Co to są wiosenne porządki? – Historia, pochodzenie i tradycja

Wiosenne porządki
8ffcd068-c2b1-424a-9706-d46edd01b17e

Czas na wiosenne porządki! Pora roku, w której producenci środków czystości promują poprzez reklamy i blogiswoje produkty czyszczące to czas gdy magazyny pustoszeją. Dzięki wskazówkom na wiosenne porządki i uruchamianiu różnych kampanii biznes środków czyszczących nabiera na wiosnę niesamowitego tempa. 

Wiosenne porządki zachęcają do wszystkiego, od prawidłowej utylizacji przestarzałych leków po usuwanie śmieci z parków. To zbiorowy ruch, który ustanowił wiosenne porządki jako rytuał we współczesnym świecie.

Co to są wiosenne porządki? – Definicja

Definicja sprzątania wiosennego oznacza dokładne sprzątanie całego domu – pokój po pokoju i od góry do dołu. Dokładne sprzątanie obejmuje obszary, których nie czyścisz regularnie, takie jak czyszczenie pod dywanami i meblami, na wierzchu książek itp. Wiosenne porządki oznacza sprzątanie brudu od sufitu do podłogi. To naprawdę szeroka definicja – wycieranie i odkurzanie każdej powierzchni i urządzenia, porządkowanie i wyrzucanie tego, czego nie potrzebujesz.

Kiedy zaczyna się wiosenne porządki?

W różnych kulturach istnieją różne tradycje gruntownego sprzątania w domu. Wiosenne porządki mogą rozpocząć się w dowolnym miejscu od 1 marca i trwać aż do końca kwietnia.

Jaki jest dzień wiosennych porządków?

Wiosenne porządki to popularna inicjatywa, podczas której miejscowi zbierają się, aby zająć się śmieciami i śmieciami z sąsiedztwa, lokalnych parków, a często również z dzikiej przyrody. Nie ma dokładnej daty narodowych wiosennych porządków. Zamiast tego zależy to od działań i organizacji społeczności lokalnych.

Kiedy jest krajowy tydzień wiosennych porządków?

Ogólnopolski Tydzień Wiosennych Porządków wspiera pomysł gruntownego domowego sprzątania pokój po pokoju i wiosennych porządków od góry do dołu od 2003 r. Akcja odbywa się w okresie od 6 do 12 marca.

Wiosenne porządki możesz rozpocząć, kiedy tylko masz na to ochotę.

Kiedyś właściciele domów musieli za wszelką cenę chronić przed zimą. Ludzie używali węgla, ropy, drewna, a wszystko było oświetlane świecami. Wyobraź sobie, z jaką ilością kurzu, brudu i sadzy mieli do czynienia! Wraz z nadejściem wiosny właściciele domów mieli zieloną flagę, aby odświeżyć i posprzątać swoje domy, a tym samym powitać nadchodzący nowy cykl życia. Zwykle miało to miejsce w pierwszy ciepły i słoneczny dzień.

Jak sprzątanie i kompulsywne gromadzenie przedmiotów idą w parze?

Prawda jest taka, że ​​wiosenne porządki nie są przeznaczone dla każdego z nas. Zgodnie z oficjalnymi ustaleniami opartymi na prawdziwych skanach fMRI (funkcjonalnego rezonansu magnetycznego), osoby sklasyfikowane jako kompulsywne zbieracze wydają się wyzwalać określone części mózgu, odpowiedzialne za radzenie sobie z nieszczęśliwymi i smutnymi emocjami w obliczu sprzątania.

Obserwacje te miały miejsce, gdy badani musieli podjąć decyzję o rzuceniu lub zatrzymaniu w domu przypadkowych przedmiotów – starej poczty, czasopism, różnych śmieci, a czasem nawet spinaczy do papieru. Jest to często określane jako rodzaj choroby psychicznej i wymaga profesjonalnej pomocy.

