Kiedy stary piec zostanie w końcu wymieniony na nowy, pozostaje tylko kwestia utylizacji. Gdzie i jak można pozbyć się starej kuchenki elektrycznej? Jakie regulacje prawne mają zastosowanie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym poście.
Wymagania prawne dotyczące urządzeń elektrycznych
Wszystkie urządzenia zasilane energią elektryczną są prawnie oznaczane jako odpady elektroniczne pod koniec ich okresu użytkowania. Rodzaj źródła zasilania (w tym baterie lub energia słoneczna) jest niezależny. Oznacza to, że każda zużyta kuchenka elektryczna to odpad elektroniczny.
- Przeczytaj także – Kuchenka elektryczna: jak to działa
- Przeczytaj także – Kuchenka elektryczna – jaka moc?
- Sprawdź także – Porównanie kuchenek elektrycznych i indukcyjnych
Obowiązek odbioru przez sprzedawców i producentów
Od czasu zmiany prawa więksi dealerzy (posiadający ponad 400 m2 powierzchni sprzedaży) są teraz zobowiązani do odbierania klientom starych urządzeń. Nie dotyczy to jednak urządzeń z pojedynczą krawędzią dłuższą niż 25 cm. Sprzedawca może wówczas odmówić przyjęcia go z powrotem, jeśli klient nie kupi od sprzedawcy równoważnego nowego urządzenia.
Przynajmniej daje to sposób na pozbycie się starych urządzeń. Jeśli kupujesz nową kuchenkę elektryczną lub inną kuchenkę od sprzedawcy, sprzedawca musi również zaakceptować stare urządzenia. W większości przypadków urządzenia są zabierane ze sobą przy dostawie nowego urządzenia, co oszczędza kłopotów z transportem.
Utylizacja bez kupowania nowego
Jeśli chcesz pozbyć się starego pieca bez kupowania nowego, wystarczy, że przetransportujesz go do centrum recyklingu. Utylizacja wraz z odpadami wielkogabarytowymi jest dozwolona w całym kraju. Poszczególne gminy mają czasem opłaty lub specjalne przepisy dotyczące usuwania odpadów wielkogabarytowych (wcześniejsze zgłoszenie, niektóre przepisy dotyczące parkowania, wykorzystanie możliwe tylko raz w roku).
Jeśli chcesz zaoszczędzić sobie kłopotów z transportem go do centrum recyklingu lub nie masz odpowiedniego pojazdu, dostępne są również następujące opcje:
- Sprzedawcy złomu na swoich trasach (utylizacja bezpłatnie)
- zorganizuj zbiórkę w centrum recyklingu
- zatrudnić prywatną firmę zajmującą się utylizacją odpadów
PORADY & TRIKI
Zawsze najłatwiej jest zgodzić się na dostawę i podłączenie nowego piekarnika elektrycznego ze sprzedawcą przy zakupie nowego piekarnika elektrycznego. W większości przypadków skutkuje to najniższymi kosztami i najmniejszym nakładem pracy.