Jak przyciemnić okna?

Jak przyciemnić okna?

Jak przyciemnić okna? Istnieje wiele powodów, dla których warto przyciemnić okno. Ale oczywiście są też niezliczone możliwości, które są mniej lub bardziej odpowiednie. W tym artykule pokażemy różne sposoby przyciemniania okien za pomocą prostych środków, a także za pomocą profesjonalnych pomocy zaciemniających.

Jak przyciemnić okna? Po co w ogóle przyciemniać okno?

Przyczyny zaciemnienia okien są różne dla każdego.

 • Kino domowe
 • podstawowa ochrona przeciwsłoneczna
 • Pomoc w zasypianiu
 • Ochrona przed zimnem lub gorącem
 • Przyciemnij piwnicę pod rośliny
 • założyć studio fotograficzne
 • Przeczytaj także – Zbuduj własne okna
 • Przeczytaj także – Montuj okna
 • Sprawdź również – kratki okienne zapewniają bezpieczeństwo za umiarkowane ceny

Ta lista mogłaby ciągnąć się prawie w nieskończoność. Przynajmniej decydującym czynnikiem jest przyciemnienie okien. Czy powinno nastąpić rozległe czy całkowite zaciemnienie? Ale są też inne pytania: we własnym domu możesz oczywiście przyciemnić okna prawie tak bardzo, jak chcesz. W wynajmowanym mieszkaniu lub wynajmowanym domu możliwości są znacznie bardziej ograniczone, ponieważ rama okienna nie powinna zostać uszkodzona, jeśli to możliwe.

Jak przyciemnić okna? Opcje zaciemniania okien

W związku z tym możesz wybrać różne sposoby zaciemnienia okien.

 • Żaluzje na zewnątrz
 • Wewnątrz rolety i rolety plisowane
 • specjalne filmy zaciemniające

Przyciemnij okna za pomocą okiennic

To z pewnością najbardziej złożona metoda zaciemniania okna. Jeszcze przed montażem rolety należy mieć świadomość, że istnieją dwa różne systemy:

 • skrzynki roletowe wewnętrzne (w elewacji)
 • skrzynki zewnętrzne roletowe (przed fasadą lub oknem)

Montaż rolet w elewacji jest możliwy tylko wtedy, gdy zostało to uwzględnione w istniejącym budynku. Nad oknem znajduje się wnęka, w której zamontowana jest skrzynka rolety. Następnie możesz postępować zgodnie z naszymi instrukcjami dotyczącymi montażu rzeczywistej rolety.

Jak przyciemnić okna? Rolety zewnętrzne do przyciemnienia

Oferujemy również instrukcje dotyczące rolet zewnętrznych. Mają dwie zalety w stosunku do rolet wewnętrznych. Z jednej strony tylko nieznacznie pogorszone są wartości izolacyjności termicznej, z drugiej strony montaż jest możliwy nawet bez rolet. Skrzynka jest następnie mocowana przed oknem (w górnej części) lub nad nim do ościeży lub fasady.

Dalsze opcje wyposażenia

Wszystkie systemy można również doposażyć w elektryczny napęd rolet. Zawsze jednak weź pod uwagę zmienione właściwości izolacji termicznej, zwłaszcza jeśli zaizolowałeś swoją izolację zgodnie ze specyfikacjami rozporządzenia w sprawie oszczędzania energii EnEV.

Przyciemnij okno od wewnątrz roletami i plisami

Ale jest równie wiele powodów, które przemawiają przeciwko roletom. Listwy lub rolety plisowane zapinane od wewnątrz to proste i najczęściej szykowne rozwiązanie. Żaluzje plisowane różnią się od żaluzji tym, że nie składają się z pojedynczych listew, ale z materiału o długości. W szczególności rolety plisowane można wyróżnić jeszcze szerzej.

 • Żaluzje plisowane: tkanina jest podciągnięta jak lamela
 • Roleta plisowana: tkanina jest zwinięta

Jak przyciemnić okna? Rolety Louvre

Rolety Louvre można ustawić tak, aby były przezroczyste. Listwy o dużej powierzchni można obracać od góry do dołu w prawie dowolną pozycję. Zaleta: w ten sposób możesz chronić pomieszczenie przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, a jednocześnie maksymalnie oświetlić pomieszczenie.

Plisowane rolety zaciemniające okna

Jednak te rolety nie są całkowicie nieprzejrzyste, można nimi tylko częściowo zaciemnić okno. Bardziej odpowiednia jest do tego roleta plisowana. Tkanina jest dostępna w wersji przezroczystej jako ochrona termiczna, półprzezroczysta lub nieprzeźroczysta jako ochrona prywatności. Podobnie jak w przypadku rolet, istnieje możliwość montażu na skrzydle okna lub na ścianie nad oknem.

Prowadnice

Prowadnice można również mocować z boku. Oznacza to, że Twoje okna mogą być zaciemnione w dużym stopniu lub nawet całkowicie. Jednak szczególnie modele całkowicie zaciemniające okno są stosunkowo drogie.

Przyciemnij okno za pomocą folii

Jak przyciemnić okna?
Okna w biurowcu

Możesz także przyciemnić okno folią. Możliwości są bardzo różne.

 • przezroczysty
 • półprzezroczysty
 • nieprzejrzysty
 • przezroczysta tylko z jednej strony (np. lustrzana na zewnątrz)
 • jednocześnie izoluje ciepło

W zależności od modelu taką folię okienną można przykleić bezpośrednio na taflę szyby lub przymocować ją do ramy skrzydła okiennego.

Specjalne folie przyciemniające

Istnieją również folie specjalnie dla laboratoriów fotograficznych, które można całkowicie światłoszczelnie zamontować na ramie skrzydła okiennego za pomocą zapięcia na rzep.

Wady folii przy przyciemnianiu okien

Wadę folii, których używasz do przyciemniania okna, można łatwo wyjaśnić. W przeciwieństwie do rolet, żaluzji plisowanych czy żaluzji nie da się po prostu podciągnąć folii w razie potrzeby. Jest to niedrogi sposób na zrobienie tego.

PORADY I WSKAZÓWKI

Oczywiście istnieje również możliwość przyciemnienia okna jeszcze tańszymi metodami i tylko tymczasowo (np. Pokój hotelowy). W tym celu można przymocować folię aluminiową do szklanej powierzchni okna. Ponadto folia aluminiowa ma działanie termoizolacyjne.

Inne folie działają w podobny sposób. Apteczki pierwszej pomocy w pojazdach są regularnie odnawiane. Znajdują się w nim również folie przeciwpożarowe. Są bardzo odporne na rozerwanie i można je przymocować do okna jak każdy inny film.

Na przykład, aby przymocować tymczasową folię, możesz użyć silikonu. Możesz to później usunąć bez pozostawiania śladów.

Postęp techniczny jest ogromny. Obecnie testowane są różne procesy produkcji inteligentnych okien. Istnieją już najnowocześniejsze okna, które można kontrolować lub całkowicie przyciemnić. Ciemnienie ma miejsce w samym szkle.