Pralka nie pobiera wody – co pomaga?

Włączasz pralkę i nic więcej się nie dzieje poza tym, że na wyświetlaczu może pojawić się komunikat „Brak zamknięcia”. W takim przypadku możesz zachować spokój. Często jest to tylko drobny problem, który można rozwiązać samodzielnie!

Jeśli pralka przestanie działać, może być kilka przyczyn. Zanim skonsultujesz się z rzemieślnikiem, możesz zaoszczędzić trochę pieniędzy i wziąć sprawy w swoje ręce. Wykonaj dziesięć kroków:

1. Włącz kran

Zwykle kran na wlocie wody do pralki pozostaje otwarty. Może ty lub ktoś z rodziny wyłączył ją przez pomyłkę. Mała przyczyna – duży efekt!

2. Zamknij drzwi pralki

Twoja pralka tylko zaczyna się, gdy pokrywa lub iluminator drzwi są prawidłowo zamknięte. W razie potrzeby ponownie otwórz drzwi i dociśnij je, aż zatrzaśnie się na miejscu.

3. Sprawdź kran

Może się zdarzyć, że przez kran płynie zbyt mało wody. Dlatego poluzuj wąż dopływowy, umieść wiadro pod kranem i jeśli 10 litrów nie przepłynie w ciągu 30 sekund, problem nie dotyczy Twojej pralki.

4. Sprawdź sitko wlotowe

Kamień i brud mogą zanieczyścić sito w wężu dopływowym. Po prostu wyjmij go i wyczyść. Nawiasem mówiąc, regularnie odwapniaj sito.

5. Sprawdź komorę dozownika

Komora na detergent znajduje się powyżej pojemnika na detergent. Wyciągnij ten ostatni, a następnie wyczyść komorę dozownika szczoteczką i detergentem. Jeśli po tym nadal nie płynie woda, poszukiwania są kontynuowane.

6. Sprawdź zawór elektromagnetyczny

W tym celu należy najpierw zakręcić kran, po drugie uruchomić program mycia, a po trzecie szybko ponownie odkręcić kran. Zwykle wiszący zawór elektromagnetyczny otwiera się samoczynnie. Jeśli nie – zmień to.

7. Sprawdź aquastop

Aquastop reguluje przepływ wody i zatrzymuje go w sytuacji awaryjnej. Jeśli z zaworu wodnego wypłynie trochę wody, oznacza to, że aquastop jest uszkodzony i trzeba go wymienić. Możesz to łatwo zrobić sam.

8. Sprawdź pułapkę powietrzną

Pułapka powietrzna zatrzymuje wodę po osiągnięciu poziomu w zbiorniku beczki. Jeśli to nie zadziała, dopływ wody zostaje przerwany od samego początku. Aby wyczyścić pułapkę powietrzną, musisz zdjąć tył pralki. Przeczytaj instrukcję obsługi.

9. Sprawdź poziom napełnienia miski przelewowej

Jeśli taca przelewowa jest pełna, program zmywania, a wraz z nim dopływ wody, zostaje zatrzymany. Przechyl pralkę o 30 stopni do przodu i pozwól wodzie spłynąć.

10. Skonsultuj się z profesjonalistą

Jeśli nic z tego nie pomogło, prawdopodobnie elektronika sterująca jest zepsuta. Aby naprawić tę szkodę, specjalista musi pracować. Ale wcześniej poproś o wycenę. Może warto kupić nową pralkę!