Montaż okien z energetycznego punktu widzenia.

Montaż okien.

Montaż okien. Jeśli budujesz swój dom od podstaw, zdecydowanie powinieneś dobrze przemyśleć swoje okna. Aranżację, wielkość i lokalizację należy również rozważyć z energetycznego punktu widzenia. Jak to zrobić io czym powinieneś pomyśleć, aby zaoszczędzić jak najwięcej energii, przeczytaj w tym artykule.

Montaż okien. Jasne planowanie przestrzeni w domu

Przepisy budowlane krajów związkowych wymagają spełnienia określonych wymagań, jeśli chodzi o okna w domu. Minimalna wymagana liczba powierzchni świetlnych nie może być podcinana w żadnej części domu, nawet jeśli ma to sens energetyczny.

Oprócz tych specyfikacji można jednak znacznie zoptymalizować okna, aby oszczędzać energię. Najważniejszą rzeczą jest:

  • Położenie okien
  • Rozmiar okien
  • Wartość U i wartość g okna
  • naturalne cieniowanie
  • Rozwiązania wentylacyjne zapewniające najniższe możliwe straty energii

Montaż okien. Położenie okien

Montaż okien.
Okno w kuchni

W idealnym przypadku dom ma większość okien od strony południowej i nie ma okien od strony północnej. Powinno być mniej okien od strony wschodniej i zachodniej niż od strony południowej. Chociaż teoretycznie ma to sens, w praktyce można to wdrożyć jedynie jako kompromis ze względu na przepisy budowlane.

Jednak planując zbliżenie się do ideału, należy zrobić jak najwięcej. Może to oznaczać jak największe zminimalizowanie obszarów okien na północy i maksymalne ich maksymalne wykorzystanie na południu oraz unikanie w miarę możliwości naturalnego cieniowania.

Promieniowanie słoneczne obniża koszty ogrzewania

Jest to szczególnie ważne w przypadku okien o wysokiej wartości g (całkowitej przepuszczalności energii). Okna te przepuszczają szczególnie dużą część ciepła słonecznego do pomieszczeń.

To kompensuje straty ciepła przez okno zimą, a dodatkowo dostępne jest bardzo mocne źródło ciepła. Jeśli wartość g okna jest zbyt niska, to źródło energii może być używane zimą tylko w ograniczonym zakresie.

Zoptymalizuj wartości U.

Wartości U poniżej 0,8 W / (m²K) są zwykle przydatne tylko w przypadku domów pasywnych. W przypadku wszystkich innych domów koszty tych okien są zbyt wysokie, aby naprawdę przynieść wymierne korzyści. Przy wartościach U w zakresie od 0,9 do 1,1 W / (m²K) we wszystkich typowych domach zawsze można znaleźć rozsądną wystarczającą ilość.

Większych oszczędności nie można już wtedy osiągnąć poprzez obniżenie wartości współczynnika U okien, ale poprzez optymalizację ogrzewania. To jest bardziej ekologiczne i skuteczniejsze niż nowe okna.

Zmniejsz straty ciepła podczas wentylacji

Jeśli od samego początku zainstalujesz wentylację okienną z odzyskiem ciepła, możesz uniknąć dużych strat ciepła przez wentylację i znacznie zaoszczędzić energię.

Folie chroniące przed zimnem obniżają wartość U.

Przy cenie za metr kwadratowy około 50 euro folie chroniące przed zimnem są dobrym sposobem na obniżenie współczynnika U okien nawet o 30 procent. Ogólnie rzecz biorąc, jest to tańsze niż instalacja drogich okien do domów pasywnych.