Alternatywa dla plastiku

Alternatywa dla plastiku? Jakie rozsądne i obiecujące alternatywy dla plastiku są dostępne? To pytanie dotyczy nie tylko naukowców, ale także np. nas konsumentów, detalistów i oczywiście ekologów. Ponieważ każdy, którego serce bije za zrównoważonym rozwojem, odczuwa przynajmniej krótką przerwę w swoim EKG, patrząc na masy plastiku w środowisku i dalsze konsekwencje rozkładania się plastiku na naszej planecie. Czas więc przyjrzeć się, który materiał może zastąpić plastik w dłuższej perspektywie.

W tym artykule dowiesz się teraz wszystkiego o najlepszych istniejących i przyszłych alternatywach dla materiałów z tworzyw sztucznych.

Alternatywa dla plastiku. Dlaczego potrzebujemy alternatywy dla plastiku?

Zanim porozmawiamy o sześciu alternatywnych materiałach jako substytutach plastiku, musimy krótko wyjaśnić, dlaczego tak wielu ludzi tęskni za sensowną alternatywą.

Oto powody, które nas najbardziej napędzają:

  • Odwieczny materiał: plastik nie ulega biodegradacji i nie gnije. Każdy kawałek mikroplastiku, nieważne jak mały, jaki kiedykolwiek został wyprodukowany, nadal znajduje się gdzieś na naszej planecie. Podczas gdy w 1950 roku wyprodukowano 1,5 miliona ton na całym świecie, w 2015 roku było to już 322 miliony ton
  • Ograniczony surowiec: tworzywo sztuczne składa się z ropy naftowej, surowca, którego dostępność jest ograniczona. Potrzebna jest zrównoważona alternatywa dla plastiku wykonanego z materiałów odnawialnych.
  • Toksyczny materiał: Domagamy się również plastikowych alternatyw, ponieważ konwencjonalny plastik jest toksyczny. Przede wszystkim należy chronić nasze dzieci przed plastyfikatorami, które zakłócają rozwój naszych pociech. Ponadto plastik również trafia do naszego łańcucha pokarmowego, ponieważ ryby jedzą mikrodrobiny plastiku, a rybkę to każdy zjeść lubi 🙂
  • Plastik zabija naturę: tworzymy niepotrzebne plastikowe opakowania i tysiące wygodnych produktów jednorazowego użytku. Ponieważ nie obchodzimy się z plastikiem we właściwy sposób, 135 000 ssaków morskich i 1 milion ptaków morskich ginie każdego roku w wyniku naszych odpadów z tworzyw sztucznych w środowisku. Ze względu na wir śmieci w morzu, plastik przenosi również choroby na kontynenty, na których wcześniej nie istniały.

W artykule o wadach plastiku bardziej szczegółowo wyjaśniłem problemy powodowane przez plastik. Ale teraz ważniejsze są alternatywy dla plastiku, które dostarcza nam nauka.

Alternatywa dla plastiku

Alternatywa dla plastiku. Jakie są naturalne alternatywy dla plastiku?

Teraz przyjrzyjmy się bliżej, który materiał faktycznie jest w stanie w znaczący sposób zastąpić plastik. Bo nie chcemy też ukrywać zalet plastiku. Odpowiedni materiał musi być podobnie lekki, termoizolacyjny, żaroodporny, czysty, elastyczny, a przede wszystkim niedrogi, ale także naturalny i biodegradowalny.

Uff, nie takie proste, prawda? Obecnie w ramach badań oferowane są następujące alternatywy dla tworzyw sztucznych.

1. TRZCINA CUKROWA JAKO MATERIAŁ ALTERNATYWNY

Wiele alternatywnych produktów z trzciny cukrowej jest już dostępnych. Obejmują one od plastikowych torebek po jednorazowe talerze. Materiał powstaje z włóknistych pozostałości po produkcji cukru. Trzcina cukrowa jest często wykorzystywana jako przykład tzw. bioplastiku, który w dzisiejszych czasach wciąż musi zasłużyć na wiele krytyki.

