Czyszczenie paneli fotowoltaicznych płynem ASOLA

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych wymaga pewnej wiedzy i odpowiednich środków czyszczących. Dlaczego należy czyścić panele fotowoltaiczne? Jak można zachować ich maksymalną wydajność energetyczną poprzez czyszczenie? Dowiedz się, czytając dalej.

Panele fotowoltaiczne (PV) są budowane na 25 do 30 lat i wymagają niewielkiej konserwacji po instalacji. Jednak utrzymanie ich w czystości jest nadal konieczne do utrzymania optymalnej produkcji energii.

W niektórych regionach USA i aż 50% na Bliskim Wschodzie straty energii z powodu nagromadzonego kurzu i brudu na panelach fotowoltaicznych mogą sięgać 7% rocznie. Jak więc usunąć brud z paneli fotowoltaicznych?

Przeanalizujemy kilka aspektów, które wpływają na czyszczenie i konserwację paneli fotowoltaicznych, a także najlepsze praktyki dotyczące utrzymywania paneli fotowoltaicznych w czystości.

Czyszczenie paneli słonecznych

Panele słoneczne można czyścić przy użyciu różnych technik, w tym w pełni zautomatyzowanych systemów i mycia ręcznego. Woda deszczowa jest w stanie zmyć część brudu, który z czasem gromadzi się na powierzchni paneli fotowoltaicznych, ale może również powodować gromadzenie się brudu na spodzie paneli i jest niewystarczająca do wyeliminowania poważnego zanieczyszczenia. Woda powoduje powstawanie plam, które są podobne do plam z wody pod prysznicem. Kamień z wody bywa ciężki do usunięcia.

Mycie paneli fotowoltaicznych. Robotyka

Technologia robotyki umożliwia firmom takim jak włoski Washpanel produkcję automatycznych i półautomatycznych robotów, które są specjalnie stworzone do czyszczenia paneli słonecznych. W przypadku paneli umieszczanych w miejscach takich jak wiaty garażowe, szklarnie i dachy jednospadowe dostarcza przenośne półautomatyczne roboty. Ponadto zapewnia stałe roboty dachowe do dużych instalacji w zakurzonych miejscach, które wymagają regularnego czyszczenia.

Podczas nocnego czyszczenia paneli fotowoltaicznych na Bliskim Wschodzie Ecoppia używa autonomicznych robotów zasilanych energią słoneczną, które wykorzystują miękką mikrofibrę i przepływ powietrza zamiast wody, ponieważ mycie pod wysokim ciśnieniem może uszkodzić panele. Roboty natychmiast uzupełniają baterie pomiędzy zadaniami i czyszczą własne panele słoneczne na pokładzie.

Mycie paneli fotowoltaicznych. Pędzle, gąbki, mydło

Zamiast używać mydła, które pozostawia osad, który nie tylko zasłania panele, ale także przyciąga brud, Możesz użyć profesjonalnego płynu, który szybki, łatwo i bezpiecznie usunie wszelki brud z paneli. 

Innovachem opracowało miksturę, która pomaga usuwać brud, plamy kamienne po zaschniętej wodzie bez pozostawiania filmu. Aby pozbyć się brudu i plam kamiennych wystarczy nanieść płyn przy pomocy opryskiwacza do kwiatów lub specjalnych maszyn, które nanoszą dużą ilość płynu w szybkim tempie.

Dodatkowo właściciele domów mogą ręcznie czyścić panele słoneczne za pomocą węża ogrodowego i miękkiej gąbki. Wystarczy tylko nanieść SOL-BIO na panele, rozprowadzić płyn, odczekać około 10 minut i zmyć wszystko wodą. 

Mycie paneli fotowoltaicznych. Czyszczenie ręczne paneli słonecznych

Staromodna metoda ręcznego czyszczenia paneli fotowoltaicznych działa dobrze. Pomysłowe i skuteczne technologie, takie jak roboty, bezwodne wibracje lub unikalne powłoki, mogą być również bardzo kosztowne i nieskuteczne w pewnych okolicznościach. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku niewielkich instalacji o charakterze mieszkalnym lub komercyjnym, a także unikalnych budynków i instalacji, takich jak agrowoltaika.

Podczas czyszczenia paneli słonecznych istnieje kilka narzędzi, które będą bardzo pomocne w prawidłowym wykonaniu pracy. Z jednej strony gleba jest usuwana z panelu za pomocą różnych specjalistycznych, obracających się szczotek. Możemy również użyć dowolnego prostego narzędzia do czyszczenia, takiego jak używane do czyszczenia szyb samochodowych ściągaczki.

