Czyszczenie muszli: dla ładnej dekoracji

Czyszczenie muszli wymaga pewnej wiedzy. Małże to jedna z najpopularniejszych pamiątek z wakacji: są dostępne za darmo i często pięknie wyglądają. Niestety nigdy nie wychodzą z morza czyste, pokryte są brudem i glonami, a ich wnętrze też nie wygląda szczególnie atrakcyjnie. Ponadto niektóre wydzielają nieprzyjemny zapach. Na szczęście muszle są łatwe do czyszczenia i zamieniają się w prawdziwą biżuterię.

Szczoteczka do zębów świetnie nadaje się do czyszczenia płytkich małży

Czyszczenie muszli. W ten sposób Twoje małże staną się naprawdę czyste

Ponieważ brud zwykle mocno przylega do powierzchni, konieczne jest dokładne namoczenie. Może to zająć kilka dni, ale warto uzbroić się w cierpliwość! Oto najlepszy sposób postępowania:

  • Moczenie małży: Puste małże włóż do wiadra i zalej je czystą wodą. Odstaw małże na około tydzień, ale codziennie zmieniaj wodę – inaczej będzie śmierdzieć.
  • Gotowanie: Teraz możesz włożyć małże do rondla, ponownie ze świeżą wodą. Całość gotuj przez około 5 do maksymalnie 10 minut.
  • Odpompowanie: Przelej napar przez sitko o drobnych oczkach, dzięki czemu pozbędziesz się luźnego brudu. Inne zabrudzenia mogą mimo wszystko przyklejać się do powierzchni małży.
  • Szorowanie małży: Na koniec dokładnie wyszoruj muszle szczoteczką do zębów, co po długim moczeniu powinno być całkiem łatwe. Następnie ponownie spłucz wodą i masz przed sobą czyste małże.

Twoje małże wyglądają teraz o wiele lepiej i na pewno nie mają już tak źle. Niemniej jednak nadal możesz zrobić trochę więcej, aby nadać ozdobnym miskom więcej blasku.

Wypoleruj małże po oczyszczeniu

Polerowanie nadaje wielu powierzchniom przyjemny połysk, także muszelkom. Aby uzyskać atrakcyjny efekt, potrzebujesz butelki olejku dla dzieci o odpowiedniej konsystencji, która zapewni najlepszą możliwą pielęgnację misek.

  • Nałóż olejek dla dzieci na muszlę małża.
  • Wcieraj go palcami lub miękką szmatką.
  • Użyj bawełnianego wacika do nacięć.
  • Delikatnie osusz małż.
  • Teraz miska powinna ładnie błyszczeć.

Możesz teraz ozdobić lustro lub butelki zebranymi muszlami. Istnieje również możliwość przyklejenia nim ramki na zdjęcia, lub po prostu udekorowania nią łazienki.

Czyszczenie muszli
Muszle

PORADY & TRIKI

Nigdy nie wkładaj wybielacza do kąpieli czyszczącej swoich małży! Chociaż substancje te mają silne działanie czyszczące, powodują również, że muszle stają się porowate, a przez to być może nawet zniszczone.