Klej bez rozpuszczalników

Klej bez rozpuszczalników.

Klej bez rozpuszczalników. Trend we wszystkich obszarach odchodzi od substancji zawierających rozpuszczalniki. W ostatnich latach w szczególności skupiono się na farbach i lakierach. W międzyczasie coraz więcej klejów bezrozpuszczalnikowych zyskuje na akceptacji. Można ich używać w coraz szerszym zakresie zastosowań, ale osiągają też swoje granice, co pokażemy poniżej.

Klej bez rozpuszczalników. Klej jest wszędzie

Kleje są niezwykle ważne w naszym nowoczesnym świecie. Prawie żaden obszar nie może się obejść bez klejów:

  • Przeczytaj także – Rozpuszczalnik do kleju
  • Przeczytaj także – Rozpuszczalniki i Superglue
  • Sprawdź także – Który klej przykleja się do silikonu?
  • Przemysł meblarski
  • Przemysł motoryzacyjny
  • Surowce
  • Przemysł papierniczy (pudełka kartonowe)
  • Przemysł tworzyw sztucznych

Motoryzacja napędza rozwój klejów

Zwłaszcza przemysł motoryzacyjny w imponujący sposób pokazuje, że przyszłość należy do klejów. Większość dzisiejszych karoserii jest wykonana z aluminium. To jest bardzo trudne do spawania. Klejenie jest znacznie lepsze – a nawet mocniejsze. Jednak podobnie jak w przypadku farb i lakierów, zawarte w nich rozpuszczalniki mają również wpływ na środowisko.

Zasada działania kleju na bazie rozpuszczalnika

Klej bez rozpuszczalników.
Klej

Rozpuszczalniki od dawna są niezbędne (i nadal są w niektórych procesach klejenia). Rozpuszczalniki utrzymują płynny klej. Jeśli klej wydostanie się z pojemnika, rozpuszczalnik wyparuje, a klej stwardnieje.

Jednak klejeniu często towarzyszy proces chemiczny zwany osadzaniem. Podobnie jak w przypadku lutowania , klej musi wnikać w powierzchnię i tutaj stwardnieć. Dlatego przy klejeniu często określa się je jako zgrzewanie na zimno.

Zastosowanie kleju bezrozpuszczalnikowego

Kleje bezrozpuszczalnikowe wykorzystują wodę zamiast rozpuszczalników. Używając klejów rozpuszczalnych w wodzie, takich jak klej lub pasta do tapet, szybko staje się jasne, że gdy dwa elementy są sklejane ze sobą, co najmniej jeden z dwóch składników musi być otwarty na dyfuzję, aby woda mogła odparować i uciec.

Połączenie za pomocą klejów bezrozpuszczalnikowych jest bardziej skomplikowane

Potrzebne jest również większe ciśnienie, aby naprawdę połączyć ze sobą dwie części. Ponadto kleje bezrozpuszczalnikowe nie są oczywiście odporne na mróz. Ze względu na zawartość wody klej bezrozpuszczalnikowy, który był przechowywany przez długi czas, może również tworzyć pleśń. Oczywiście wszystkie te właściwości znacznie ograniczają obszary zastosowań. Niemniej jednak kleje bezrozpuszczalnikowe stają się coraz bardziej wydajne.

PORADY I WSKAZÓWKI

W rzeczywistości błędem jest na przykład mówienie o klejach rozpuszczalnych w wodzie i bez rozpuszczalników. Ponieważ woda jest również rozpuszczalnikiem. Jednak woda jest rozpuszczalnikiem nieorganicznym, który jest przeciwny większości rozpuszczalników organicznych.

Nawet jeśli kleje na bazie rozpuszczalników działają wydajniej, kleje bezrozpuszczalnikowe mają swoje miejsce. Z jednej strony znacznie zmniejsza się wpływ na środowisko. Z drugiej strony wiele klejów jest używanych również prywatnie. Kleje na bazie rozpuszczalników często stanowią niepotrzebne zagrożenie dla zdrowia, zwłaszcza w przypadku dzieci.