Zwykłe wybielacze do prania. Co warto o nich wiedzieć?

Wybielacze do prania to pomocne środki usuwające plamy. Oprócz dostępnych na rynku wybielaczy do prania na odpowiednich forach internetowych krążą również zalecenia dotyczące wielu domowych środków zaradczych. Bardziej lub mniej niezawodny efekt może się znacznie różnić się w działaniu w zależności od rodzaju prania i materiału. Im bardziej agresywny wybielacz, tym bezpieczniejsze jego działanie – ale także w niepożądany sposób.

Do każdego białego prania można dodać naturalne środki wybielające, takie jak proszek do pieczenia lub kwasek cytrynowy.

Wybielacze do prania. Cztery zadania dla wybielacza

Prawie wszystkie konwencjonalne detergenty do normalnego prania są środkami wybielającymi opartymi na dodanym tlenie. Typowymi przedstawicielami są nadtlenek wodoru i kwas octowy. Z wyjątkiem detergentów i środków czyszczących specjalnie oznaczonych jako wybielające, wybielanie za pomocą chloru lub chlorków jest stosowane tylko jako osobna obróbka prania.

W praniu wybielacz jest używany do czterech różnych celów:

1. Tekstylia jasne i białe powinny stracić żółknięcie i szarą mgiełkę
2. Kolor tkaniny powinien zostać rozjaśniony lub usunięty
3. Częściowe zabrudzenia typu plamy powinny być „wyblakłe”
4. Tkaninę należy zdezynfekować

W przypadku specjalistycznych środków wybielających do prania z handlu należy zwrócić szczególną uwagę na instrukcje użytkowania producenta. W większości przypadków dawki do ogólnego dodatku i jako środek intensywny do usuwania plam są dokładnie określone. Ogólnie rzecz biorąc, wybielacza nie należy stosować do skóry, wszystkich rodzajów wełny, jedwabiu i wielu włókien syntetycznych, takich jak spandex.

Rodzaje wybielaczy do prania

Tak zwane zmywacze chlorowe należą do najbardziej agresywnych środków wybielających. W niektórych przypadkach wiele innych środków było nieskutecznych. Chlorki są trujące i wytwarzają bardzo trujące gazy. Również ze względów ekologicznych nigdy nie powinny być używane lub używane tylko w wyjątkowych przypadkach.

  • Bielenia z sody kaustycznej albo proszku zawartego w składniku sody jest mniej agresywne. Można go dodać do pralki ,lub wody do prania przy stosunkowo niewielkim ryzyku.
  • Ocet biały lub bezbarwny można dodawać do prania w ilości łyżeczek do herbaty, lub stosować do wstępnego usuwania plam.
  • Nadtlenek wodoru jest po chlorze najbardziej niezawodnym wybielaczem i jest składnikiem wielu detergentów do prania.
  • Sok z cytryny, mleko i specjalne białe ręczniki są kontrowersyjne, ale zawsze warto spróbować przed zastosowaniem wybielacza zawierającego chlorki.
Wybielacze do prania

PORADY & TRIKI

Podczas nakładania wybielacza na odzież w celu zwalczania pojedynczych plam, upewnij się, że żadne rozpryski nie przedostaną się na inne części tekstyliów. Każdy środek wybielający może wytwarzać co najmniej widoczne obszary i plamy o jasnym kolorze w wyższych stężeniach.