Z drugiej strony zastosowanie narzędzi ciśnieniowych, takich jak myjka wysokociśnieniowa Karcher, pozwoliłoby nam znacznie szybciej zakończyć pracę, oszczędzając znaczną ilość wody.

Jak położenie paneli wpływa na ich czyszczenie?
Jak czyścić panele słoneczne i jak często należy je czyścić?

Dużo zależy od tego, gdzie są umieszczone. Jeśli znajdują się w pobliżu drzew to są zagrożone liśćmi, ale co gorsza ptasimi odchodami. Poniżej opisujemy ten problem szerzej.

Muszą być czyszczone na ogół co najmniej raz lub dwa razy w roku. Częstsze czyszczenie może być także korzystne, zwłaszcza w miejscach, gdzie często pada deszcz. 

Wodne plamy na samochodzie, na granicie, na panelach słonecznych

Po ulewnym deszczu na powierzchni Twojego samochodu pojawi się biała, kredowa warstwa z powodu osadzania się różnych minerałów. Te białe ślady pojawiają się na karoserii samochodu po odparowaniu wody. Stają się one wyraźnie widoczne, gdy samochód jest suchy. Kwaśne deszcze, inne częste zjawisko, są przyczyną tych plam. Kwasy siarkowy i azotowy, które są obfite w kwaśne deszcze, przyklejają się do powierzchni samochodu, paneli słonecznych, nagrobków i innych powierzchni. 

Panele fotowoltaiczne będą gromadzić dużo zanieczyszczeń atmosferycznych i oleju, jeśli zostaną umieszczone w zanieczyszczonych miejscach, szczególnie w pobliżu fabryk, autostrad lub lotnisk.

Mycie paneli fotowoltaicznych. Zacienione miejsca

W przypadku instalacji w pobliżu wielu drzew istnieje większe prawdopodobieństwo, że więcej liści spadnie na panele, co uniemożliwi absorpcję energii słonecznej. Drzewa przyciągają również ptaki, co może prowadzić do gromadzenia się odchodów, które pokrywają ogniwa fotowoltaiczne i powodują uszkodzenia powierzchni spowodowane kwasowością, zmniejszając wydajność.

Mycie paneli fotowoltaicznych. Pustynia

Nagromadzenie piasku na panelach fotowoltaicznych jest większe w miejscach o suchym, zakurzonym klimacie, takich jak Bliski Wschód i południowy zachód Stanów Zjednoczonych. Popiół z pożarów może także być zagrożeniem dla paneli w dużych skupiskach.

Ponadto częstotliwość czyszczenia paneli fotowoltaicznych zależy od kąta nachylenia dachu, na którym się znajdują. Spływ wody deszczowej jest skuteczniejszy w czyszczeniu paneli ustawionych pod kątem niż na płaskich powierzchniach, gdzie woda może gromadzić się i pozostawiać osad.

Duże komercyjne instalacje fotowoltaiczne wymagają czyszczenia częściej niż systemy mieszkalne, ponieważ rozmiar instalacji wpływa na to, ile energii elektrycznej jest utrudnione, gdy panele są brudne. Rozwiązania zrobotyzowane są zatem lepiej dostosowane do systemów przemysłowych.

Innowacje w czyszczeniu paneli fotowoltaicznych.

Kiedy wydajność systemu zaczyna spadać, jest to najbardziej wyraźny znak, że panele fotowoltaiczne wymagają czyszczenia.

Ponieważ zimne powietrze zatrzymuje zanieczyszczenia bliżej ziemi niż powietrze cieplejsze latem, zanieczyszczenie jest często wyższe zimą. Dlatego wiosna jest idealną porą roku na czyszczenie paneli słonecznych. Letnie temperatury sprawiają, że są one nieznośnie gorące w obsłudze. Najlepiej czyścić je rano lub wczesnym wieczorem, gdy na zewnątrz jest chłodniej.

Firmy eksperymentują z nowymi technologiami, aby monitorować stan paneli słonecznych i wyeliminować część zgadywania z procesu.

