Domowy żel antybakteryjny. Jak zrobić własny środek do dezynfekcji rąk i pomóc w walce z COVID-19

Domowy żel antybakteryjny.

Mamy płyn i żel dla wszystkich Twoich potrzeb w zakresie zabijania zarazków.

Domowy żel antybakteryjny. Prawdopodobnie nie rozważałeś zrobienia własnego środka odkażającego do rąk. Sklepy sprzedają go tanio, w różnych zapachach i stylach, i jest w zasadzie tak dobry, jak to tylko możliwe. Ale jeśli byłeś w aptece w środku epidemii wirusa, takiej jak ta, która obecnie ogarnia cały naród, prawdopodobnie zauważyłeś, że półki są puste, gdy wzrasta poziom niepokoju.

Na przykład obecnie w Warszawie nie jest łatwo zdobyć jakikolwiek środek dezynfekujący (chusteczki, spray itp.), A misek na ryby pełnych butelek do dezynfekcji rąk, które normalnie można znaleźć w kasie, już tam nie ma. .

Więc jeśli ta stara butelka odkażacza do rąk, którą nosisz, jest w połowie pusta, nie panikuj. Możesz zrobić własny żel odkażający z zapasów, które możesz znaleźć w aptece lub możesz już mieć w domu.

Istnieją dwie główne formuły: jedna, zalecana przez Światową Organizację Zdrowia, jest bliższa płynowi niż żelowi i jest trudniejsza dla twoich dłoni, podczas gdy druga będzie łagodniejsza dla skóry i bardzo przypomina dotyk kupionego w sklepie środka do dezynfekcji rąk. To, który zrobisz, zależy od twoich osobistych preferencji.

Ale zanim zaczniesz, ważne jest, abyś zrozumiał, że zwykłe pocieranie łap środkiem do dezynfekcji rąk nie zastąpi starego dobrego mycia rąk. Środki dezynfekujące na bazie alkoholu używane w odpowiedniej ilości (3 mililitry) i wcierane wystarczająco długo (25 do 30 sekund) są w porządku w szczypcach, ponieważ nie zawsze jesteś w pobliżu zlewu. Ale mydło, woda i dobry peeling to absolutnie najlepszy sposób na ochronę przed chorobami zakaźnymi. Zróbmy to.

Domowy żel antybakteryjny. Statystyki

Czas: dosłownie 2 minuty

Trudność: łatwa

Domowy żel antybakteryjny. Przybory

 • Miarka
 • Mieszadło
 • Puste butelki z rozpylaczem (dla preparatu WHO)
 • Puste pojemniki na balsam lub środek odkażający (w przypadku preparatu żelowego)

Domowy żel antybakteryjny. Instrukcje dotyczące preparatu WHO

Składniki
 • 1 szklanka 99% alkoholu izopropylowego
 • 1 łyżka 3% nadtlenku wodoru
 • 1 łyżeczka 98% gliceryny
 • ¼ szklanki (lub 65 mililitrów) sterylnej destylowanej lub przegotowanej zimnej wody

WHO ma obszerny przewodnik, jak zrobić własny środek do dezynfekcji rąk – jedyny problem polega na tym, że jeśli będziesz postępować zgodnie z tymi instrukcjami, będziesz miał go dużo. Jeśli chcesz zrobić wystarczająco dużo, aby zaopatrzyć siebie z Twoją rodziną i wszystkimi Twoimi przyjaciółmi to zdecydowanie możesz wejść na stronę WHO i stworzyć sobie taka ilość. Ale jeśli potrzebujesz płynu do dezynfekcji na mniejszą skalę, to dostosowaliśmy pomiary dla Ciebie.

1. Wlej alkohol do średniej wielkości naczynia z wylewką. Procenty na etykietach alkoholu izopropylowego odnoszą się do stężenia w nich alkoholu. Masz do czynienia z prawie czystym alkoholem, jeśli masz 99,8%, podczas gdy 70% oznacza, że ​​butelka zawiera tylko trochę więcej niż dwie trzecie alkoholu, a reszta to woda.

 • Uwaga: Niektóre preparaty próbowały dostosować te proporcje, aby używać 91% alkoholu izopropylowego lub nawet 70%. Ale te stężenia alkoholu spowodują, że produkt końcowy nie będzie zgodny z zaleceniami Centers for Disease Control and Prevention, dotyczącymi używania środków do dezynfekcji rąk z co najmniej 60% alkoholem w walce z COVID-19.

