Chlor-przyjaciel czy wróg? Środek wybielający, zwany potocznie chlorem, zawiera związki chemiczne zawierające właśnie chlor. Wybielanie jest wyzwalane przez utlenianie lub redukcję materiału. Bardziej niż w przypadku wielu innych aktywnych składników o działaniu czyszczącym, dezynfekującym i wybielającym za pomocą chloru dzięki odpowiedniej dawce można doprowadzić do usunięcia plamy, ale także do wyzwolenia trucizny.
Przy odrobinie chloru niemalże każdą plamę można usunąć z białej odzieży.
Chlor to związki chlorkowe
W stanie czystym pierwiastek chemiczny chloru składa się z gazu o żółto-zielonym kolorze. Aby użyć go do wybielania, dodaje się go do detergentów w postaci podchlorynu sodu lub podchlorynu potasu. Zasadniczo wybielacze bezchlorowe są również znane jako środki czyszczące zawierające chlor. Typowymi przykładami są
wybielacze na bazie tlenu w połączeniu z nadtlenkiem lub kwasem octowym.
- Przeczytaj także – Domniemane bielenie sodą oczyszczoną
- Przeczytaj także – Jak usunąć plamy ze skóry syntetycznej
- Sprawdź także – Usuń plamy wybielaczem
Chlorki rozwijają swoje działanie na prawie wszystkie inne materiały i substancje. Z chemicznego punktu widzenia chlor i jego związki należą do najbardziej reaktywnych pierwiastków. W przypadku stosowania jako środek wybielający do prania, efekt nie ogranicza się zatem do brudu, ale obejmuje również wybarwienia i niszczenie struktury tkanin. Precyzyjne dozowanie i sprawdzanie nośnika gleby pod kątem reaktywnych zmian jest zawsze ważne przed usunięciem plam wybielaczem.
Chlor może być stosowany na prawie wszystkich materiałach
Wysoce reaktywny charakter chloru umożliwia stosowanie go do wybielania w wielu różnych sytuacjach i na wielu materiałach. Oprócz dodawania do wody do prania wszelkiego rodzaju tekstyliów, od zasłon, przez odzież, po obrusy, jako alternatywę dla bejcy można również stosować wybielacze do drewna wykonane na bazie chloru.
Często bezproblemowym zastosowaniem jest wybielacz do czyszczenia, jeśli zabrudzone powierzchnie są wykonane z niewrażliwych materiałów. Typowymi przykładami są łączenia (fugi) płytek w łazience i kuchni, do zasłon prysznicowych, abażurów, sznurów do bielizny i płaszczy przeciwdeszczowych. Trwałość koloru należy zawsze sprawdzić przed użyciem na dużych powierzchniach.
Obszary zastosowania przeciw szarej mgiełce lub żółknięciu
Wybielacze zawierające chlorki działają wybielająco na jasne i białe materiały bazowe. Tutaj możesz pomóc usunąć słynne szare zasłony, które powstają z mikroskopijnych osadów brudu. Typowe materiały to:
- Obrusy tekstylne
- Jasne fartuchy i kitle
- Śliniaczek
- Lekka i biała pościel
- Maty plastikowe (jeśli są odporne na chlor)
- Buty sportowe
PORADY & TRIKI
Możesz użyć wybielacza chlorowego do rozjaśnienia lub wybielenia istniejących kolorów, na przykład w dżinsach. Zawsze powinieneś sprawdzać skuteczność działania chloru w testach.