Delikatne czyszczenie skóry: najlepsze domowe środki

Jak czyścić skórzaną torbę?

Profesjonalne czyszczenie skóry jest naprawdę dobre dla niej. Niestety laicy popełniają błędy, które mogą poważnie uszkodzić materiał. Z tego powodu zapewniamy tutaj najlepsze domowe środki, aby Twoja skóra pozostała czysta i piękna przez długi czas, niezależnie od tego, czy jest gładka, czy zamszowa. Prosimy jednak zawsze podchodzić do sprawy ostrożnie.

Domowe sposoby na czyszczenie skóry – dlaczego?

Oczywiście istnieje wiele różnych produktów do pielęgnacji skóry, które można kupić w specjalistycznych sklepach i sklepach z artykułami gospodarstwa domowego. Ale są to zawsze stosunkowo drogie substancje chemiczne. Proste domowe środki zaradcze czasami pomagają równie dobrze, bez większych kosztów.

 • Przeczytaj także – Czyszczenie bursztynu: jak przywrócić połysk!
 • Przeczytaj także – Jak prawidłowo wyczyścić płytę CD: Powrót do wspaniałego dźwięku
 • Przeczytaj także – Profesjonalne czyszczenie starego obrazu – dla nowej siły koloru

Jak czyścić gładką skórę za pomocą domowych środków

Czyszczenie skóry.
Czyszczenie skóry.

Pokrowce na siedzenia w samochodach i sofach są często wykonane z gładkiej skóry, z której wykonanych jest wiele elementów garderoby, takich jak skórzane kurtki . Te należy najpierw wyczyścić na sucho, a następnie uporczywe plamy na kołnierzu.

 • Odkurz powierzchnię
 • Usuń kurz miękką szczoteczką
 • Przetrzyj wodą destylowaną i neutralnym mydłem
 • Nigdy nie moczyć skóry!
 • Uporczywe plamy należy usuwać dodatkiem detergentu
 • Zawsze usuwaj plamy z zewnątrz do wewnątrz
 • Delikatnie masuj skórę lekkim naciskiem

Jeśli nie osiągniesz celu za pomocą tych prostych środków, możesz również użyć mydła twarogowego. Najpierw wypróbuj mydło w ukrytym miejscu i lekko je spień. Następnie czyść cały obszar krok po kroku, zawsze z wielką starannością i przy użyciu niewielkiej ilości materiału.

Pielęgnacja po czyszczeniu: Czy wiesz, że do natłuszczenia skóry można również użyć Nivea lub innych tłustych kremów? Bez tłuszczu skóra wysychałaby po czyszczeniu i być może zaczęłaby się kruszyć. Więc lepiej się powstrzymaj!

Jak czyścić zamsz za pomocą domowych środków

Inny rodzaj skóry jest łatwy do czyszczenia za pomocą artykułów gospodarstwa domowego: popularny zamsz o aksamitnej powierzchni. Jeśli pracujesz z wodą, zawsze równomiernie i tylko lekko zwilżaj ten materiał, aby nie pojawiły się plamy.

Trochę łagodnego detergentu w ciepłej wodzie, przetartej niestrzępiącą się bawełnianą szmatką, pomoże usunąć brud z zamszu. Tłuste plamy można łatwo usunąć pilnikiem do paznokci. Zrób to tak delikatnie, jak to możliwe.

Piankę tapicerską można również bardzo dobrze wykorzystać jako domowy środek do czyszczenia zamszu. Najpierw usuń luźne zabrudzenia z powierzchni, a następnie pozwól piance zadziałać. Szczotkuj miękką szczoteczką i gotowe! Nawiasem mówiąc, plamy po kawie znikają po odrobinie octu.

Delikatnie, ale dokładnie wyczyść skórzaną torbę

Jak czyścić skórzaną torbę?
Jak czyścić skórzaną torbę?

Torba jest do noszenia przy sobie, aby zawsze mieć pod ręką najważniejsze przybory kuchenne, gdy jesteś w ruchu. Jednak właśnie dlatego prawie niemożliwe jest, aby od czasu do czasu plama nie dostała się na skórę, czasami jest nawet cała armia plam. Podczas czyszczenia należy zachować ostrożność, aby nie pogłębiać problemu. W każdym razie pralka jest tematem tabu, ale na szczęście istnieją inne pomocne narzędzia.

