Bejcowanie drewna.

Malowanie bejcowanego drewna.

Bejcowanie drewna. Jeśli pojawia się chęć na malowania bejcowanego drewna, konieczne są dokładne prace przygotowawcze. Z reguły drewno należy najpierw usunąć, co jest procesem, który może stosunkowo szybko przynieść dobre rezultaty.

Bejcowanie drewna. Dokładnie usuń stare pozostałości lakieru

Przed nałożeniem nowego lakieru zdecydowanie należy usunąć pozostałości starej farby najlepiej jak potrafisz. Ważne jest, aby postępować tak delikatnie, jak to możliwe i nie przetwarzać powierzchni więcej niż to konieczne. W przypadku rozległych prac renowacyjnych często stosuje się silny środek do usuwania farby, dzięki któremu można osiągnąć bardzo dobre wyniki. Chcąc używać takiego produktu, należy używać go ostrożnie, gdyż jest bardzo szkodliwy dla zdrowia.

  • Czytaj także – Malowanie drewna woskowanego
  • Przeczytaj także – usuń szelak i uzyskaj dobry wynik
  • Czytaj także – Malowanie drewna oliwą z oliwek

Usuwanie izolacji w kilku krokach

Po podjęciu wszystkich środków ostrożności można rozpocząć proces usuwania, który składa się z następujących kroków:

Bejcowanie drewna. Po zdzieraniu drewno przemalować

Malowanie bejcowanego drewna.

Przed malowaniem bardzo ważne jest dokładne oczyszczenie powierzchni, które wcześniej zostały oczyszczone z pozostałości starej farby. Większe nierówności na powierzchni należy naprawić. Przed nałożeniem farby należy również dobrze przeszlifować powierzchnię, a następnie dokładnie usunąć pozostałości po szlifowaniu. Przed nałożeniem farby upewnij się, że drewno zostało dokładnie oczyszczone i całkowicie wysuszone. Następnie możesz zastosować wybrany kolor. Albo użyj podkładu, a następnie nałóż żądany odcień. Alternatywą jest użycie glazury, aby zachować naturalny odcień drewna. Jednak działa to tylko wtedy, gdy drewno zostało dokładnie oczyszczone ze starej farby i ma piękną i naturalną powierzchnię.

Gruntowanie i malowanie drewna

Jeśli chcesz uzyskać kolorową powierzchnię drewna, najlepiej nałożyć specjalny podkład, który najpierw musi wyschnąć, zanim użyjesz żądanego koloru (np.farby akrylowej ze sklepu z narzędziami), aby pokolorować powierzchnię zgodnie z życzeniem. Może być konieczne dwukrotne nałożenie końcowego koloru, aby uzyskać równomiernie zabarwioną powierzchnię.

Instrukcje bejcowania drewna – tak to działa

Chciałbyś pomalować drewniane meble, ale drewniane konstrukcje powinny pozostać widoczne? Wyjaśniamy, jak to zrobić poprawnie.

W tym artykule
– Jakie są efekty?
– Różne bejce do drewna
– Bejcowanie drewna w pięciu krokach

Do bejcy używanej do barwienia drewna zachowana zostaje naturalna struktura i właściwości drewna. Jeśli  samodzielnie budujesz meble lub chcesz nadać im antyczny wygląd, powinieneś pomalować je bejcą. Jednak: bejcowanie nie chroni drewna przed pleśnią i wilgocią, dlatego zalecane jest ostateczne uszczelnienie. Wyjaśniamy najważniejsze kroki i udzielamy informacji dotyczących bejcowania drewna.

Jakie są efekty?

Podczas bejcowania drewno bejca wnika głęboko w drewno wczesne i późne – tworzy to obrazy drewna z następującymi efektami:

1. Te włókna są barwione tylko bez pokrycia konstrukcji.
2. Naturalny kolor jest podkreślony lub podświetlony.
3. Podkreślenie usłojenia.
4. Podkreśla się kontrast w przypadku drewna iglastego, przy zachowaniu pozytywnej struktury.
5. Uwzględniono różnice w drewnie.

Różne bejce do drewna

Jeśli chcesz bejcować drewno, możesz to zrobić w wielu odcieniach drewna, ale także w jasnych kolorach. Ostateczny kolor określany jest później na podstawie bejcy, rodzaju drewna i uszczelnienia powierzchni. Decydujący jest również rodzaj plam: plamy chemiczne mają tendencję do podkreślania słojów; Plamy z pigmentami lub barwnikami lekko zakrywają ziarno. Jeśli pracujesz w tym celu ze specjalnymi plamami, możesz nawet  podkreślić strukturę porów.

Możesz kupić gotowe do użycia środki do wytrawiania lub zmieszać je z ciepłą wodą jako proszkiem do wytrawiania. Do bejcowania drewna o drobnych i grubych porach odpowiednie są bejce na bazie wody i alkoholu oraz na bazie rozpuszczalników. Możesz również bejcować drewno na bazie wody, jest to najbardziej przyjazna dla środowiska opcja. Do barwienia plam można używać ekstraktów z farb i plam. 

Za I przeciw

  • Podczas wytrawiania należy używać szczotek niezawierających metalu
  • Plamę dobrze wstrząsnąć przed użyciem
  • Jeśli marynujesz duże przedmioty, powinieneś to zrobić w jednej operacji, więc nie ma podejść

Bejcowanie drewna w pięciu krokach

W rzeczywistości barwienie drewna nie jest takie trudne. W rzeczywistości jest to bardzo proste – jeśli wykonasz pięć naszych kroków:

1.  Przed rozpoczęciem należy usunąć wszystkie metalowe okucia z wybranego kawałka drewna lub mebla. Bejce reagują z nimi, co może prowadzić do niepożądanych różnic kolorystycznych.

2.  Test plamy: Sprawdź, jak drewno reaguje na plamę w niewidocznym miejscu. Odcień może się różnić w zależności od rodzaju drewna. Jeśli nie podoba ci się wynik, nadal możesz teraz zareagować.

3. Obróbka wstępna: Najpierw podlać bejcowaną powierzchnię drewna, aby pory drewna mogły później lepiej wchłonąć bejcę. Aby to zrobić, nałóż gąbką letnią wodę z kranu . Po wyschnięciu drewna włókna drzewne, które utworzyły się pod wpływem wody, można zeszlifować papierem ściernym 180 . Ważne: Następnie dokładnie usuń wszelkie pozostałości ścierne, takie jak kurz i włókna drzewne.

4. Teraz możesz zacząć: rozprowadzić dobrze wymieszany lub wstrząśnięty roztwór szerokim pędzlem równomiernie i obficie wzdłuż włókien . Następnie szczotkuj w poprzek i na koniec z powrotem do słojów. PoJeśli wyschnięcie zajmuje około kwadransa , nadmiar plamy z powierzchni należy usunąć szmatką. Skończone.

5. Bejca wysycha około 6 do 8 godzin od nałożenia. Następnie powierzchnię można ponownie wykorzystać. Ważne: drewno jest bejcowane tylko podczas bejcowania. Aby zabezpieczyć je przed wilgocią i pleśnią, zaleca się zatem dodatkowo pokryć drewno lakierem, olejem do drewna lub woskiem. I nakładaj produkty dopiero po całkowitym wyschnięciu bejcy. W przeciwnym razie sam zrujnujesz swoją poprzednią pracę.