Metoda, która łączy czujnik ze szklaną powierzchnią panelu i wykorzystuje diodę LED do monitorowania ilości nagromadzonego brudu, została opatentowana przez naukowców z Hiszpanii. Amerykańskie Narodowe Laboratorium Energii Odnawialnej (NREL) pracuje również nad metodą śledzenia ilości energii generowanej przez panele słoneczne każdego dnia w celu określenia, kiedy zanieczyszczenie zaczęło zmniejszać wydajność.

Oparta na chmurze technologia firmy Ecoppia wykorzystuje czujniki i uczenie maszynowe do monitorowania systemów fotowoltaicznych, zbierania informacji meteorologicznych i przemieszczania się między trackerami w celu czyszczenia paneli zgodnie z idealnym harmonogramem.

Usuwanie pyłu elektrostatycznego

Inną najnowszą techniką czyszczenia paneli słonecznych jest elektrostatyczne usuwanie kurzu. Ta technika przyciąga brud i zanieczyszczenia do określonego gadżetu za pomocą indukcji elektrostatycznej. To kolejna bezwodna technika, która sprawdza się w suchym klimacie.

Używanie powłoki nanocząsteczkowej, aby zapobiec gromadzeniu się brudu

Panele słoneczne można teraz pokryć nowatorską nanopowłoką, aby zatrzymać gromadzenie się brudu. Ta hydrofobowa powłoka tworzy barierę, która zapobiega wnikaniu brudu i zanieczyszczeń i utrzymuje się przez lata. Uważamy, że używanie tego produktu, jeśli możesz go zdobyć, jest najlepszym sposobem czyszczenia paneli słonecznych.

Porady dotyczące czyszczenia i konserwacji paneli słonecznych

Konserwacja paneli słonecznych jest wymagana, aby zapewnić długoterminowe korzyści, ponieważ posiadanie paneli słonecznych jest kosztowną inwestycją.

Oto kilka wskazówek dotyczących czyszczenia i konserwacji paneli słonecznych.

Wskazówki dotyczące konserwacji paneli słonecznych

 • Trzymaj panele słoneczne z dala od cienia; kiedy nie mogą wchłonąć światła słonecznego, wytwarzają energię elektryczną nieefektywnie.
 • Upewnij się, że falowniki migają na zielono, jednocześnie obserwując panele słoneczne. Tracisz pieniądze, jeśli nie migają, ponieważ nie nadrabiasz już zużycia energii elektrycznej.
 • Aby zoptymalizować konserwację paneli fotowoltaicznych, śledź codzienną wydajność. Bardzo ważne jest, aby rejestrować ilość energii produkowanej każdego dnia o określonej godzinie i zwracać szczególną uwagę na daty, kiedy to nastąpiło.
 • Twój producent będzie w stanie zapewnić najlepszy system monitorowania paneli słonecznych.
 • Dzięki systemom monitorowania wiesz, ile CO2 emitujesz do atmosfery i jak bardzo chronisz środowisko. Mogą również pomóc w określeniu potencjalnej wartości programu taryf gwarantowanych.
 • Gdy jesteś w domu, możesz również zobaczyć szczegóły dotyczące konserwacji paneli fotowoltaicznych na ściennym wyświetlaczu.
 • Możesz zainstalować automatyczne środki czyszczące, które działają jak systemy zraszaczy, a nawet umawiać się na spotkania z firmami zajmującymi się czyszczeniem paneli słonecznych, jeśli nie masz czasu na czyszczenie paneli słonecznych.
 • Na szczęście, ponieważ panele słoneczne nie mają żadnych ruchomych części, które mogłyby korodować nie musisz się przejmować występowaniem rdzy. 

Porady dotyczące czyszczenia paneli słonecznych

Do czyszczenia paneli słonecznych przydatne są specjalne zestawy. W zestawie znajduje się biodegradowalny płyn ASOLA, wycieraczka i mała szczoteczka – lub szczoteczka z dłuższą rączką. W wiadrze połącz płyn i wodę. Na butelce jest instrukcja. Zacznij ostrożnie wycierać panele słoneczne po zanurzeniu szczotki w wiadrze. Możesz usunąć brud lub kurz, który nagromadził się na panelach, używając zwykłej wody lub miękkiej szczotki. Jednak z osadami kamiennymi już zwykła woda sobie nie poradzi.
Czyszczenie paneli fotowoltaicznych nigdy nie było prostsze! Panele fotowoltaiczne należy czyścić, gdy są wilgotne lub mokre, aby wszelkie zabrudzenia lub osady, które do nich przylegały, można było łatwo zetrzeć.

