Panele Wedi mocujemy klejem do płytek

Panele Wedi

Panele Wedi to wytłaczana sztywna pianka z tworzywa sztucznego, wykonana z polistyrenu, zwanego przez innych producentów również Styrodurem, pokrytej powierzchnią tkaniny. Można go do tego przymocować za pomocą kleju do płytek, podobnie jak inne panele plastikowe. Szacuje się, że okres gnicia wynosi co najmniej 6000 lat.

Powłoka powierzchniowa z polistyrenu zapewnia przyczepność kleju do płytek

Wariant popularniejszego Styroduru, znany również jako lekka płyta, jest pokryty tkaniną na bazie cementu na obu powierzchniach. Zgodnie z nazwą producenta panele są predestynowane do mocowania na klej do płytek na bazie cementu.

  • Czytaj także – Przyklej panele Farmacell klejem do płytek
  • Przeczytaj również – klej do płytek na kleju do płytek zawsze wiąże się z ryzykiem
  • Sprawdź również – Obróbka kleju do płytek metodą grubego łoża

Podobnie jak styropian czy styrodur, panele są wykonane ze styropianu, dzięki czemu rdzeń paneli Wedi przypomina Styrodur dzięki spienionej i ekstrudowanej metodzie produkcji XPS, czyli Styrodur. Różnica polega na powłoce, która ułatwia mocowanie i przyklejenie płyty Wedi klejem do płytek.

Elastyczny klej kompensuje różne właściwości

Panele Wedi
Panele Wedi

Podobnie jak w przypadku płyt Fermacell, płyt gipsowo-kartonowych i innych płyt materiałowych, stosowanie elastycznego kleju jest lepsze niż klej do płytek. „Dziwne” zachowanie fizyczne może wymagać elastyczności kleju do płytek, który charakteryzuje klej elastyczny.

Panele Wedi można stosować zarówno jako panele izolacyjne, jak i jako podkład pod tynk na zewnątrz na płycie OSB . Są jednak szczelne i mogą być nieprawidłowo zamontowane lub w przypadku nieodpowiedniego muru powodują „pocenie się” ścian i uszkodzenie wewnętrznej konstrukcji konstrukcji.

Polistyren jest materiałem trudnym perspektywicznie

Stosowanie kleju do płytek na panelach wedi jest bardzo prosta. Można go również dobrze tynkować, przy czym zarówno zwykły tynk mineralny, jak i klej do płytek przylegają jako tynk.

Polistyren ma następujące właściwości, które utrudniają lub uniemożliwiają utylizację:

  • Nie ulega biodegradacji
  • Okres gnicia od 6000 lat wzwyż
  • Recykling jest możliwy tylko w ograniczonym zakresie i nie może być ponownie użyty w tej samej formie
  • Składnik styren, znany również jako winylobenzen, został naukowo sklasyfikowany jako neurotoksyna niebezpieczna dla zdrowia
  • Z trzech litrów ropy naftowej wyprodukowany zostaje kilogram polistyrenu

PORADY I WSKAZÓWKI

Jeśli szukasz alternatywy dla paneli Wedi, skorzystaj z wyszukiwanych haseł panele szklane ekspandowane, panele gliniane ekspandowane, Fermacell, panele izolacyjne z gliny i Rigips, aby znaleźć produkty, których powierzchnie są pokryte materiałami, które mogą zapewnić przyczepność do płytek.