Różnica między cementem a cementem trasowym

Cement trasowy

Cement trasowy. Wobec mnogości używanych obecnie materiałów budowlanych różne terminy i warianty materiałów mogą być mylone. Trzeba jednak znać różnicę między „zwykłym” cementem a cementem trasowym. Wreszcie, wytrzymałości cementu trasowego można bardzo korzystnie wykorzystać do bardzo specyficznych celów.

Co sprawia, że ​​cement cementowo-trasowy?

Przede wszystkim należy wyjaśnić podstawy pojęć związanych z cementem, betonem i zaprawą. Cement jest środkiem wiążącym wytwarzanym z mielonego wapna i gliny, a czasem także z innych substancji. Dzięki procesowi hydratacji spoiwo zapewnia utwardzenie po wymieszaniu z piaskiem i wodą w postaci tzw. Betonu lub zestalonej zaprawy.

  • Przeczytaj także – Czym dokładnie jest cement trasowy?
  • Przeczytaj także – Specjalne właściwości cementu trasowego
  • Sprawdź również – Używanie cementu trasowego do budowy stawu?

Nazwa cement trassowy odnosi się obecnie do rodzaju cementu, do którego dodano tzw. „Tras”. Jak nazywa się Trass, rodzaj skały, najczęściej spotykany na obszarach o aktywności wulkanicznej lub kraterach meteorytowych na skraju rzeki Ries. Zawiera tak zwane pucolany i nadaje zaprawie trassowo-cementowej używanej jako materiał budowlany właściwości, które starożytni Rzymianie potrafili wykorzystać do swoich konstrukcji, z których niektóre przetrwały tysiące lat.

Trzy główne składniki trasu to:

  • Krzemionki
  • Związki krzemu
  • Połączenia aluminiowe

Jakie właściwości odróżniają cement trasowy od cementu bez znacznej ilości trasu?

Cement trasowy
Ściana z cementu

Cement, który nie jest wyraźnie sprzedawany jako cement trasowy, może również zawierać składniki trasowe. Wymagana jest jednak pewna minimalna ilość, aby odpowiednio wymieszana zaprawa trasowo-cementowa mogła rozwinąć swoje szczególne właściwości.

Obejmuje to na przykład fakt, że zaprawa trasowo-cementowa twardnieje z większą gęstością niż „zwykły” cement. Żelowa struktura świeżo wymieszanego cementu trasowego zapewnia bardzo dobre uszczelnienie porów na powierzchni obrabianego materiału. Dzięki temu cement trasowy jest szczególnie wodoodporny i może być również stosowany do budowy stawów, jeśli zostaną zachowane określone środki ostrożności.

Dlaczego cement trasowy jest tak często używany do konserwacji zabytków lub w połączeniu z kamieniem naturalnym?

Dzięki swoim specjalnym składnikom cement trasowy bardzo dobrze wiąże wapno. Z tego powodu zaprawa trasowo-cementowa ma znacznie mniejszą skłonność do powstawania wykwitów wapiennych niż cement beztasu. Ta właściwość jest również szczególnie przydatna podczas fugowania kamieni naturalnych. Jeśli to wysokiej jakości pokrycie tarasowe zostanie wypełnione cementem trasowym, ryzyko wystąpienia mrozu zimą jest zwykle znacznie ograniczone. Jednak jest również mniej przebarwień spowodowanych reakcjami chemicznymi z metalicznymi i organicznymi składnikami kamieni naturalnych.