Zielone meble: innowacja na rynku mebli designerskich

Zielone meble to bardzo ważny temat dla producentów mebli z całego świata. Dzisiaj, podążając za fundamentalnym ruchem globalnie bardziej zrównoważonego społeczeństwa, konsumenci chcą również, aby ich wnętrze było bardziej naturalne i ekologiczne. W rzeczywistości innowacja w meblach jest zorientowana na meble designerskie, wygodne, ale też bardziej ekologiczne, a co za tym idzie z poszanowaniem środowiska.

Sektor meblarski poprawił się w 2021 roku, a sprzedaż mebli wzrosła o 2% w samym pierwszym kwartale. W tym bardzo konkurencyjnym sektorze producenci mebli starają się jak najlepiej spełniać oczekiwania swoich klientów. A jednym z trwałych trendów jest chęć kupowania mebli bardziej szanujących środowisko.

Podejście to dotyczy zarówno przejrzystości pochodzenia materiałów jak i warunków pracy tych, którzy je wyprodukowali, identyfikowalności, a także stosowania bardziej ekologicznych materiałów, śladu ekologicznego niezbędnego do ich produkcji przez cały okres ich użytkowania, a nawet możliwość ich recyklingu. Projektanci mebli nieustannie wprowadzają innowacje, aby oferować designerskie meble, które są piękne, wygodne, solidne i etyczne.

Zielone meble. Bardziej ekologiczne materiały

Plastik królował w latach 1970-80, materiał wygodny, tani i łatwy w utrzymaniu … ale także bardzo „zanieczyszczający”. W ostatnich latach byliśmy świadkami „powrotu do podstaw” z chęcią życia w bardziej naturalnej i ciepłej atmosferze. Innowacje w meblach zwracają się zatem ku materiałom i produktom, które szanują środowisko. ZIELONE MEBLE składają się z elementów naturalnych, organicznych lub pochodzących z recyklingu. W przypadku drewna punktem odniesienia są certyfikaty ekologiczne zrównoważonej gospodarki leśnej. Mieszkający w Marsylii architekt-dekorator-projektant Bara Keltoum kupuje drewno w krajach takich jak Polska czy Belgia, które oferują plantacje drzew przeznaczone wyłącznie na meble. “Odmawiam kupowania drewna w Indonezji. Nie chcę brać udziału w wylesianiu lasów, które mają ogromny wpływ na czystość powietrza na świecie!” mówi.

Innowacyjne meble wiążą się również z coraz bardziej masowym wykorzystaniem włókien roślinnych i naturalnych, bambusa, rattanu, trawy morskiej, włókna kokosowego, konopi, lnu, wełny, bawełny organicznej…

Pod względem innowacyjności farby i lakiery na meblach, przedmiotach i ścianach są również coraz bardziej ekologiczne, dlatego niektórzy producenci oferują etykiety ekologiczne, które potwierdzają bezpieczeństwo użytych w ich farbach składników. Promują także w ten sposób ekologiczne podejście do przemysłu i biznesu. Istnieją również innowacyjne metody natryskiwania na gorąco olejów naturalnych, które nie tylko znacznie zmniejszają ilość rozpuszczalników, ale również znacznie poprawiają odporność na zużycie powierzchni, czy materiałów takich jak panele. Występują w nich bardzo niskoemisyjne cząstki, wolne od izocyjanianów i żywicy fenolowej.

THINK!!!: stal nadaje się w 100% do recyklingu w nieskończoność, jest również świetnym materiałem zapobiegającym powstawaniu odpadów.

Uwaga: biomateriały są często wciąż na etapie eksperymentalnym, ale szybko się rozwijają. Pochodzą z odnawialnych surowców naturalnych, takich jak zboża (pszenica, kukurydza, soja), ale także z materiałów niespożywczych, takich jak drewno, algi, odpady organiczne…

Zielone meble
ECO-podejście, klucz do sukcesu

Projektanci i wydawcy o zrównoważonym podejściu

Czy należy przyspieszyć proces wdrażania biodegradowalnych materiałów w branży meblarskiej? Wszyscy poważni producenci mebli są zainteresowani tym pytaniem, ponieważ ZIELONE MEBLE mają przed sobą ogromną przyszłość. Marketing wokół zieleni działa bardzo dobrze. Pokazywanie klientowi etykiety ekologicznej szybciej sprzedaje produkt. Potencjał tego odpowiedzialnego sektora meblarskiego jest ogromny, z bardzo ważnymi stawkami ekonomicznymi. Przykładem do naśladowania powinna tu być firma Isidore, która projektuje, opracowuje i produkuje wysokiej jakości designerskie meble, piękne i użyteczne, wygodne i z poszanowaniem środowiska.

To ekologiczne podejście to także filozofia twórcy Christophe Pillet, projektanta wnętrz, który swoim credo czyni prostotę, wyrafinowanie i zmysłowość. „Moment, w którym dzisiaj żyjemy, wydaje mi się bardziej naznaczony pragnieniem trwałych wartości i trwałych jakości niż gorączkowym poszukiwaniem tego, co byłoby najnowszym „trendem”. Jest wielkie oczekiwanie na rzeczy, które „zabijają czas”, nie wychodzą z mody, nie degradują i towarzyszą nam na dłużej. To, co mnie interesuje, to ewolucja naszych aspiracji do życia, konsumowania inaczej. Może kryzys ekologiczny zmieni podejście ludzi do życia do planety, na której żyjemy.

Tak jest również w przypadku młodych projektantów, którzy tworzą pejzaże do wnętrz, wyobrażając sobie meble, które odwołują się do środowiska naturalnego i materiałów z naszej pięknej Polskiej wsi.

Aby sprostać temu nowemu zapotrzebowaniu, twórcy i producenci na danym terytorium troszczą się o identyfikowalność produktów, spełniając oczywiście normy, które szanują środowisko i prawo pracy, które szanuje ludzi. Kupując ZIELONE MEBLE wiemy skąd pochodzą materiały, jak i gdzie mebel został wykonany, przez kogo i w jakich warunkach pracy. Jak określa Francuski architekt-dekorator-projektant Bara Keltoum: „Kiedy projektuję mebel i zlecam jego wykonanie, bardzo ważna jest dla mnie pełna identyfikowalność wszystkich etapów procesu produkcyjnego. Poza tym większość moich klientów też tego wymaga.

Nowość recyklingu

Jeśli istnieje jeden trend, który ma wiele zalet, jest nim recykling mebli.

Producenci mebli coraz poważniej podchodzą do tego zagadnienia, gdyż widzą rosnące zapotrzebowanie konsumentów na meble przyjazne środowisku. Od samego początku wyobrażają sobie meble, które znajdą drugie życie, wykorzystując materiały nadające się do recyklingu i zmieniając w jak największym stopniu kleje, rozpuszczalniki i konwencjonalne farby. Rozwinęła się również cała sekcja branży meblarskiej, poświęcona wyłącznie recyklingowi starych mebli. Podejście zaangażowanych projektantów lub artystów, którzy łączą modę vintage, ochronę środowiska, dążąc do podejścia „zero waste”, daje w rezultacie znaczne oszczędności. Recykling starych mebli można zrobić samemu. W sieci istnieje wiele samouczków, które pokazują nam możliwość przekształcenia naszych starych sof, krzeseł, stolików kawowych, lamp i innych przedmiotów, z których na co dzień korzystamy.