Kolorowa żywica syntetyczna. Żywicę syntetyczną można barwić we wszystkich możliwych odcieniach, a nawet wzorach, przy czym można również zmieniać przezroczystość lub przezroczystość. W przeciwieństwie do tradycyjnych farb powłokowych, kruszywa barwiące wpływają na strukturę żywicy oraz jej właściwości optyczne i użytkowe.
Kolorowa żywica syntetyczna. Zabarwienie ma znaczenie systemowe
Charakter i strukturę żywicy syntetycznej należy postrzegać jako złożony system, który zmienia swoją funkcjonalność poprzez proporcje i składniki. Do materiałów bazowych, żywicy i utwardzacza dodawane są dodatki, które wpływają na system w różny sposób. Dopłaty za kolorowanie mogą wynosić:
- Przeczytaj także – Funkcjonalne lub dekoracyjne wylewanie żywicą syntetyczną
- Przeczytaj także – Efekty specjalne płytek żywicznych
- Sprawdź również – Trwała powłoka balkonu z żywicy syntetycznej
- Barwne pigmenty w proszku
- Pasty na bazie żywicy
- Koncentraty koloryzujące
Zachowanie systemu pod względem funkcji i wyglądu zmienia się w zależności od rodzaju żywicy syntetycznej i metody barwienia. W szczególności często zmienia się zdolność do upłynniania lub lepkość. W rezultacie zmienia się przetwarzalność oraz czasy schnięcia i utwardzania.
Dodatki barwiące należy „dopasować” do żywicy i jeśli to konieczne, „przeciwdziałać” dodatkami, aby zachować wymagane funkcjonalnie właściwości żywicy syntetycznej. Dalszymi skutkami istotnymi dla systemu mogą być pienienie, tworzenie się wtrąceń i zmętnienie.
Kolorowa żywica syntetyczna. Zmiana koloru w wyniku procesu mieszania

W większości przypadków do barwienia żywicy syntetycznej stosuje się barwne preparaty pigmentowe, na przykład pochodzące z materiałów artystycznych. W przypadku prawie wszystkich barwników należy wziąć pod uwagę, że początkowy kolor barwnika nie odpowiada końcowemu efektowi wysuszonej żywicy syntetycznej.
Zmiana koloru jest już wywoływana przez wprowadzenie barwników, ponieważ rodzaj rozkładu powoduje efekty rozcieńczenia. „Nasycenie” żywicy syntetycznej jest możliwe, ale można to osiągnąć tylko profesjonalnie. Podczas samodzielnego kolorowania należy zawsze poprzedzać przebiegi testowe, ponieważ odchylenia kolorów mogą być ogromne.
Wynik lepkości i zabarwienia
Trzy powszechne metody barwienia żywicy syntetycznej to wkraplanie barwników, wlewanie i mieszanie. Oprócz zmiany lepkości spowodowanej przez barwnik, o wyniku koloru decyduje lepkość początkowa. Wysoka lepkość utrudnia osiągnięcie jednorodności dystrybucji. Żywica syntetyczna, która jest zbyt płynna, szybko tworzy optyczne smugi. Dokładny moment, w którym barwnik przestanie rozprzestrzeniać się w żywicy, jest bardzo trudny do określenia.
PORADY I WSKAZÓWKI
Podczas barwienia żywicy syntetycznej należy zawsze przestrzegać informacji producenta dotyczących warunków zewnętrznych. Na przykład, biorąc pod uwagę temperaturę zewnętrzną i procesową, można znaleźć punkt przecięcia między żywicą, utwardzaczem i dodatkami kolorystycznymi. Alternatywy dla pierwotnie wybranego barwnika mogą być bardziej odpowiednie do przetwarzania.