Co to jest wiosenne porządki? – Definicja

2-5% populacji Wielkiej Brytanii jest uważanych za kompulsywnych zbieraczy

To wszyscy ludzie, którzy po prostu nie chcą puścić dużych stosów rzeczy, których nie potrzebują – długopisów, starych zeszytów, ubrań, wazonów, a nawet głupich notatek. Dla reszty z nas wiosenne porządki są po prostu częścią naturalnego stylu życia. Dające satysfakcję uczucie świeżości i czystości w domu, wraz z satysfakcją z samego sprzątania, jest bezpośrednim wynikiem neurologicznego sposobu, w jaki nasz mózg nagradza nas za porządek i sumienność. Wiele osób jest w stanie wykonywać prace domowe w domu, ale ilu właścicieli domów, najemców lub właścicieli będzie używać drabiny do wycierania i polerowania okien, elewacji zewnętrznych i rynien? Ilu z nich ma drabinę lub inne narzędzia niezbędne do pracy?

Jeśli jesteś na tej samej łodzi, nie ma nic złego w wezwaniu profesjonalnej pomocy. Trudne i ryzykowne prace domowe i trudno dostępne miejsca wymagają delikatnej wiedzy i specjalistycznego sprzętu, zwłaszcza jeśli chodzi o czyszczenie dywanów  i  tapicerki  (dla obu opcji: czyszczenie gorącą wodą lub bezwodna chemiczna obróbka chemiczna dla delikatnych i wrażliwych tekstylia). Inne prace domowe, takie jak  czyszczenie piekarników,  również wymagają specjalistycznego sprzętu i wcześniejszego doświadczenia. 

Uważamy, że spodoba ci się…

Ile kosztuje profesjonalne sprzątanie końcowe najemcy?

Ile kosztuje profesjonalne czyszczenie dywanów i dywanów?

Jakie jest pochodzenie wiosennych porządków?

Jaka jest prawda o rozpoczęciu wiosennych porządków? Jak daleko się cofa w czasie? Cóż, ma swoje korzenie w kilku starych tradycjach sięgających czasów starożytnych, sięgających 3000 lat pne, a jednocześnie wiosenne porządki wydają się być kluczową częścią naszej ludzkiej natury.

Wiosenne porządki i biologia

W rzeczywistości wiosenne porządki mają więcej wspólnego z biologią człowieka niż z czymkolwiek innym. W mroźne zimowe dni jesteśmy mniej aktywni i zmotywowani i nie bez powodu. Nasze zachowanie jako gatunku jest związane z cyklem pór roku. Z powodu braku światła słonecznego w szare zimowe dni, nasz mózg wytwarza większe ilości melatoniny – substancji chemicznej odpowiedzialnej za dosłownie usypianie.

Poziomy melatoniny są związane z ilością i częstotliwością ekspozycji na światło słoneczne. Im więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu, tym mniej produkujemy hormon senności. Niektórzy mówią, że „wiosenne porządki” oznacza obudzenie się ze snu ducha i umysłu wywołanego melatoniną.

Wiosenne porządki i tradycje

Oto kilka możliwych źródeł wiosennych porządków i ich zgodności z tym, co dziś rozumiemy jako wiosenne porządki:

Starożytny irański festiwal Nowruz

Znany również jako Perski Nowy Rok, rozpoczyna się w wiosenną równonoc, zwaną pierwszym dniem wiosny (często 21 marca). Irańczycy nadal praktykują „khooneh tekouni” lub „potrząsanie domem” przed Norouzem. To rytualne sprzątanie domu jest prototypem wiosennych porządków, podczas których cały dom jest dokładnie wycierany i wypolerowany. Ta starożytna tradycja wiąże się ze zmianą odzieży i różnymi naprawami po zimie. Uroczystości Norouz trwają dwa tygodnie, a ludzie często odwiedzają swoje domy podczas świętowania. Chociaż wiosenne porządki są znane jako tradycja irańska, sięgają ponad 3000 lat pne. Obserwowano je również w Szkocji i Irlandii.

Żydowska tradycja wiosennych porządków

Niektórzy badacze odnajdują w historii korzenie wiosennych porządków w starożytnym żydowskim zwyczaju gruntownego sprzątania domu w ramach przygotowań do wiosennego święta Paschy (zwykle około kwietnia).

