Historia dywanu

Historia dywanu jest bardzo ciekawa. Z dywanem najczęściej kojarzą nam się jego kolor, wymiar, wzór, styl, a także materiały, z których został wykonany. Rzadko kiedy zastanawiamy się nad tym skąd dany dywan pochodzi. Jeśli patrzymy na nowy dywan, to odpowiedź jest raczej oczywista. Inaczej ma się rzecz z dywanami, które są już stare, a zarazem fascynujące. Fascynacja dywan zazwyczaj pobudza naszą wyobraźnię, w której zapewne wcześniej czy później pojawi się pytanie, skąd ten dywan pochodzi? Dywany ewoluowały na przełomie lat i zmieniały swoje przeznaczenie.

Pierwszym materiałem, jakiego używano do produkcji dywanów, była owcza wełna i kozia sierść. A było to 2000-3000 lat przed naszą erą. Dokładne miejsce wyprodukowania pierwszych dywanów nie jest znane, ale przypuszcza się, że był to Bliski Wschód. Pierwszych dywanów używano do siedzenia, zwiększały one wygodę twardej ziemi.

Najstarszy znany dywan nosi nazwę Pazyryk, a jego istnienie przypisuje się na V wiek pne. Znaleziono go w grobie jednego z ówczesnych książąt na Syberii. Powodem jego przetrwania przez 25 wieków był fakt, że dywan zamarzł w bryle lodu. Dywan przedstawia jelenie, jeźdźców na koniach i wizerunki gryfów.

Historia dywanu. Przemysł dywanowy w USA

Pierwsza fabryka dywanów w USA powstała w roku 1791, założył ją William P. Sprague. Jego dywany zostały położone w Senacie i rezydencji prezydenta Waszyngtona. Początek XIX wieku to istny wysyp nowych fabryk produkujących dywany w USA. Jednym z popularniejszych był Beattie Manufacturing Company. Mieścił się w Little Falls (stan New Jersey).

Historia dywanu. Innowacje w produkcji dywanów

Innowacje w branży dywanów pojawiły się z chwilą wynalezienia przez Erastusa Bigelow krosna mechanicznego. Krosno to pozwalało szybko wyprodukować znaczną ilość dywanów. W 1850 r. krosno pozwoliło na zwiększenie produkcji dywanów trzykrotnie. To Bigelow wprowadził pierwszy dywan w rulonie, a było to w 1877 roku.

Do świata dywanów dołączali nowi gracze

W 1878 roku do świata producentów dywanów dołączyła firma Shuttleworth Brothers Company. Ich topowy produkt to dywan o nazwie Karnak Wilton. Sprzedawał się tak dobrze, że postawiono specjalnie dla niego nową fabrykę.

Historia dywanu. Dywan i narzuta

Dywany sprawiły, że stało się popularnym nakrywanie różnego rodzaju mebli, powierzchni. Przełom wieków przyniósł nowy typ nakrycia na łóżko, zwany narzutą. Pewne kobieta wykonała narzutę, jako prezent ślubny. Pomysł szybko spodobał się ludziom, którzy masowo zaczęli składać zamówienia. Wynalazczyni narzuty, Catherina Evans Whitener zatrudniła swoich sąsiadów, by ci za 25 centów od narzuty szyli je dla niej.

Historia dywanu

Jak wygląda przemysł dywanowy dziś?

W wyborze pomiędzy płytkami, drewnianymi klepkami i dywanami to te ostatnie nadal triumfują. Ludzie uwielbiają dywany. Zmieniła się technologia ich tworzenia, a także uległy zmianie wzory i kolorystyka. Dziś ludzie szukają prostoty, komfortu, prestiżu. Mniej krzyku i zwariowanej kolorystyki. Dywany wydają się być dodatkiem, a nie głównym punktem odniesienia. Trwałość dywanów zawsze była zdumiewająca, tak jest i dziś. Dywan to bardzo trwała rzecz, którą wymienia się raczej z powodu znudzenia nim, niż jego zestarzenia się.