Podczerwień czy sauna: co jest lepsze?

Wzbogać swoją domową oazę wellness w łazience o kabinę na podczerwień lub saunę – bardzo kuszący pomysł. Oprócz tradycyjnej sauny w łazience coraz większą popularnością cieszy się kabina na podczerwień. Oba warianty różnią się znacznie pod względem skuteczności i funkcjonalności. Co jest dla Ciebie lepsze – podczerwień czy sauna? Dowiedz się więcej o szczególnych cechach obiektów wellness tutaj.

Poczuj cudowne ciepło: Podczerwień konkuruje z sauną

Z biegiem czasu kabina na podczerwień stała się bardzo obiecującą alternatywą dla sauny. Na pierwszy rzut oka oba modele wydają się podobne. Różnice są widoczne głównie w ich funkcjonalności. Kabina na podczerwień w korzystny sposób rozgrzewa ciało głębokim ciepłem. To odpręża i jest po prostu cudowne. W przeciwieństwie do sauny, temperatura w kabinie na podczerwień nie jest podgrzewana za pomocą pieca. Przeciwnie, działa bezpośrednio na skórę. Zapewniają to specjalne elementy ogrzewania powierzchniowego, które są w stanie wytworzyć przyjemną temperaturę od około 45 do 60 stopni Celsjusza. Jeśli weźmie się pod uwagę, że temperatura w klasycznych saunach wynosi zwykle od 80 do 100 stopni Celsjusza, kabiny na podczerwień świecą wyjątkowo umiarkowaną mocą cieplną.

Czym różni się podczerwień od sauny?

Kabiny na podczerwień różnią się głębokością wnikania promieniowania w skórę, długością fali i widmem ciepła. Promienie B i C są używane w modelach, które są przeznaczone głównie do użytku domowego. Krótkofalowe promienie podczerwone A wnikają do ciała, nie będąc w rzeczywistości postrzegane jako wpływ ciepła. Doprowadziłoby to do poparzeń skóry.

Czy wiesz, że termin „sauna” pochodzi z języka fińskiego i w tłumaczeniu oznacza „pokój potu”? W rzeczywistości, zdaniem większości Finów, korzystanie z sauny jest integralną częścią codziennego życia. Pomieszczenie, które ma służyć jako sauna, jest podgrzewane do zadanej temperatury za pomocą pieca elektrycznego lub opalanego drewnem. W zależności od rodzaju i wielkości sauny, a także ze względu na zakres usług, podgrzewanie może zająć dużo czasu. Gorsze sauny z pewnością mogą więc podnieść rachunki za energię.

Wskazówka: istnieją obecnie tak zwane piece biologiczne, które zapewniają zarówno wilgotne, jak i suche ciepło. A jeśli chcesz połączyć oba, jest to również możliwe, w zależności od modelu sauny.

Podczerwień i sauna: co dzieje się w ciele?

Jeśli porównać uczucie ciepła, które powstaje w kabinie na podczerwień, jest to znacznie mniej zauważalne niż podczas wizyty w saunie. W rzeczywistości temperatura ciała w saunie wzrasta tylko w ograniczonym stopniu. Po około 10-15 minutach lub dwóch lub trzech seansach w saunie Twoje ciało wydziela około półtora litra potu. Późniejsze ochłodzenie jest „koniecznością”, aby naczynia krwionośne ponownie się skurczyły i wystąpił pożądany efekt pobudzający metabolizm. Pocenie się wzmacnia układ odpornościowy i sprzyja usuwaniu toksyn z organizmu. Kabina na podczerwień emituje delikatne, przyjemne ciepło, które jest również niezwykle korzystne. Ich przewagą nad sauną jest to, że ciepło wpływa pozytywnie na samopoczucie bez utraty ciepła lub bez opóźnienia.Wnika w Twoje ciało w bardzo krótkim czasie. To z kolei jest niezwykle korzystne, jeśli na przykład masz ból stawów lub napięcie.

Wskazówka: jeśli obecnie nie masz kabiny na podczerwień lub chcesz wydać na nią dużo pieniędzy, lampa na podczerwień może być również obiecującą – i bardzo niedrogą alternatywą.