi w ramie pod kątem, należy również wyregulować śrubę regulacyjną na górze drzwi. Na pierwszy rzut oka wygląda to jak mały cylinder. Jednak klucz imbusowy zwykle pasuje do tego cylindra.

Ta śruba musi być albo bardziej dokręcona, albo trochę poluzowana. Często jest jeszcze jedna śruba imbusowa na dolnym zawiasie lub po wewnętrznej stronie, co może jeszcze bardziej zintensyfikować to działanie.

Regulacja drzwi podnoszonych i przesuwnych

W przypadku drzwi podnoszonych lub uchylno-przesuwnych regulacja może być nieco trudniejsza. Tutaj również należy wziąć pod uwagę dolną szynę. Z pewnością małe rzeczy można trochę uregulować samodzielnie. Jeśli jednak drzwi są wyraźnie wypaczone lub nie zamykają się już prawidłowo, potrzebny jest specjalista.

PORADY I WSKAZÓWKI

Jeśli nowe drzwi zamontowane przez specjalistę nie zamykają się idealnie, należy wezwać specjalistę, aż drzwi zaczną działać. Jeżeli jeszcze nie zapłaciłeś rachunku, część kwoty powinna zostać wstrzymana za ten okres.