W ten sposób możesz ponownie wyczyścić skórzaną torbę

Skóra i woda na dłuższą metę nie pasują do siebie, dlatego zalecamy zawsze najpierw wypróbować czyszczenie chemiczne. Użyj miękkiej szczotki, aby delikatnie oczyścić powierzchnię okrężnymi ruchami.

 • Przeczytaj także – Czyszczenie bursztynu: jak przywrócić połysk!
 • Przeczytaj także – Jak prawidłowo wyczyścić płytę CD: Powrót do wspaniałego dźwięku
 • Przeczytaj także – Profesjonalne czyszczenie starego obrazu – dla nowej siły koloru

Nie wywieraj zbyt dużego nacisku, aby uniknąć szorstkości skóry. Jeśli plama po prostu nie chce wyjść, lepiej zostaw ją w spokoju, zanim uszkodzisz materiał. Teraz spróbuj trochę wilgoci.

Wyczyść skórzaną torbę wilgotną szmatką: Oto jak!

Do czyszczenia skórzanej torby używaj wyłącznie wody destylowanej za pomocą wilgotnej szmatki , ponieważ nie zawiera ona wapna i dzięki temu nie tworzy brzydkich plam wodnych. Właśnie z tego powodu woda z kranu powinna być tematem tabu.

Woda destylowana jest dostępna za niewielkie pieniądze w sklepie z artykułami gospodarstwa domowego lub w drogerii, ponieważ służy również do prasowania. Jeśli nie masz takiego w domu, poświęć trochę czasu, aby coś kupić, nawet jeśli sprzątanie może nastąpić dopiero później.

Dodaj kilka kropli łagodnego mydła lub łagodnego detergentu do wody, aby wzmocnić efekt. Dzięki temu lub innym małym domowym środkom możesz usunąć nawet uporczywe tłuste plamy ze skórzanej torby, przynajmniej jeśli masz szczęście.

Czyszczenie skóry. Instrukcje: Tak należy postępować podczas czyszczenia

 • 8 części wody destylowanej
 • 1 część łagodnego mydła / łagodnego detergentu
 • Produkty do pielęgnacji skóry
 • Butelka z rozpylaczem (12,66 € w Amazon *)
 • czysta ściereczka z mikrofibry

1. Czyszczenie skóry. Wymieszać detergent

Najpierw wymieszaj wodę i detergent w butelce z rozpylaczem. Energicznie potrząśnij wszystkim i załóż końcówkę spryskiwacza.

2. Czyszczenie skóry. Spryskać wodą

Nie rozpylaj zmieszanej wody bezpośrednio na skórzaną torbę, w przeciwnym razie materiał może zbytnio zmoczyć. Lepiej jest użyć ściereczki z mikrofibry, aby wilgoć na powierzchni była dobrze dozowana.

3. Czyszczenie skóry. Delikatnie zetrzyj brud

Zawsze wycieraj szmatkę w kierunku istniejącej struktury skóry, nigdy w nią. Jeśli to możliwe, używaj delikatnego nacisku.

4. Czyszczenie skóry. Pozostaw skórzaną torbę do wyschnięcia

Pozwól swojej torbie wyschnąć powoli, jeśli chcesz zrobić dla niej coś dobrego. Nie umieszczaj ich bezpośrednio na słońcu i pomagaj tylko przy suszarce ustawionej na niską temperaturę.

5. Czyszczenie skóry. Zastosuj pielęgnację skóry

Na koniec możesz nałożyć niewielką ilość produktu do pielęgnacji skóry na całą powierzchnię torby. W ten sposób zachowujesz miękkość wrażliwego materiału i poddasz go rozsądnej impregnacji.

Czyszczenie skóry. PORADY I WSKAZÓWKI

Jeśli używasz wody do czyszczenia skórzanej torby, zawsze bezpieczniej jest delikatnie zwilżyć całą powierzchnię. Jeśli leczysz tylko obszar wokół plamy, mogą pojawić się krawędzie.

Delikatnie czyść: tak prawidłowo czyścisz skórę jagnięcą!

