Skuteczne czyszczenie tablicy, zrób to z nami!

Skuteczne czyszczenie tablicy jest możliwe tylko pod pewnymi warunkami. Dla niektórych tablica jest niemal nieodzowna, przynajmniej w życiu zawodowym. Niestety, dobry kawałek nie zawsze może być całkowicie wyczyszczony, resztki starego napisu są zbyt często zatrzymywane na stałe. To przeszkadza w kolejnych wykładach i nie wygląda wcale ładnie. Poniżej dowiesz się, jak skutecznie i delikatnie czyścić tablicę.

Nawet uporczywe resztki farby można usunąć z tablicy odrobiną alkoholu

Skuteczne czyszczenie tablicy. Ostrzeżenie: nie używaj złych środków!

Tablica nie jest „niezniszczalna”, możesz uszkodzić jej powierzchnię w niewłaściwy sposób. Nigdy nie używaj ostrych środków czyszczących ani szorstkich gąbek do usuwania pozostałości farby!

Z drugiej strony często nie wystarczy po prostu wziąć wilgotną szmatkę i przetrzeć nią powierzchnię. Dodanie płynu do mycia naczyń nie obiecuje większego sukcesu, trzeba znaleźć inne środki, które mają silniejszy efekt.

Skuteczne czyszczenie tablicy. Lepiej zapobiegać niż martwić się o to później

Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby przede wszystkim uchronić tablicę przed tymi irytującymi plamami. Używaj tylko specjalnych pisaków, jeśli chcesz coś nagrać i nigdy nie zostawiaj swoich „dzieł sztuki” na długo.

Im więcej czasu mija, tym trudniej jest zwykle usunąć napis. Lepiej więc wytrzeć tablicę do czysta natychmiast po każdej prezentacji, dzięki czemu zaoszczędzisz dużo pracy.

Skuteczne czyszczenie tablicy. Alkohol najlepszym środkiem czyszczącym do tablicy

Tablicę można szczególnie dobrze czyścić płynami zawierającymi alkohol. Nie musisz koniecznie kupować do tego specjalnego środka czyszczącego, wystarczy zwykły alkohol.

Haczyk: alkohol naturalnie pozostawia przenikliwy zapach, który nie zawsze jest mile widziany na seminarium. Ten wariant czyszczenia jest bardziej odpowiedni po pracy, kiedy wszyscy poszli do domu i mogą odpowiednio przewietrzyć tablicę.

Skuteczne czyszczenie tablicy. Do czyszczenia użyj środka do czyszczenia tablic

Specjalne środki czyszczące do tablic suchościeralnych, które są zwykle oferowane jako gotowe do użycia roztwory w sprayu, są stosunkowo drogie, ale dają doskonały efekt. Zwykle wystarczy niewielka dawka, aby powierzchnia ponownie wyglądała na lśniąco białą. Zalety:

Jeśli nie masz pod ręką specjalnego środka czyszczącego …

W przypadku, gdy nie masz pod ręką ani specjalistycznego środka czyszczącego, ani alkoholu, istnieje kilka atrakcyjnych domowych środków zaradczych, których możesz użyć do skutecznego czyszczenia tablicy. Można je łatwo kupić w każdej drogerii.

Ściereczki do czyszczenia okularów do czyszczenia białych tablic

Chusteczki do okularów są naprawdę praktyczne do czyszczenia tablic. Każdy, kto regularnie prowadzi wykłady, powinien mieć zawsze kilka w kieszeni.

Chusteczki do okularów są zwykle pakowane pojedynczo i dlatego pozostają trwale wilgotne, a zatem skuteczne. Są bardzo łatwe w transporcie i zajmują dużo mniej miejsca niż czyścik do tablic suchościeralnych.

Jako trwały środek czyszczący, te ściereczki nie nadają się ze względu na cenę, ale okazują się być świetną pomocą w międzyczasie – nawet przy drobnych poprawkach podczas imprezy.

Ładnie pachnie i świetnie działa: płyn do płukania ust!

Niektórzy ludzie decydują się również na regularne czyszczenie tablicy płynem do płukania ust. Pozostawia to przyjemny zapach i jednocześnie wspaniale działa. Ponadto butelka tego w dyskoncie jest znacznie tańsza niż specjalny środek czyszczący. Zalety są oczywiste:

 • dostępny w każdej drogerii
 • przyjemny zapach
 • wysoce skuteczny
 • tani mieć
 • nietoksyczny

Czyszczenie suchej powierzchni tablicy

Nie musisz koniecznie używać detergentów i płynów do czyszczenia tablicy. Jeśli obecny napis nie przylega zbyt ciasno, zwykle wystarczy zwykły ręcznik papierowy, aby stworzyć lśniącą białą powierzchnię.

Chusteczki te można szybko i łatwo wyrzucić. Konkurują z typowymi gąbkami do tablic suchościeralnych, które zwykle mają magnes, który pozwala im trzymać się miejsca, w którym się znajdują.

Takie gąbki faktycznie działają po wyschnięciu, ale należy je regularnie spłukiwać wodą z mydłem, aby w pewnym momencie się nie rozmazały. Tak czy inaczej, zawsze musisz trochę popracować.

Skuteczne czyszczenie tablicy

Tak działa regularne, dokładne czyszczenie

Zalecamy regularne czyszczenie tablicy z wszelkich pozostałości farby. Przygotowaliśmy dla tego mały poradnik, którego wystarczy przestrzegać:

 • Wstępne czyszczenie ręcznikiem papierowym lub gąbką
 • Umieść środek czyszczący w sprayu na bawełnianej szmatce
 • Przetrzyj całą powierzchnię bawełnianą szmatką
 • Pracuj na tablicy okrężnymi ruchami
 • Zwilż kolejną szmatkę ciepłą wodą
 • Spowoduje to usunięcie wszystkich pozostałości środka czyszczącego
 • Niech tablica dokładnie wyschnie

PORADY & TRIKI

Najdrobniejsze rysy na powierzchni powodują, że napis na tablicy przykleja się i staje się coraz trudniejszy do usunięcia. Więc pracuj tylko z miękkimi tkaninami i niewielkim naciskiem.