Po kąpieli dobrze przewietrz łazienkę: Unikaj pleśni w łazience

Po kąpieli prawie nic nie widać z powodu pary i tropikalnych warunków. W rezultacie chłodniejsze powierzchnie, takie jak lustra , szyby czy armatura, zaparowują. W takim przypadku bardzo ważna jest odpowiednia wentylacja, aby para ulotniła się jak najszybciej. W przeciwnym razie istnieje ryzyko uszkodzenia przez wilgoć i pleśni. To nie tylko problem wizualny, ale także zagrożenie dla zdrowia. Ale jak działa prawidłowa wentylacja po prysznicu? Jak to obniża wilgotność w łazience do normalnego poziomu? Podamy przydatne wskazówki dotyczące wszystkiego, co dotyczy wentylacji.

Po kąpieli dokładnie przewietrz łazienkę, aby zapobiec powstawaniu pleśni

W łazience jest nieuchronnie wysoka wilgotność, ponieważ podczas kąpieli do ogrzanego powietrza w pomieszczeniu uwalniane są duże ilości wody. Wiele osób otwiera drzwi łazienki po kąpieli, aby wydostać się ciepła, wilgotna para. Ale może to mieć poważne konsekwencje dla reszty domu. Dlatego upewnij się, że para wodna nie przedostaje się do innych pomieszczeń, w przeciwnym razie wszędzie może powstać pleśń. Powód: wilgoć z gorącej pary wodnej skrapla się na zimnych powierzchniach. Dlatego ważne jest, aby po skorzystaniu z prysznica zamknąć drzwi do łazienki i odpowiednio przewietrzyć pomieszczenie, aby wilgoć uwalniana podczas kąpieli mogła się ulotnić. Tylko wtedy, gdy lusterka i szyby nie są już zaparowane, należy przerwać wentylację. Optymalnego czasu wentylacji nie można uogólniać,ponieważ decyduje wielkość okna w łazience i wilgotność powietrza w pomieszczeniu.

Dlaczego wentylacja łazienki po kąpieli jest bardzo ważna?

Dzisiejsze nowoczesne materiały izolacyjne zapewniają wysoki poziom ochrony. Ale nie tylko ciepło najlepiej jak to możliwe, ale wilgoć też. Dlatego, aby uniknąć pleśni, niezbędna jest regularna wentylacja, zwłaszcza po kąpieli. Jeśli wilgotność jest zbyt wysoka z powodu dużej ilości ciepłej wody, na ścianach nieunikniona jest pleśń, która jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia. Zarodniki pleśni mogą prowadzić do wielu dolegliwości i chorób. Podrażniają drogi oddechowe i mogą powodować alergie. W szczególności astmatycy częściej cierpią z powodu różnych objawów. Dlatego bezwzględnie musisz obniżyć wilgotność. Możliwe są wartości powyżej 80%. Zalecany normalny zakres do łazienki wynosi od 50 do 70%. Otwórz okno, aż większość wilgoci wyparuje. Następnie możesz otworzyć drzwi i przyspieszyć wymianę powietrza poprzez silniejszą cyrkulację powietrza. Tak jest najlepiejjeśli otworzysz także inne okna, aby zezwolić na szkic.

Wietrz jak najszybciej po wzięciu prysznica, nawet jeśli pada deszcz

Nawet jeśli pada, powinieneś otworzyć okno. Wilgotność jest tak wysoka po prysznicu, że nadal możesz wpuścić do łazienki bardziej suche powietrze. Różnica temperatur również odgrywa rolę, ponieważ ciepłe powietrze w łazience zawiera więcej wilgoci niż chłodniejsze powietrze deszczowe na zewnątrz. Nie czekaj zbyt długo na wywietrzenie po kąpieli, ale otwórz okno tak szybko, jak to możliwe, aby wypuścić wilgoć. Jeśli upłynie zbyt dużo czasu, powietrze w łazience się ochłodzi. Zimne powietrze w pomieszczeniu pochłania mniej wody, przez co wilgotność wzrasta wraz z ochładzaniem, a nadmiar wilgoci skrapla się na ścianach i oknach. Jeśli ściany są wilgotne, ponowne ich wysuszenie będzie trudne, więc istnieje duże ryzyko pleśni.

Prawidłowa wentylacja w łazience bez okna

Jeśli Twoja łazienka nie ma okien, nie powinieneś tak po prostu otwierać drzwi, aby wypuścić parę wodną. Jeśli Twoja łazienka jest wyposażona w system wentylacji, włącz go przed prysznicem i pozwól mu pracować trochę dłużej. Jeśli system wentylacji nie jest wystarczający, aby usunąć parę wodną w wystarczającym stopniu lub jeśli nie ma odpowiedniego systemu wentylacji, musisz skierować gorącą parę wodną do mieszkania, ale w takim przypadku pozostałe pomieszczenia należy dokładnie wywietrzyć natychmiast po kąpieli. Otwórz całkowicie dwa przeciwległe okna, aby zmaksymalizować szybkość wymiany powietrza, a wilgoć szybko uciekła na zewnątrz. Ostatnim środkiem zaradczym jest osuszacz, który może zapewnić utrzymanie wilgotności na rozsądnym poziomie.Wiele urządzeń ma wbudowany higrometr, który określa wilgotność w pomieszczeniu. Osuszacz elektryczny włącza się po osiągnięciu określonej wartości.

Wniosek: ważna jest prawidłowa wentylacja w łazience

Po wyjściu z kabiny po długim prysznicu krok, uderza cię ciepłe, wilgotne powietrze. Po kąpieli ważne jest, aby obniżyć wilgotność i można to zrobić tylko poprzez odpowiednią wentylację. Nie wystarczy po prostu uchylić okno. Aby uniknąć pleśni, musisz otworzyć okno na około dziesięć minut. Jeśli jest zbyt dużo wilgoci, ryzykujesz szkodliwą pleśnią, która najlepiej rośnie przy wilgotności powyżej 60%. Obowiązuje zasada: im bardziej wilgotno, tym większe ryzyko. Na razie trzymaj drzwi zamknięte, aby wilgotne powietrze nie przedostało się do reszty mieszkania, a wilgotność również tutaj wzrosła. Najpierw wietrz pomieszczenie przy szeroko otwartym oknie przez pięć do dziesięciu minut przed otwarciem drzwi. Wentylacja krzyżowa z pomieszczeniami naprzeciwko umożliwia szybką wymianę powietrza. Dobrym rozwiązaniem są również osuszacze elektryczne, które zbierają wilgoć w zbiorniku.