Skóra jagnięca jest czymś wyjątkowym: zimą tworzy przyjemnie rozgrzewający podkład, a latem reguluje klimat. Rodzice uwielbiają pozwolić swojemu dziecku kopnąć – właściciele psów śpią swojego najlepszego przyjaciela na puszystej wełnie. Jeśli jednak futro się brudzi, nie należy postępować pozytywnie, w przeciwnym razie w najgorszym przypadku jest dobre tylko dla kosza.

Dlaczego rzadko należy myć skórę jagnięcą?

Czyszczenie skóry owczej
Czyszczenie skóry owczej

Skóra jagnięca zachowuje swoją elastyczność dzięki naturalnemu tłuszczowi, podobnie jak dywan ze skóry bydlęcej. Dotyczy to zarówno samej wełny, jak i skóry jako elementu nośnego. Jeśli skóra jagnięca jest czyszczona ciepłą wodą lub nawet detergentami, zawsze traci część tego tłuszczu.

 • Przeczytaj także – Czyszczenie bursztynu: jak przywrócić połysk!
 • Przeczytaj także – Jak prawidłowo wyczyścić płytę CD: Powrót do wspaniałego dźwięku
 • Przeczytaj także – Profesjonalne czyszczenie starego obrazu – dla nowej siły koloru

Jeśli tłuszcz zniknie, puszystość, a skóra również może stać się twarda i krucha. Dlatego ważne jest, aby myć skórę jagnięcą jak najrzadziej, ponieważ tylko w ten sposób można ją utrzymać przez długi czas.

Czyszczenie skóry. W ten sposób należy czyścić skórę jagnięcą

W międzyczasie ważne jest, aby od czasu do czasu wybijać skórę jagnięcą iw razie potrzeby wyszczotkować ją specjalnym pędzelkiem. Jednak należy traktować tylko końcówki, dolna wełna powinna pozostać nietknięta przez szczotkę.

Jeśli plama naprawdę utknęła, spróbuj najpierw ją wyszczotkować. Jeśli to nie zadziała, możesz popracować wilgotną, niestrzępiącą się szmatką i spróbować usunąć brud z futra.

Postępuj ostrożnie i bardzo konkretnie. Zwykle można stopniowo zetrzeć brud wilgotną ściereczką, aby ponownie zapewnić czystość. Czasem cały wysiłek na nic się nie zda, wtedy pomaga tylko pranie.

Czyszczenie skóry. Czyszczenie na mokro skóry jagnięcej: tak to działa!

Jeśli twoja skóra jagnięca jest tak brudna, że ​​wyrzucenie jej, wyszczotkowanie lub przetarcie wilgotną szmatką w niektórych miejscach nie pomaga, pranie należy zrobić na lepsze lub na gorsze. Tak to działa w przypadku prania w pralce:

 • Sprawdź, czy Twoja skóra jagnięca nadaje się do prania wełny.
 • Następnie użyj programu zimnej wełny bez wirowania.
 • Futro włożyć do maszyny oddzielnie, bez innych rzeczy do prania.
 • Użyj środka do prania wełny lub skóry zwierzęcej.
 • W takim przypadku lepiej jest obejść się bez zmiękczacza do tkanin.
 • Nigdy później nie używaj suszarki!

Oczywiście możesz również zdecydować się na mycie ręczne. Aby to zrobić, potrzebujesz naczynia z letnią wodą, w którym można namoczyć futro. Trochę specjalnego detergentu pomoże usunąć plamy.

Po umyciu wysusz skórę jagnięcą

Delikatnie wysusz skórę jagnięcą w normalnej temperaturze pokojowej. Na początku i kilka razy w międzyczasie nadaj jej kształt i ugniataj skórę rękami. Przy odrobinie szczęścia podkładka znów będzie miękka i puszysta.PORADY I WSKAZÓWKINadmierne ciepło nie jest dobre ani dla wełny, ani dla skóry. Dlatego nigdy nie suszyć skóry jagnięcej na grzejniku ani na słońcu! Lepiej cierpliwie czekać, wtedy wszystko pójdzie dobrze.

Czyszczenie skóry. Usuwanie pleśni ze skóry – czy to w ogóle możliwe?

