Profesjonalne układanie dywanu

Profesjonalne układanie dywanu zazwyczaj zaczyna się od jego wyboru. Już wtedy w Twojej głowie rysuje się widok, jaki po ułożeniu dywanu na podłodze urzeczywistnisz. Dywan nigdy nie przestanie być modny. Tego typu wykładzina zawsze znajdzie miejsce, czy to w przedpokoju, czy też salonie, a już na pewno w dziecięcym pokoju. Raczej żadne dziecko nie wyobraża sobie, aby nie mieć w swoim pokoju dywanu. Dziecięce wzory dywanów są zazwyczaj nietypowe, a grafiki przedstawiają bohaterów kreskówek. Dywan dziecięcy to nie tylko oryginalny wygląd, ale także funkcjonalność. Dywan w pokoju dziecka pomaga mu zachować ciepło podczas zabaw na podłodze. Są dywany, które mają bardzo grube i miękkie włosie. Tego typu dywan może służyć niemalże jako materac. Oczywiście dywan do pokoju dziecka raczej nigdy nie zostanie położony w salonie. Salon rządzi się zupełnie innymi zasadami. Twój dom to Twoja ostoja, ma być przytulna, komfortowa. Dywan ma być ozdobą, która nada podłodze szlachetności i prestiżu.

Co może być trudnego w ułożeniu prostokątnego kawałka materiału, jakim jest dywan? Hmm raczej nie chodzi o to jak ten dywan ułożysz, tylko jaki dywan położysz, aby był on spójny z Twoim salonem.

Ok, ale jest coś, co zapewne może stać się dla ciebie ważnym aspektem, jeżeli chodzi o to jak i czy w ogóle dywan mocować do podłogi.

Profesjonalne układanie dywanu. Klej do dywanu – czy warto?

Możesz wybierać między klejem do dywanów, a taśmą do dywanów.

Jeśli dywan leży w wynajmowanym mieszkaniu, wówczas najemca może w pewnym momencie na własną rękę próbować ten dywan wymienić. Dobrym rozwiązaniem dla mocowania dywanu jest taśma dwustronna. Wówczas szybko i łatwo można dywan odkleić od podłogi.

Sposoby na przyklejenie dywanu są zasadniczo dwa, ten drugi to przyklejenie dywanu do podłogi.

Oto jakie masz kleje do wyboru:

– klej, który można rozpuścić w wodzie

– kleje na bazie rozpuszczalników

– klej do dywanu, którego głównym składnikiem jest żywica reaktywna

– klej do dywanów, który bazuje na gumie

Zalety i wady przyklejenia dywanu do podłogi

Nie ma kleju, który by nie miał wad. Zanim dobierzesz odpowiedni klej dla Swojego dywanu musisz wziąć pod uwagę materiał, z jakiego Twój dywan jest wykonany. Dobór odpowiedniego kleju do dywanu powinien uwzględniać możliwość ewentualnego uszkodzenia dywanu. Inaczej z dywanem będą reagować kleje, które są na bazie rozpuszczalników, a inaczej kleje, które są na bazie wody. Łatwość nałożenia kleju na dywan także nie jest bez znaczenia.

Profesjonalne układanie dywanu. Naturalne, trwałe lub naprawialne

Klej do dywanów, który zawiera żywicę jest podatny na chemię i wodę, kiedy to do końca nie zasechł, ale w późniejszym stanie doskonale sobie z nimi radzi. Co do kleju gumowego to jest on oparty na naturalnych składnikach co ma znaczenie dla Twojego i Twoich dzieci zdrowia, ale tempo jego zasychania jest tak szybkie, że nie pozwala na dokładne rozsmarowanie.

Jakie narzędzia podczas układania dywanu będą Ci potrzebne?

– nóż do dywanów/wykładzin

– linijka drewniana lub stalowa

– klej do dywanów

– taśma dwustronna (jeśli zdecydujesz się nie przyklejać dywanu na klej)

Profesjonalne układanie dywanu
Dywan w przedpokoju

Jak przygotować się do układania dywanu?

W pierwszej kolejności musisz posprzątać pomieszczenie, w którym będziesz układał nowy dywan. Zapewne na Twojej podłodze leży jeszcze stary dywan, więc oczywistym jest, że musisz go usunąć z pomieszczenia, w którym położysz nowy dywan. Jeśli stary dywan był przyklejona na klej do dywanów to musisz zrobić wszystko, aby ten stary klej usunąć. Powierzchnia pod nowy klej do dywanów powinna być w 100% czysta. Istnieją na rynku specjalne preparaty do usuwania kleju. Zalecamy, abyś użył płynu, który jest biodegradowalny i bezpieczny dla ludzi i środowiska. W naszym sklepie internetowym thinkecothinkbio.pl zakupisz biodegradowalne preparaty do usuwania zaschniętego kleju.

THINK!!!

Dywany nie koniecznie muszą być przyklejane i najczęściej nie są. Inaczej ma się rzecz w przypadku wykładzin. Wykładzin zazwyczaj zajmuje całą objętość podłogi. Do ułożenia wykładziny nie wystarczy klej, potrzeba też przymocować ją do ściany. Zazwyczaj robi się to przy użyciu listew przypodłogowych. Co do usuwania kleju z podłogi to możesz użyć zmywacza do tapet. Pozwól takiemu środkowi do zmywania tapet nasiąknąć klej. Uważaj na jastrych anhydrytowy, na nim nie można używać zmywacza do tapet.