2. Dodaj nadtlenek wodoru.

3. Dodaj glicerynę i wymieszaj. Ten składnik jest grubszy niż alkohol i nadtlenek wodoru, więc połączenie wszystkiego wymaga trochę mieszania. Możesz użyć do tego czystej łyżki lub, jeśli twój pojemnik ma pokrywkę, możesz ją założyć i dobrze wstrząsnąć.

4. Odmierz i wlej wodę. Odmierz ¼ filiżanki destylowanej lub przegotowanej zimnej wody i dodaj ją do mieszanki. Wymieszać.

5. Zdezynfekuj butelki z rozpylaczem i wlej środek odkażający do rąk. Spryskaj resztki alkoholu do butelek i pozwól im usiąść, aż alkohol wyparuje. Wlej środek odkażający.

6. Oznacz swoje butelki. Nie chcesz żadnych wypadków, w których Ty lub ktokolwiek inny połknie nowo wyprodukowany środek do dezynfekcji rąk. Poświęć trochę czasu, aby oznaczyć swoje butelki. Zabij zarazki.

Instrukcje dotyczące żelu do odkażania

Domowy żel antybakteryjny.
Domowy żel antybakteryjny.
Składniki
 • 1 szklanka 91% alkoholu izopropylowego
 • ½ szklanki żelu Aloe Vera (naturalnego lub kupionego w sklepie)
 • 15 kropli olejku z drzewa herbacianego (lub innego antybakteryjnego olejku eterycznego)

1. Wlej alkohol do średniego pojemnika z wylewką. Niektóre przepisy online używają wódki zamiast alkoholu izopropylowego, ale większość wódek nie zawiera wystarczająco dużej ilości alkoholu, aby była skuteczna .

 • Uwaga: użycie alkoholu izopropylowego rozcieńczonego powyżej 91% spowoduje słabszy środek dezynfekujący do rąk, który nie spełnia 60% normy CDC.

2. Odmierz i wlej żel Aloe Vera. Alkohol może być trudny dla skóry, więc używanie aloesu to dobry sposób na przeciwdziałanie temu efektowi i utrzymanie gładkich dłoni. Jeśli chcesz zachować naturalność, możesz użyć żelu Aloe Vera prosto z rośliny, nie martwiąc się, że się zepsuje – alkohol będzie działał jako konserwant. Należy jednak pamiętać, że naturalny żel z aloesu jest grubszy niż jego odpowiednik kupiony w sklepie, a zatem będzie wpływał na produkt końcowy w inny sposób – sprawi, że środek do dezynfekcji rąk będzie bardziej lepki, co oznacza, że ​​będziesz musiał mocniej pocierać ręce razy, aby w pełni się wchłonął.

3. Dodaj olejek eteryczny. Olejek z drzewa herbacianego jest naturalnie antybakteryjny, dlatego warto go tutaj stosować. Ale jeśli nie jesteś fanem jego zapachu, możesz użyć innego rodzaju olejku eterycznego, takiego jak lawenda, trawa cytrynowa lub eukaliptus.

4. Trzepaczka. Aby w pełni wymieszać wszystkie składniki, mieszanie nie wystarczy. Weź trzepaczkę i ubij ten środek dezynfekujący do rąk w jednorodny żel.

5. Zdezynfekuj butelki z rozpylaczem i wlej środek odkażający do rąk. Spryskaj resztki alkoholu do butelek i pozwól im usiąść, aż alkohol wyparuje. Wlej środek odkażający.

6. Oznacz swoje pojemniki. Nie chcesz żadnych wypadków, w których Ty lub ktokolwiek inny połknie nowo wyprodukowany środek do dezynfekcji rąk. Poświęć trochę czasu, aby oznaczyć swoje butelki. Żyj dalej.

Zaktualizowano 7 marca o godzinie 13:00: Ta historia została zaktualizowana, aby dokładniej odzwierciedlać, które stężenia alkoholu spowodują, że środek dezynfekujący do rąk zawiera co najmniej 60% alkoholu.

Zaktualizowano 23 marca o 18:00: Ta historia została zaktualizowana, aby dokładniej odzwierciedlać ilość wody w recepturze WHO. Oryginalna historia doprowadziła do dezynfekcji rąk, która zawierała 71% alkoholu, a zaktualizowana wersja ma teraz 75%.