Nigdy nie używaj gąbki z materiałami ściernymi ponieważ ryzykujesz zarysowaniem szkła. Panele słoneczne najlepiej czyścić miękką szmatką lub biodegradowalnym płynem ASOLA, który szybko rozpuszcza wszelki brud.
Bardzo ważne jest, aby unikać stosowania ściernych środków czyszczących na panelach słonecznych, ponieważ mogą one uszkodzić panele słoneczne, a koszt ich naprawy jest wysoki.

 • Możesz po prostu poprowadzić wąż wzdłuż paneli, aby usunąć wszelkie zabrudzenia, jeśli regularnie je czyścisz.
 • Używaj wycieraczki z długim uchwytem do czyszczenia paneli, gdy siedzisz na ziemi, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym wokół ciebie.
 • Użyj lin zabezpieczających lub uprzęży jako podparcia, jeśli musisz wspiąć się na dach, aby go wyczyścić; w przeciwnym razie postępuj ostrożnie, ponieważ po rozpoczęciu czyszczenia dach stanie się śliski.
 • Zawsze zwracaj uwagę na brud na panelach słonecznych, aby upewnić się, że brud się nie gromadzi, ponieważ pochłaniają one światło słoneczne skuteczniej, gdy są czyste.
 • Czy czyszczenie paneli fotowoltaicznych to częsty problem? – Tak!. Może być konieczne czyszczenie paneli słonecznych co tydzień lub co miesiąc, w zależności od posiadanego typu. Powinieneś być w stanie uzyskać porady dotyczące czyszczenia paneli słonecznych od producenta paneli słonecznych. Możesz też skontaktować się z nami – 575998577

Czym czyścić panele fotowoltaiczne, które zostały zabrudzone cementem?

Zaolejony i serwisowany samochód jeździ lepiej i trwa dłużej. Chcemy, aby nasze okna były krystalicznie czyste, tak jak chcemy, aby nasze koła były wolne od błota. W ten sam sposób powinniśmy podejść do paneli fotowoltaicznych. Dbając o nasze panele fotowoltaiczne, możemy być pewni, że będą one działać z maksymalną wydajnością, będą wolne od ryzyka i będą nadal dostarczać energię elektryczną do naszego domu lub miejsca prowadzenia działalności przez wiele lat. Jednym z cięższych zabrudzeń, jakie będziesz musiał usunąć z paneli, jest zabrudzenie betonem. Oto jak usunąć zaschnięty beton z paneli.

Czym czyścić panele fotowoltaiczne? Jak usunąć mleczko cementowe i zaschnięty beton z paneli fotowoltaicznych?

Jeśli panele fotowoltaiczne znajdują się blisko betoniarni, czy też cementowni to ryzyko ich zabrudzenia cementem, czy też betonem jest bardzo duże. Inny przykład zabrudzenia paneli fotowoltaicznych cementem dotyczy prac budowlanych w pobliżu Twojego domu. Co, jeśli w pobliżu Twojej posesji podczas prac budowlanych panele słoneczne zostały zabrudzone pyłem cementowym? Jeśli taki pył cementowy zostanie połączony z deszczem, to masz gotowy ciężki do usunięcia problem.

Nasz innowacyjny płyn ASOLA do czyszczenia paneli, idealnie rozpuszcza mleczko cementowe, zabrudzenia betonem, a także pył cementowy. Co ważne, nasz preparat jest bezpieczny dla ocynku, aluminium, plastiku, gumy, szkła i wielu innych powierzchni.

Czym czyścić panele fotowoltaiczne? Ptasie odchody: wróg, nr 1

Ptasie odchody mogą mieć większy wpływ na działanie panelu niż gromadzenie się kurzu. Jeśli tylko jeden panel słoneczny w typowym systemie PV z inwerterem łańcuchowym ma ptasie odchody pokrywające część lub całość, system może wytwarzać niewiele energii lub wcale. Dotknięty panel lub panele w systemie z mikroinwerterem mogą wytwarzać niewielką moc, lub nie wytwarzać jej wcale. Więcej informacji na temat inwerterów łańcuchowych i mikroinwerterów można znaleźć tutaj.

Oprócz spadających liści i gałęzi na panele kolejnym zagrożeniem są ptasie odchody. Drzewa będą przyciągać ptaki. Z biegiem czasu skutkuje to ptasimi odchodami i odpadkami, które nie tylko wymagają oczyszczenia i usunięcia, ale także stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa. W rezultacie może być wymagane regularne czyszczenie rynien i stworzenie zabezpieczenia przed ptakami.