Jeśli twoja droga skórzana kurtka lub ulubione skórzane buty nagle mają plamy z pleśni, potrzeba jest ogromna. Dowiesz się tutaj, czy i kiedy można usunąć pleśń ze skóry i jak to zrobić poprawnie. Ponadto, jakie przyczyny mogą być odpowiedzialne za pleśń na skórze i jak najlepiej jej zapobiegać.

Często zakażone produkty skórzane

 • Skórzane siedzenia w samochodach
 • Skóra jako surowiec (np. Skóra pokryciowa przechowywana na strychu do późniejszego wykorzystania)
 • Skórzane buty
 • Skórzane ubrania

przyczyny

Przyczyną pleśni zawsze wilgoci i nieprawidłowe przechowywania – dotyczy to również do skóry. Bardzo często decydujące znaczenie mają następujące czynniki:

 • Zbyt wysoka wilgotność względna na miejscu (trwale znacznie powyżej 60%)
 • zbyt wysoka (lub zbyt niska) temperatura pokojowa w miejscu przechowywania
 • niewystarczająca wymiana powietrza
 • brak zabiegów grzybobójczych na skórze podczas produkcji (często standard)
 • Przeczytaj także – Pleśń w łazience: przyczyny, zapobieganie i eliminacja
 • Przeczytaj także – Pleśń w mieszkaniu – kto płaci?
 • Przeczytaj także – Forma pomiarowa – czy to możliwe?

Szczegółowo przyczyny

Skórzane siedzenia

W przypadku skórzanych siedzeń pleśń może się rozwinąć, jeśli wilgoć powstająca w pojeździe nie jest dostatecznie wentylowana, a miejsce, w którym jest zaparkowane, ma bardzo wysoki poziom wilgotności (typowy przykład: stogi siana w samochodach zabytkowych). To nie tylko sprzyja powstawaniu rdzy, ale także rozwojowi pleśni. Wnikanie wody przez nieszczelny dach może być również jedną z przyczyn powstawania osadów.

Skóra jako surowiec

Kiedy skóra jest przechowywana w rolkach, brak powietrza często odgrywa ważną rolę w rozwoju pleśni. Ciasno upakowana skóra może zbierać wilgoć, której nie można usunąć przez brak cyrkulacji powietrza.

Skórzane buty i odzież

Te same przyczyny dotyczą butów i odzieży. Przyczyną może być pleśń w szafie, ale może to być również spowodowane układaniem się na sobie ubrań lub zawilgoceniem lub zawilgoceniem w szafie.

Czyszczenie skóry. Usuń pleśń

Czasami nadal można usunąć powierzchowne osady i plamy z pleśni. Ale ważne jest, aby rozpocząć usuwanie tak wcześnie, jak to możliwe. Jeśli pleśń może rozprzestrzenić się przez jakiś czas, zwykle masz złe karty. Zwalczanie pleśni najlepiej wykonać w kilku etapach.

Instrukcje krok po kroku

 • Intensywny środek do czyszczenia skóry
 • Wybielacz tlenowy
 • ewentualnie miękka szczotka (szczególnie do zamszu)

1. Czyszczenie podstawowe

Dokładnie wyczyść skórę odpowiednim intensywnym środkiem czyszczącym. W przypadku aniliny lub zamszu należy upewnić się, że środek czyszczący jest wyraźnie odpowiedni do tego rodzaju skóry. W przeciwnym razie po prostu ostrożnie zetrzyj najgrubszy brud z powierzchni.

2. Wylecz

Aby zabić pleśń, najlepiej użyć esencji octu (25%). Skóra jest kwasoodporna (ponieważ sama jest kwaśna). Wytrzyj gładką skórę roztworem (ocet: woda = 1: 1), zmocz zamsz i skórę anilinową. Następnie spłucz czystą wodą. Jeśli to możliwe, nie używaj (!) Alkoholu, ponieważ może to wpłynąć na kolor skóry.

3. Usuń pozostałości pleśni

Możesz użyć wybielacza tlenowego, aby usunąć wszelkie ślady, które są nadal widoczne. Może to również prowadzić do nieestetycznych plam (w zależności od rodzaju skóry) – dlatego najpierw przetestuj działanie na niepozornym miejscu.

