Czyszczenie bursztynu: tak powraca blask!

Czyszczenie bursztynu.

Czyszczenie bursztynu. Bursztyn to jeden z najbardziej urokliwych przedmiotów jubilerskich, z których ludzie korzystali od czasów starożytnych. Jednak tak naprawdę nie był to kamień iz pewnością nie klejnot, ale raczej skamieniała żywica, która czasami zawiera nawet zakonserwowane owady. Podczas czyszczenia należy zachować ostrożność, ponieważ żywica jest bardzo wrażliwa na niektóre substancje.

Czyszczenie bursztynu. Jak czyścić biżuterię z bursztynu

Bursztyn ma delikatny połysk i ładny brązowo-złoty kolor. Zachwyca przyjemnie subtelnym pięknem, nigdy nie jest zbyt gęsty. Dlatego tak wiele osób nadal jest entuzjastycznie nastawionych do tej biżuterii, która niestety nie jest odporna na zabrudzenia.

Ale bursztyn jest w zasadzie bardzo łatwy do czyszczenia. Prosimy jednak nie używać ostrych detergentów, zamiast tego używać wody i mydła lub łagodnego detergentu. To ponownie wypoleruje powierzchnię! Tak to się robi:

  • Przygotuj roztwór mydła lub łagodnego detergentu.
  • Zanurz w nim miękką szmatkę.
  • Użyj go, aby delikatnie przetrzeć bursztynowe powierzchnie.
  • Nie pozwól mydłu siedzieć zbyt długo.
  • Szybko spłucz bursztyn ponownie czystą wodą.
  • Do wysuszenia użyj miękkiej ściereczki do suszenia.

Po tym prostym zabiegu Twój bursztyn powinien być tak piękny, jak był wcześniej. Jeśli nie: powtórz proces czyszczenia, może z nieco większym naciskiem.

Nie daj się skusić: te środki czyszczące są tematem tabu dla bursztynu!

Czyszczenie bursztynu.
Bursztyn

Jeśli bursztynu nie da się wyczyścić wystarczająco szybko i dokładnie, nie ulegaj pokusie użycia silnego detergentu. Możesz na zawsze zniszczyć powierzchnię!

Rozpuszczalniki, alkohole, szorstkie lub szorstkie środki czyszczące, kwasy , spirytus mineralny i inne substancje prawdopodobnie sprawią, że twoja kopalna żywica będzie matowa i może brzydko mleczna. Możliwe są również inne przebarwienia.

Więc trzymaj ręce z dala od tego i użyj delikatnej metody wspomnianej powyżej. Do czyszczenia bursztynu nie nadają się również zmywacze do paznokci, perfumy ani inne substancje.

PORADY I WSKAZÓWKI

Nigdy nie wystawiaj swojej bursztynowej biżuterii na słońce, raczej przechowuj ją w pudełku w ciemności. Światło UV sprawia, że ​​materiał jest kruchy i mętny.