Pomysły na utrzymanie skuteczności paneli słonecznych

Branża fotowoltaiczna często wprowadza nowe pomysły na znacznie bardziej płynną konserwację. Niektóre z tych koncepcji to specjalne powłoki zmniejszające zabrudzenie i chroniące przed kurzem.

 • Odkurzacze automatyczne do usuwania brudu. Wykorzystują dmuchawy i delikatne szczotki.
 • Narzędzie do pomiaru zanieczyszczeń przemysłowych firmy Kipp & Zonen.
 • Monitor DustIQ firmy Kipp & Zonen śledzi gromadzenie się brudu na tablicy za pomocą diody LED i fotodiody. 

Za pomocą tej technologii operatorzy farm fotowoltaicznych mogą określić, kiedy czyszczenie ich paneli przyniesie najlepszą wydajność.

Eksperci w tej dziedzinie zalecają czyszczenie paneli co najmniej dwa razy w roku. W ten sposób możesz utrzymać swoją inwestycję działającą tak, jak powinna i w doskonałym stanie.

Dbanie o panele słoneczne mniej, niż wymagają tego, może również spowodować utratę energii. Pamiętaj, że marnowanie energii kosztuje.

Czy czyszczenie paneli fotowoltaicznych przynosi korzyści? Oczywiście. Procent energii, który możesz stracić w każdym kwartale, jeśli nie zapewnisz swoim panelom niezbędnej konserwacji, jest wymieniony poniżej.

 • Rok 1 Q1: 5% utraty mocy
 • Rok 1 Q2: 10% utraty mocy
 • Rok 1 Q3: 15% utraty mocy
 • Rok 1 Q4: 20% utraty mocy
 • Rok 2 Q1: 25% utraty mocy
 • Rok 2 Q2: 30% utraty mocy
 • Rok 2 Q3: 35% utraty mocy
 • Rok 2 Q4: 35% utraty mocy

Porady dotyczące bezpieczeństwa dla majsterkowiczów: czyszczenie paneli słonecznych

W tej sytuacji zatrudnienie ekspertów od czyszczenia może nie być konieczne, ponieważ deszcz często pomaga w usuwaniu ogólnego kurzu. Jednak deszcz może zmyć brud tylko prowizorycznie. Może powodować dodatkowe zabrudzenia i zanieczyszczenia, które może usunąć tylko profesjonalny preparat, np. ASOLA.

Zawsze stosuj środki ostrożności, zwłaszcza jeśli musisz wspiąć się na dach. Podczas rutynowego czyszczenia używaj odpowiedniego sprzętu ochronnego, takiego jak szelki bezpieczeństwa i kask.

Aby skutecznie usunąć brud z paneli fotowoltaicznych, użyj czystej gąbki i płyn ASOLA. Jeśli Twoje panele wymagają rozległej konserwacji, zawsze najlepiej jest pozostawić to zadanie ekspertom.

Czyszczenie paneli słonecznych. Kiedy warto skorzystać z pomocy ekspertów?

Jak wspomniano wcześniej, nie będzie konieczne sprowadzanie profesjonalnych środków czyszczących, ponieważ typowa ilość kurzu zostanie zmyta przez deszcz.

Możesz jednak pomyśleć zatrudnieniu fachowców od czyszczenia paneli fotowoltaicznych, jeśli;

 • Mieszkasz w nadmorskiej lub bardzo zanieczyszczonej okolicy.
 • Obok paneli fotowoltaicznych rosną wiecznie zielone drzewa.
 • Na panelach obserwujesz szczególnie uciążliwe gromadzenie się, np. ptasich odchodów.
 • Jesteś niedołężny lub po prostu nie czujesz się komfortowo, wspinając się na dach.

TH!NK: Możesz zainstalować kamerę CCTV skierowaną na panele słoneczne, aby uniknąć konieczności wchodzenia po drabinie w celu sprawdzenia ich stanu.

Czego unikać podczas czyszczenia paneli słonecznych?

Używaj odpowiedniego sprzętu i środków czyszczących podczas czyszczenia paneli, aby zapobiec uszkodzeniom.

