Suszarka i filtr. Suszarka: wyczyść filtr

Suszarka i filtr.

Suszarka i filtr. W tym artykule dowiesz się, które filtry należy czyścić w suszarce i dlaczego jest to ważne. Wyjaśnimy Ci, kiedy i w jakich odstępach czasu wymagane jest czyszczenie.

Suszarka i filtr. Pyłki w suszarce

Lint może całkowicie wyłączyć suszarkę. Dlatego należy je usuwać po każdym cyklu suszenia. Aby to zrobić, wyjmij filtr kłaczków i dokładnie usuń wszystkie kłaczki. Działa dobrze z mokrymi palcami. Należy również wyczyścić wszystkie sita i filtry w pobliżu drzwi.

Najlepiej jest wyczyścić obszar za filtrem kłaczków szczoteczką z długą rączką.

Suszarka i filtr. Czyszczenie filtrów powietrza nawiewanego

W obszarze powietrza nawiewanego mogą również gromadzić się kłaczki i kurz. Dlatego też filtr cokołowy i wszystkie inne dostępne filtry powietrza nawiewanego również należy czyścić dokładnie w regularnych odstępach czasu (po kilku cyklach suszenia).

Na wielu urządzeniach wyświetlacz wskazuje również, że należy przeprowadzić czyszczenie. Jeśli pojawi się takie ostrzeżenie, należy go w przyszłości przestrzegać i czyścić częściej.

CZYSZCZENIE SUSZARKI: NA CO NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ

Detergenty, akcesoria i nie tylko – dzięki tym wskazówkom Twoje urządzenie będzie czyste i funkcjonalne

W niektórych gospodarstwach domowych suszarka jest niemal niezbędna – na przykład w rodzinach wielodzietnych lub w małym gospodarstwie domowym, w którym jest mało miejsca na suszarkę do ubrań. Nieszczęście jest wielkie, jeśli urządzenie nagle strajkuje. Aby zapewnić długotrwałe prawidłowe działanie suszarki bębnowej, wymaga regularnej uwagi. W ten sposób unikniesz konieczności używania drogich części zamiennych w ciągu kilku lat. Najpóźniej, gdy proces suszenia staje się coraz dłuższy, należy wyczyścić suszarkę.

PO CO CZYŚCIĆ SUSZARKĘ?

Suszarka i filtr
Pralko-suszarki w pralni

Podobnie jak w przypadku pralki, resztki prania i wilgoć gromadzą się wewnątrz urządzenia – idealna pożywka dla bakterii. Jeśli zarazki namnażają się zbyt mocno, pranie może nieprzyjemnie pachnieć po wyjściu z suszarki – nie wspominając o higienie. Ponadto osady kamienia mogą pogorszyć działanie suszarki, a nawet zwiększyć zużycie energii elektrycznej. Aby uniknąć tych usterek, należy regularnie czyścić urządzenie z brudu.

CZYSZCZENIE SUSZARKI – JAKIE ŚRODKI CZYSTOŚCI SĄ ODPOWIEDNIE?

Podczas gdy pralka jest zadowolona z regularnego usuwania kamienia i środka do czyszczenia pralki, czyszczenie suszarki jest bardzo łatwe. Na szczęście nie musisz przechowywać w domu specjalnych akcesoriów ani środków czystości. Najlepszym sposobem na wyczyszczenie suszarki są proste domowe środki zaradcze – wystarczy szczotka oraz odrobina wody i octu do usunięcia zwapnień.

Aby utrzymać suszarkę w dobrym stanie, należy ją odpowiednio konserwować po każdym użyciu. Wydaje się to jednak bardziej skomplikowane niż jest w rzeczywistości. W rzeczywistości do konserwacji urządzenia wystarczą następujące kroki:

REGULARNA KONSERWACJA ZAPEWNIAJĄCA DŁUGĄ ŻYWOTNOŚĆ

• Opróżnij zbiornik na wodę. Zwykle można go znaleźć w lewym górnym rogu z przodu urządzenia. Woda, która się tutaj zbiera, powinna być usuwana po każdym procesie suszenia, nawet jeśli nie ma tutaj szorstkiej ilości płynu. Po napełnieniu zbiornika suszarka nie będzie działać i może się zatrzymać w połowie procesu suszenia. Alternatywnie, w przypadku niektórych suszarek, wodę kondensacyjną można wprowadzić bezpośrednio do ścieków, w którym to przypadku ten etap konserwacji nie jest już konieczny.