Żydzi są zobowiązani unikać jedzenia na drożdżach przez całe święto. Liczą się nawet najmniejsze okruchy „chametz”. Dlatego sumienni Żydzi przeprowadzają wiosenne porządki w całym domu. W rzeczywistości posiadanie najmniejszego śladu chleba na zakwasie w domu podczas trwania Paschy jest uważane za niewdzięczne i surowo zabronione. Prawowici Żydzi nie mogą sobie pozwolić na obrażanie Boga i dlatego ludzie dokładnie wycierają i myją swoje domy. Pokój po pokoju i od góry do dołu. Po tym odpowiedniku wiosennych porządków następuje rytualne polowanie na okruchy chametz przy świecach, w noc poprzedzającą pierwszy dzień Paschy.

Wiosenne porządki w północnej części Europy i Ameryki

W większości północnych regionów Ameryki i Europy, gdzie klimat jest kontynentalny i dość wilgotny. Zwyczaj wiosennych porządków miał czysto praktyczne zastosowanie. Późną zimą do wczesnej wiosny był najlepszy czas na dokładne odkurzenie domu. Ponieważ pogoda jest wystarczająco ciepła, aby wpuszczać świeże powietrze i wystarczająco chłodna, aby zapobiec inwazji owadów. Ludzie nie musieli już ogrzewać swoich domów i mogli wreszcie pozbyć się śladów sadzy i popiołu.

Wiosenne porządki i tradycje katolickie

Zgodnie ze zwyczajem katolickim ołtarz kościelny jest dokładnie wycierany w Wielki Czwartek, tuż przed Wielkim Piątkiem, wraz z całym jego otoczeniem. Grecki Kościół Prawosławny zachęca do wiosennych porządków w pierwszy dzień Wielkiego Postu, zwanego Czystym Poniedziałkiem. Odpowiada to juliańskiemu nowemu rokowi 1 kwietnia. Czyszczenie ołtarzy może nie być dokładną definicją wiosennych porządków, ale jest zrozumiałe, dlaczego mogło to prowadzić do corocznego sprzątania domów we wspólnotach chrześcijańskich.

Wiosenne porządki i tradycje chińskie

Przed Chińskim Nowym Rokiem Chińczycy obchodzą święto Ninyabaat. Uroczystości rozpoczynają się zwykle 28 dnia 12 miesiąca kalendarza księżycowego.

„Zmyj brud z Ninyabaat” – kantońskie powiedzenie.

Istota tej tradycji zachęca do sprzątania pecha i nieszczęścia z domu, a także wyrzucania śmieci i zepsutych gospodarstw domowych, aby dostosować się do praktyk Feng Shui. Tradycyjni buddyjscy i taoistyczni właściciele domów czczą posągi i ołtarze przed chińskim Nowym Rokiem. Stare ozdoby ołtarzowe są albo dokładnie wycierane, albo zastępowane świeżymi dekoracjami.

Chińczycy dokładnie wycierają i wyciera sufity, ściany i podłogi. Uważa się, że zamiatanie jest zabronione przynajmniej przez kilka pierwszych dni chińskiego Nowego Roku. Dzieje się tak, aby żadne szczęście nie zostało „zmiecione”. Po sprzątaniu Chińczycy wieszają papierowe kuplety, aby przyciągnąć fortunę i powodzenia.

Historia wiosennych porządków

Chociaż większość wskazówek dotyczących dokładnego sprzątania wiosennego w przewodniku Beetona jest przeznaczona dla służących i gospodyń domowych, większą częścią prac domowych zajmowały się i nadal są głównie kobiety / pokojówki. Oto cytat z instrukcji:

