JAK CZYŚCIĆ PODŁOGI I FUGI?

Zastawiasz się jak czyścić podłogi i fugi? Jesteśmy w pełni świadomi faktu, że czyszczenie zaprawy do płytek jest jednym z najważniejszych etapów sprzątania. Czyste fugi pomagają utrzymać płytki podłogowe w dobrym stanie. Fuga jest porowatą substancją wykonaną z wody, piasku i cementu, która nie jest ani plamoodporna, ani wodoodporna. Możesz więc sobie wyobrazić, jak zniechęcający może być proces jej czyszczenia. Ponadto, fugi mają tendencję do pochłaniania tłuszczu i brudu szybciej niż płytki.  

Jaki może więc być najprostszy sposób na czyszczenie płytek i fug? Otóż najłatwiejszą metodą jest czyszczenie ich ciepłą wodą. Przed czyszczeniem ciepłą wodą, podłogę należy odkurzyć i usunąć z niej wszystkie obecne zabrudzenia. 

Chociaż obecnie, powszechnie dostępne są profesjonalne środki do czyszczenia płytek i fug, możesz spróbować wykonać je samodzielnie w domu. Środek czyszczący, który jest stworzony do czyszczenia takich powierzchni, powinien zapewnić naturalne, niedrogie i bezpieczne dla środowiska usuwanie zabrudzeń. Jeśli chcesz sam posprzątać podłogę jak profesjonalista, postępuj zgodnie z punktami omówionymi poniżej!

Czyszczenie płytek i fug – jak to robić?

Pierwszą rzeczą jaką powinieneś zrobić jest wybranie środka, którym wyczyścisz powierzchnie. Chociaż dostępne są naturalne środki czyszczące, możesz wypróbować także czyszczące roztwory domowej roboty.

Jak przygotować taki domowy środek czyszczący? Możesz zmieszać ocet z wodą w stosunku 1: 1. Jeśli szukasz innej opcji możesz zmieszać wodę z detergentem i odrobiną sody oczyszczonej. Zalecamy jednak pierwsze rozwiązanie, ponieważ ocet z wodą nie tylko bezpośrednio, ale jednoczesność delikatnie usuwa uporczywe zabrudzenia. Ponadto podczas czyszczenia brudu takim środkiem nie poczujesz żadnych chemicznych oparów. Do czyszczenia płytek i fug przygotuj więc: ocet, woda oraz szczotka o sztywnym włosiu i butelka z rozpylaczem.

Jak czyścić podłogi i fugi? Proces czyszczenia płytek i fug

Krok 1: Jak czyścić podłogi i fugi?Zamiatanie podłogi

Najpierw oczyść płytki, zamiatając podłogę, aby usunąć zgromadzony kurz i brud. Później przygotuj roztwór do czyszczenia i wlej go do butelki z rozpylaczem. Tak utworzonym środkiem spryskaj dokładnie powierzchnię. Następnie, w przypadku ścian – pozostaw go na 5-10 minut lub tak długo, jak długo będzie mokry. Jeśli jest to podłoga, pozostaw go na około 20 minut.

Krok 2: Jak czyścić podłogi i fugi?Wyszoruj zabrudzenia!

Zabrudzenia drugi raz spryskaj, a następnie wyszoruj je szczotką. Taki peeling wykonywany szczotką ruchem okrężnym pozwoli Ci oczyścić zaprawę. Na koniec przepłucz wyszorowany obszar wodą.

Krok 3: Jak czyścić podłogi i fugi? Plamy oleju na płytkach lub fugach.

Jedną z najtrudniejszych plam zaprawowych jest plama oleista. Tutaj, jeśli zwykły proces czyszczenia zawiedzie, możesz użyć specjalnego środka wchłaniającego plamy z oleju.

Niezwykle trudne do usunięcia są także plamy pleśni. Tutaj możesz zastosować wybielacz chlorowy. Później użyj łagodniejszej metody. Pamiętaj jednak, że wybielacz często odbarwia płytki. Tak więc, w przypadku płytek z kamienia naturalnego, preparaty takie jak: płyn do naczyń, nadtlenek wodoru lub soda oczyszczona są bardziej przydatne.

Wreszcie, usuń pozostałości po mydle. Możesz użyć plastikowego noża, aby pozbyć się gęstej szumowiny. Plastikowe noże są bezpieczne do tego celu, ponieważ metalowe noże mogą pozostawić zarysowania i uszkodzić płytki.

Nawet jeśli na płytkach pozostaną jakieś plamy, lepiej zadzwonić do profesjonalistów. Czyszczenie płytek i fug w Think ECO Think BIO. Nasze usługi pomogą w czyszczeniu płytki podłogowej i zaprawy cementowej.