Usuń plamy po jodzie: Oto jak

Usuń plamy po jodzie dzięki wskazówkom naszych ekspertów. Jod pozostawia na skórze i odzieży brzydkie, brązowe plamy, które są bardzo trudne do usunięcia. Dlatego wymagane jest szybkie działanie. Jak prawidłowo zareagować, jeśli Ty lub Twoje tekstylia zostaniecie zabrudzone jodem i jak usunąć plamy jodowe, dowiesz się poniżej.

Usuń plamy po jodzie. Środki przeciw plamom jodowym

  • Surowy ziemniak
  • spirytus salimiakowy
  • Roztwór tiosiarczanu sodu z apteki (uwaga, żrący!)

Usuń plamy po jodzie. Usuwanie plam po jodzie krok po kroku

Materiały:

  • Ziemniak
  • Amoniak lub specjalny odplamiacz
  • Bawełniana Piłka

1. Namocz plamę

Zaschniętych plam jodowych zwykle nie da się już usunąć, dlatego niezwykle ważne jest, aby plama była wilgotna: Zaraz po wypadku nałóż na plamę trochę gorącej, najlepiej wrzącej wody. Jeśli to możliwe, plamę należy tylko zwilżyć, w przeciwnym razie za pomocą wody mogłaby się dalej rozprzestrzeniać.

2. Leczenie ziemniakiem

Odetnij kawałek świeżego ziemniaka i nałóż go na plamę. Przejdź od zewnątrz do środka!

Jeśli nie masz pod ręką żadnych ziemniaków, możesz również użyć skrobi kukurydzianej (skrobia ziemniaczana). Oba wysysają jod z włókien, ale nieco przyciemniają plamę.

Następnie zmyj plamę.

3. Ciekły amoniak

Jeśli plama nadal jest widoczna, nałóż trochę amoniaku na wacik i użyj go do rozprowadzenia amoniaku na plamie (od zewnątrz do środka!).

4. Zmyć

Zmyj resztki amoniaku pod bieżącą wodą, a następnie włóż tekstylia do pralki.

Usuń plamy po jodzie
Do jednych z najcięższych plam do usunięcia zalicza się te na papierze

Usuń plamy po jodzie. Plamy jodu nie zniknęły? Słońce zajmie się resztą!

Jeśli po zabiegu opisanym powyżej nadal widzisz lekko ciemną plamę na białym ubraniu, możesz również użyć dla siebie efektu rozjaśnienia przez słońce: Wywieś zabrudzoną jodem odzież na palące słońcu na kilka godzin i to wybieli plamy jodu. Przy odrobinie szczęścia pozostałości plamy zostaną całkowicie usunięte.

Usuń plamy po jodzie. Plamy jodu na dłoniach – co robić

Świeże plamy jodu na skórze można również usuwać ziemniakiem. W przypadku starszych plam jodowych można użyć roztworu amoniaku lub tiosiarczanu sodu. Jednak oba są żrące i dlatego atakują skórę. Lepiej więc poczekaj, aż twoja skóra się odnowi i sam pozbędziesz się plam. Kilka plam jodu jest lepszych niż podrażnienie skóry, prawda?

PORADY & TRIKI

Plama nie chce zniknąć? Przyszyj ładną łatkę na miejscu! Kolorowa łata wygląda szczególnie dobrze na białym płótnie.