Nawet jeśli plastik wykonany z trzciny cukrowej pomaga oszczędzać CO 2 i umożliwia łatwą utylizację, pola z trzciną cukrową muszą być oczywiście uprawiane. Zużywa to na przykład olej napędowy, a także nawozy, które z kolei mogą stanowić zagrożenie dla otaczającego ekosystemu.

Ta alternatywa dla plastiku nie jest obecnie odpowiednim substytutem dla konwencjonalnego plastiku na bazie ropy naftowej.

2. PLASTIK Z GRZYBÓW

Grzyb może być również odpowiednią alternatywą dla plastiku z badań. Nazywa się grzybnią i zasadniczo opisuje całość wszystkich nitkowatych komórek grzyba. Im bliżej są nitki, tym wyraźniej widać je gołym okiem. Nawiasem mówiąc, znajdują się niemal w każdym centymetrze kwadratowym gruntu i udostępniają bardzo elastyczny materiał. Naukowcy byli już w stanie wykorzystać to na przykład do produkcji cegieł lub abażurów.

Grzyby do swojego wzrostu potrzebują jedynie wody i stałego dopływu węgla. Podczas produkcji najpierw otrzymuje się rodzaj wilgotnego kleju, który po wyschnięciu staje się materiałem stabilnym i sprężystym.

Nawet jeśli grzybnia jest szczególnie odpowiednia jako alternatywa opakowania dla plastiku, może być również wykorzystana do produkcji ekologicznej skóry, co zostało już zademonstrowane na przykład przez MycoWorks.

Uwaga: istnieje nawet grzyb, który może jeść plastik na bazie ropy naftowej. Nazywa się Pestalotiopsis microspora i rośnie na przykład w lasach deszczowych Ekwadoru

3. BIAŁKA MLEKA

Amerykańscy naukowcy opracowali plastikową alternatywę wykonaną z białek mleka, która jest lekka, biodegradowalna, a nawet jadalna. Do opracowania wykorzystano kazeinę białka mleka. Zasadniczo białko mleka daje szansę na zmniejszenie marnowania żywności.

Ponieważ opakowanie jest również jadalne, istnieje jeszcze jedna zaleta przechowywania na przykład zup. Można to po prostu zbić razem z zawartością i ugotować. Jednak według badań główną wadą tej alternatywy z tworzywa sztucznego jest to, że nie ma już wystarczającego efektu hydrofobowego w wyższych temperaturach. Dlatego minie trochę czasu, zanim będziemy mogli mówić o prawdziwym, alternatywnym dla zwykłego plastiku materiale.

4. BIOPLASTIK ZE SKROBI KUKURYDZIANEJ

Zasadniczo ta alternatywa dla plastiku odnosi się do użycia skrobi, np. z kukurydzy lub ziemniaków.

Podczas produkcji takich bioplastików powstaje kwas polimlekowy (PLA). Proces przekształca skrobię roślinną w polimer, dzięki czemu powstaje produkt z tworzywa sztucznego, taki jak plastikowa torba. Wizualnie produkty prawie nie różnią się od materiałów konwencjonalnych, dlatego często umieszcza się na nich etykietę „biokompostowalny”.

Zaletą tej plastikowej alternatywy jest na przykład to, że w procesie produkcyjnym nie stosuje się toksycznych chemikaliów, a co za tym idzie, nie można ich przenieść do naszej żywności. Alergie są również wykluczone, ponieważ profil alergenu jest tracony podczas produkcji. Wadą jest na przykład to, że tworzywa sztuczne wykonane ze skrobi kukurydzianej są mniej odporne na ciepło, a także nie rozkładają się wystarczająco szybko, aby po prostu wyrzucić istniejące produkty na kompost.