PORADY I WSKAZÓWKI

W wielu przypadkach nie można już uratować skóry zainfekowanej pleśnią. Szczególnie w przypadku fotelików samochodowych często będziesz musiał nie tylko wymienić skórę, ale także całkowicie wymienić tapicerkę. Dlatego należy odpowiednio przechowywać skórę (niska wilgotność, dobra wentylacja, dobra cyrkulacja powietrza) i wcześnie zwalczać pierwsze ślady. Zawsze susz skórę tak szybko, jak to możliwe, gdy jest mokra.

Czyszczenie skóry. Usuń plamy oleju lub tłuszczu ze skóry

Skóry nie można prać. Tym bardziej irytujące jest pojawienie się plam, w najgorszym przypadku nawet tłustych lub olejowych plam na zamszowych butach lub innych skórzanych akcesoriach. Ale nie martw się, przy odpowiednim podejściu i odpowiednim rozwiązaniu możesz samodzielnie całkowicie usunąć plamy tłuszczu ze skóry.

Te domowe środki pomogą usunąć tłuste plamy na skórze

 • proszek do pieczenia
 • Mąka ziemniaczana lub świeży ziemniak
 • Suchy szampon
 • detergent zawierający enzymy
 • Puder dla dzieci
 • Talk
 • Żelazko i bibuła

Nie ma znaczenia, czy zabrudzona skóra to zamsz czy skóra syntetyczna, buty czy torebka, czy nawet mebel, jeśli chodzi o usuwanie plam. Jeśli jednak skóra jest lakierowana lub obrobiona w inny sposób, możesz zapobiec wnikaniu tłuszczu lub oleju do skóry, szybko ją odkurzając, co zapobiega powstawaniu plam. W przypadku surowej skóry tłuszcz jest zwykle wchłaniany szybciej niż możesz zareagować. Oczywiście zdecydowanie warto spróbować.

 • Przeczytaj również – Usuń plamy tłuszczu z płytek
 • Przeczytaj także – usuń plamy oleju
 • Przeczytaj również – Usuń plamy oleju z tynków

Krok po kroku usuwaj tłuste plamy ze skóry

 • Żelazo
 • miękka szczoteczka (np. stara szczoteczka do zębów) lub szmata
 • Ręczniki papierowe lub inny chłonny ręcznik
 • Bibułka matująca
 • jeden z powyższych odplamiaczy

1. Reaguj szybko

Staraj się wchłonąć tłuszcz chłonną ściereczką (np. Serwetką lub ręcznikiem kuchennym) jak najszybciej po wypadku. W ten sposób możesz usunąć dużą część tłuszczu, nawet jeśli w większości nadal będzie widać plamę.

Dociśnij szmatkę do plamę, a następnie zmień na obszar wolny od oleju i ponownie naciśnij. Powtarzaj proces, aż tłuszcz przestanie być wchłaniany. Po prostu wykonuj ruchy i nie pocieraj! W przeciwnym razie plama tłuszczu lub oleju rozprowadzisz tylko głębiej w skórze!

2. Ocieplenie

Ten krok jest szczególnie zalecany w przypadku starszych tłustych plam na skórze, ponieważ ciepło zmiękcza tłuszcz i może zostać wyssane ze skóry.

W tym celu na plamę przyłóż bibułę i naprasuj ją żelazkiem na najniższym ustawieniu. Następnie umieść czystą, odtłuszczoną powierzchnię bibuły na plamie i ponownie wyprasuj. Powtarzaj ten proces, aż tłuszcz nie zostanie już zassany.

3. Potraktuj odplamiaczem

Następnie nałóż na plamę jeden z wyżej wymienionych suchych odplamiaczy, odstaw na chwilę, a następnie wytrzyj. W razie potrzeby powtórz proces.

4. Traktuj plamę na mokro

Jeśli plama nadal nie zniknęła, możesz wypróbować kilka kropli wody zmieszanej z detergentem na bazie enzymu lub innym, mniej agresywnym środkiem odtłuszczającym. Nałóż mieszaninę na plamę, pozostaw na 30 sekund, a następnie wytrzyj plamę chłonną szmatką. Nie trzyj! Plamy nie można zmyć, wystarczy ją odkurzyć!

PORADY I WSKAZÓWKI

A jeśli nic z tego nie pomoże? Przetrzyj całą skórę olejem pielęgnacyjnym! Najprawdopodobniej reszta skóry przybierze wówczas kolor podobny do plamy, przez co zniknie.