„… [I] t zwykle zaczyna się na górze domu i czyści w dół; wyprowadzanie wszystkiego z pokoju; mycie boazerii lub farby miękkim mydłem i wodą; ściągnięcie łóżek i dokładne oczyszczenie wszystkich stawów; „szorowanie” podłogi; tłucząc łóżka z pierza, materace i paillasse oraz dokładnie oczyszczając każdy mebel, zanim zostanie ponownie umieszczony na miejscu. . . To generalne czyszczenie odbywa się zwykle wiosną lub wczesnym latem, kiedy ciepłe zimowe zasłony zastępowane są lekkimi i wesołymi muślinowymi zasłonami. Ten sam dokładny system czyszczenia należy przeprowadzić w całym domu; ściany były czyszczone w miejscu pomalowania i zamiatane miękką miotłą lub szczotką z piór w miejscach tapetowanych; zasłony okienne i łóżkowe, które zostały wymienione na muślinowe, starannie wyszczotkowane lub, jeśli tego wymagają, wyczyszczone;

A oto kolejny cytat z wpisu do dziennika z 1850 r. Z wystawy „Historia gospodarstwa domowego” z 2000 r .:

„350 razy zamiatałem i odkurzałem salon i kuchnię. Napełnione lampy 362 razy. Zamiecione i odkurzone komory i schody 40 razy. ” – Lydia Maria Child / Działaczka na rzecz praw kobiet.

Następny pochodzi z Washington Post, o największym corocznym sprzątaniu wiosennym.

„Warstwa sadzy i brudu w każdym pokoju”. 

W tamtych czasach lampy działały na olej wielorybi lub nafty. Oba wymagały ciepła z węgla lub drewna, więc możesz sobie wyobrazić bałagan…

Poprzednicy wiosennych środków czystości

Przed boomem rewolucji przemysłowej i pojawieniem się detergentów z najwyższej półki. Gospodynie i pokojówki polegały tylko na szorowaniu i rozwiązaniach domowych dla majsterkowiczów. Do najpopularniejszych należał sok z limonki, liście herbaty, ocet, sól, a nawet gin, o którym wspomniano w instrukcji czyszczenia z 1850 roku jako środek do polerowania luster.

  • Pierwszy odkurzacz mechaniczny zasilany elektrycznie został wprowadzony na rynek na początku XX wieku.
  • Słynny detergent Lysol został wprowadzony na rynek pod koniec XIX wieku. Stało się znane jako sprytne rozwiązanie ograniczające hiszpańską grypę.
  • Stare, dobre mydło do majsterkowania zmniejszyło się w sprzedaży, aby utorować drogę dla produktów syntetycznych w 1953 roku. Głównym powodem był niedobór tłuszczu i oleju z powodu I i II wojny światowej.

Mit o zapachu cytryny

Wiosenne zapachy środków czyszczących

Pomimo postępu w technologii, metodyce i produktach, są rzeczy dotyczące wiosennych porządków, które nigdy się nie zmienią. Obecnie najbardziej popularny wśród detergentów jest cytrynowy zapach. Przyzwyczailiśmy się do zapachu i wielu kojarzy go z higieną, która często może być bardziej myląca niż prawda.  

„Sprawiliśmy, że było to dość skomplikowane dzięki tuzinowi różnych sprayów chemicznych do łazienek, kuchni, mebli drewnianych, okien… które można by szczęśliwie zastąpić galonowym pojemnikiem octu destylowanego… – wszystko bez syntetycznego zapachu sztucznego sosna.”

„Lubimy„ czysty ”zapach, który nie jest zapachem braku brudu, ale zapachem jakichkolwiek chemikaliów w używanym przez nas środku czyszczącym”.

Lethbridge jest autorem historii największej pojedynczej okupacji Wielkiej Brytanii w XX wieku: Służba: Widok z dołu dwudziestowiecznej Wielkiej Brytanii. @ Wikipedia

Gotchas i na wynos:

Wiosna wisi w powietrzu! Czy nam się to podoba, czy nie, to zapach cytryny i detergentów o zapachu „słonecznej łąki”. To ta pora roku, kiedy twoje mieszkanie zasługuje na gruntowne sprzątanie i zdecydowane szorowanie. Zbierz siły i naostrz broń, bo wiosenne porządki to trudne i czasochłonne zajęcie. Jeśli nie masz tego, czego potrzeba, nie ma nic złego w wezwaniu specjalisty, który pomoże Ci w tych trudnych i ryzykownych obowiązkach.