5. ALGI JAKO PLASTIKOWA ALTERNATYWA

Tak, dobrze słyszałeś! Plastik można również zrobić z alg, które są bardziej uciążliwe podczas kąpieli w morzu, podobnie jak plastik, który znamy. Materiał jest wtedy biodegradowalny, a nawet jadalny. Za pomocą tzw. sferyfikacji powstaje rodzaj naturalnej powłoki lub wodoodpornej skóry, przez którą można przechowywać płyny. Główną zaletą w porównaniu z konwencjonalnymi butelkami plastikowymi jest to, że do napoju nie przedostają się żadne toksyczne zanieczyszczenia, takie jak mikroplastik. Glony mają również krótkie i wysokie tempo wzrostu i są stosunkowo mało wymagające w uprawie.

Brytyjski Startup Ohoo mówi, że wynalazł ten rodzaj opakowania. Niemiecka sieć fast foodów Nordsee również intensywnie współpracuje z naukowcami nad alternatywą dla plastiku na bazie alg.

Gdyby można było wyprodukować zrównoważoną plastikową alternatywę z alg gotową do produkcji seryjnej, a przede wszystkim jadalną, byłby to ważny krok. Bo wtedy nie trzeba by było recyklingować glonów wielkimi kosztami lub spalać przy niewielkich środkach technicznych.

6. PLASTIK Z KONOPI

W rzeczywistości konopie mogą być bardzo ważną alternatywą dla plastiku. Badania są tu już bardzo daleko idące. Włókna konopne są usuwane z nici rośliny, a pozostaje około 77% celulozy, to surowiec z którego plastik jest już dziś wytwarzany.

Powstały materiał wygląda jak zwykły plastik i jest również bardzo lekki. Dużą zaletą jest oczywiście to, że plastik wykonany z konopi jest biodegradowalny. Roślina rośnie bardzo szybko, a także wiąże CO 2 i jednocześnie pomaga powstrzymać zmiany klimatyczne.

Uprawa konopi przemysłowych jest nadal zabroniona w wielu częściach świata, dlatego jak dotąd niewiele jest produktów i alternatyw wykonanych z plastiku z konopi.

7. PLASTIK ZE SKORUPIAKÓW

Nie opowiadamy się za tą alternatywą dla plastiku, a jedynie przedstawiamy możliwości, jakie za sobą niesie. Oczywiście plastik z muszli skorupiaków przemawia przeciwko zrównoważonemu, wegańskiemu stylowi życia.

W przypadku tej plastikowej alternatywy niewielkie ilości chityny z muszli krabów są łączone z celulozą z drzew i folią wykonaną z plastiku kwasu mlekowego. Naukowcy wyprodukowali już z tych surowców folię spożywczą, która może na przykład sprawić, że żywność będzie dłużej świeża niż w konwencjonalnej folii spożywczej.

Według naukowców chitynę można pozyskać jako materiał odpadowy z przemysłu skorupiaków. Plastikowa alternatywa i tak byłaby wtedy biodegradowalna. Pozostaje jednak wątpliwe, czy masowo produkowane tworzywo sztuczne może być faktycznie produkowane w ten sposób.

Alternatywa dla plastiku. OBIECUJĄCE ALTERNATYWY Z TWORZYW SZTUCZNYCH

Jak widać, istnieje wiele dobrych podejść, które dają nadzieję na JEDNĄ idealną alternatywę dla plastiku. Jednak żadna z powyższych nie jest jeszcze w pełni rozwinięta, dlatego wymagana jest odrobina cierpliwości w badaniach.

W przypadku bio tworzyw zawsze istnieje ryzyko, że ludzie wyrzucą coś do środowiska, ponieważ wierzą, że ulegnie rozkładowi. Tutaj również zaleca się ostrożność, dopóki niezostanie to wszystko potwierdzone szeregiem badań.

Dopóki nie zostanie znaleziony materiał zastępczy, pozostaje nam tylko żyć z jak najmniejszą ilością plastiku i unikać odpadów z niego w jak największym stopniu.

Czy masz własne doświadczenia z plastikowymi alternatywami lub masz jakieś pytania, lub sugestie dotyczące artykułu? W takim razie zostaw komentarz.