Nigdy nie używaj:

 • Żrących środków czyszczących, takich jak silne detergenty lub mydła zawierające chemikalia. Mogą powodować korozję powierzchni panelu słonecznego. Najbezpieczniej jest użyć bezkorozyjnego, bezpiecznego nawet dla ocynku płynu ASOLA.
 • Powierzchnia paneli może zostać zarysowana przez ostre narzędzia czyszczące, takie jak ścierne szmaty i gąbki lub miotły z dużymi zębami.
 • Nigdy nie stawaj na panelach słonecznych — to oczywiste — ponieważ ich ciężar może spowodować ich pęknięcie.

Nie czyść paneli słonecznych twardą wodą!

Używaj tylko profesjonalnych środków do czyszczenia paneli słonecznych. ASOLA to jedyny na rynku płyn, który został stworzony na bazie rośliny!

Nie podgrzewanej wody pitnej i wody o normalnym ciśnieniu.

W razie potrzeby można zastosować wodę pod ciśnieniem do 1500 psi.

UNIKAJ używania silnych przemysłowych środków czyszczących

UNIKAJ wody twardej lub bogatej w minerały. Panele mogą ostatecznie ulec uszkodzeniu. Możesz kupić tanią nasadkę do zmiękczania wody, aby usunąć minerały, jeśli jedyna twarda woda w twojej okolicy pochodzi z kranu. Zamiast czegokolwiek innego, używaj wody destylowanej lub dejonizowanej. Jeśli już jednak użyjesz wody z kranu, to pamiętaj, że płyn ASOLA usuwa także kamień, który taka woda pozostawia na powierzchni paneli.

Nie zapomnij:

 • Nie zapomnij regularnie sprawdzać paneli fotowoltaicznych, aby upewnić się, że są wolne od pęknięć, uszkodzeń i gniazd zwierząt, takich jak ptaki i gryzonie.

Czy muszę wyłączyć panele słoneczne, aby je wyczyścić?

Zdecydowanie! Bardzo ważne jest, aby wyłączyć panele słoneczne przed rozpoczęciem ich czyszczenia. Jest to szczególnie ważne, jeśli do czyszczenia używasz wody, ponieważ naraża Cię to na znaczne niebezpieczeństwo porażenia prądem. Należy również przestrzegać instrukcji wyłączania zawartych w dokumentacji systemu słonecznego.

Skorzystaj z naszej BEZPŁATNEJ wyceny już teraz, aby znaleźć w pobliżu firmę czyszczącą panele fotowoltaiczne.

czyszczenie paneli fotowoltaicznych

Jak usunąć śnieg z paneli słonecznych?

Będziesz musiał szczególnie dbać o swoje panele słoneczne, jeśli mieszkasz gdzieś, gdzie pada śnieg. Dzieje się tak, aby moc wyjściowa nie została zmniejszona, ponieważ śnieg może uniemożliwić dostęp światła słonecznego do powierzchni panelu. Jak jednak usunąć śnieg i lód z paneli fotowoltaicznych? Oto kilka technik, sprzętu i gadżetów, które możesz zastosować:

– Śnieg z powierzchni panelu można ostrożnie usunąć miękką szczotką lub miotłą z delikatnym włosiem.
– Grabie dachowe — to wyjątkowe urządzenie służy do usuwania śniegu i lodu z dachów. Jednak podczas czyszczenia paneli słonecznych należy zachować dodatkową ostrożność.
– Dmuchawa do liści: Lekki śnieg można usunąć za pomocą dmuchawy do liści. – Z węża ogrodowego i dojścia do wody należy korzystać tylko wtedy, gdy nie ma możliwości jej zamarznięcia.
– Zainstaluj system ogrzewania — jest to idealne podejście, ponieważ szybko topi śnieg.

TH!NK

Aby panele słoneczne produkowały energię na najwyższych obrotach, należy je czyścić. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać panele i czyścić je w razie potrzeby. Zawsze możesz skontaktować się z nami w celu umówienia prac czyszczenia paneli słonecznych. Jeśli zdecydujesz się zrobić to ręcznie, mamy nadzieję, że użyjesz naszego profesjonalnego preparatu ASOLA. Sprzedajemy go w całej Europie i nawet klienci z Niemiec, gdzie środki czyszczące są na bardzo wysokim poziomie, chwalą nasz innowacyjny płyn. Jednym z naszych klientów jest firma GreenTech, która jest liderem na rynku niemieckim w branży fotowoltaicznej. Zaufaj innowacji czyszczenia paneli fotowoltaicznych, wierzymy, wiemy, że będzie pomocna także dla Ciebie. Miłego czyszczenia!