• Po każdym procesie suszenia wyjmij filtr kłaczków z suszarki bębnowej i usuń wszelkie kłaczki, które zebrały się tutaj podczas procesu suszenia – niezależnie od tego, czy urządzenie jest pompą ciepła, czy suszarką kondensacyjną. Filtr kłaczków znajduje się zwykle w pobliżu lub bezpośrednio w drzwiach. Nie potrzebujesz do tego żadnych specjalnych akcesoriów – jeśli nie chcesz usuwać kłaczków rękami, wystarczy miękka szczoteczka. W przypadku suszarki z pompą ciepła, drugi filtr kłaczków przed wymiennikiem ciepła należy również wyczyścić po kilku cyklach suszenia. W przypadku suszarki kondensacyjnej wymiennik ciepła w podstawie również musi być regularnie płukany. W niektórych suszarkach jest również zamocowany filtr kłaczków, który można łatwo wyczyścić ręcznie.

WYCZYŚĆ BĘBEN SUSZARKI – NIE ZAPOMNIJ O CZUJNIKACH WILGOTNOŚCI

Oprócz regularnego czyszczenia po procesie suszenia, co kilka miesięcy należy wykonywać głębokie czyszczenie. Obejmuje to również sprawdzenie czujników wilgoci. Znajdują się one na żebrach bębna w większości obecnych modeli, jeśli są obecne. Inne znajdują się bezpośrednio za filtrem kłaczków na drzwiach. Czujniki te sprawdzają wilgotność prania i zatrzymują program po wyschnięciu. Jednak z czasem gromadzi się tu wapno, co może zakłócić działanie czujników – suszarka wyłącza się wtedy o wiele za wcześnie, a pranie nie wysycha. Dlatego należy regularnie sprawdzać stan czujników wilgoci. Z odrobiną kwasu cytrynowego lub octu, które zawsze masz w domu. Możesz łatwo usunąć kamień na wilgotnej szmatce. Jeśli są czyszczone octem, ważne jest, aby ocet został dobrze wytarty, aby w bębnie nie pozostał żaden osad, a następne pranie nie miało z nim kontaktu.

WYCZYŚĆ CZĄSTECZKI KŁACZKÓW W SUSZARCE

Jak już wspomniano, czyszczenie filtra kłaczków jest częścią regularnej konserwacji. Filtr kłaczków należy czyścić po każdym cyklu suszenia. Zapobiegnie to gromadzeniu się tutaj uporczywych kłaczków. Jednak na filtrze kłaczków suszarki może znajdować się kurz, którego nie można łatwo usunąć. Dlatego nie należy lekceważyć filtra kłaczków podczas głębokiego czyszczenia suszarki. Jeśli nagromadziła się warstwa kurzu, pomocne może być odkurzanie lub rozpylanie: Wypłucz filtr kłaczków letnią wodą i pozwól mu całkowicie wyschnąć przed ponownym włożeniem go do urządzenia. W międzyczasie możesz wyczyścić komorę, w której zwykle znajduje się filtr kłaczków, za pomocą szczotki i odkurzacza.

WYCZYŚĆ SUSZARKĘ Z POMPĄ CIEPŁA I SUSZARKĘ KONDENSACYJNĄ W INNY SPOSÓB

Suszarki z pompą ciepła i suszarki kondensacyjne różnią się sposobem działania – a tym samym także budową. Dlatego jest oczywiste, że podczas czyszczenia należy wziąć pod uwagę różne aspekty. Oto najważniejsze różnice w skrócie:

SUSZARKA Z POMPĄ CIEPŁASUSZARKA KONDENSACYJNA
Najpierw wyczyść skraplacz odkurzaczem. Następnie gąbką i ciepłą wodą i pozostaw do całkowitego wyschnięcia przed ponownym włożeniem do urządzenia. Ze względów bezpieczeństwa zapoznaj się z instrukcją obsługi urządzenia lub skontaktuj się z technikiem, jeśli nie masz pewności. Zbiornik na wodę kondensacyjną należy również regularnie czyścić, co najmniej cztery razy w roku. W tym celu dokładnie wytrzyj wszelkie osady wilgotną szmatką.Skraplacz (wymiennik ciepła) należy czyścić co trzy miesiące. Suszarki Bauknecht są wyposażone w filtr przed wymiennikiem ciepła, który należy wyczyścić, gdy tylko na wyświetlaczu pojawi się odpowiedni monit. Możesz dowiedzieć się, jak usunąć swoje urządzenie z instrukcji obsługi urządzenia. Wyczyść skraplacz gąbką i ciepłą wodą i pozostaw do całkowitego wyschnięcia przed ponownym włożeniem do urządzenia. Ze względów bezpieczeństwa zapoznaj się z instrukcją obsługi urządzenia lub skontaktuj się z technikiem, jeśli nie masz pewności. Zbiornik na wodę kondensacyjną należy również regularnie czyścić, co najmniej cztery razy w roku. W tym celu dokładnie wytrzyj wszelkie osady wilgotną szmatką.

PORADY I WSKAZÓWKI

Wlot do pojemnika na wodę kondensacyjną należy zawsze sprawdzić za pomocą suszarki kondensacyjnej. Tam też mogą się gromadzić kłaczki.