Z jabłek, korka i tworzyw sztucznych: produkcja sztucznej skóry

Produkcja sztucznej skóry na pierwszy rzut oka wydaje się prosta: tkanina tekstylna pokryta jest warstwą plastiku. Nadaje to imitacji skóry charakterystyczne ziarno. Ale czy wiesz, że procesy produkcyjne mogą się znacznie różnić? Przede wszystkim ważne są użyte tkaniny, aby sztuczną skórę można było wtedy naprawdę określić jako wegański i ekologiczny produkt.

Produkcja sztucznej skóry. Zasada sztucznej skóry

Zasadniczo sztuczna skóra to materiał, który wygląda jak skóra zwierzęca. Proces produkcji różni się w zależności od rodzaju „tkaniny pokryciowej”, ale podstawowa zasada jest taka sama. W tym celu najpierw pobiera się tekstylny nośnik bazowy (zwykle bawełniany arkusz), który następnie pokrywa się wierzchnią warstwą.

W zależności od użytych materiałów może być wówczas konieczny rodzaj warstwy ochronnej, aby imitacja skóry była bardziej stabilna. W następnym kroku produkt jest indywidualnie barwiony i w razie potrzeby dopracowywany. Na przykład motywy są haftowane lub drukowane. Oba rodzaje są łatwe do zrobienia.

Produkcja sztucznej skóry. Oryginalna skóra syntetyczna wykonana z tworzywa sztucznego

Nawet jeśli historia sztucznej skóry zaczęła się wcześniej to jeden rodzaj produkcji sztucznej skóry jest rozpowszechniony od dziesięcioleci. Chodzi o plastikową warstwę wierzchnią. W szczególności oznacza to, że tkanina jest pokryta warstwą PVC (polichlorek winylu) lub PU (poliuretan). Tworzy to typową strukturę, którą znasz również z prawdziwej skóry.

W zależności od producenta materiałem bazowym mogą być włókna naturalne lub syntetyczne, a także ich mieszanka. Aby zachować specjalną strukturę ziarna, tworzywo sztuczne należy najpierw spienić przed nałożeniem warstwy na tkaninę. Proces ten sprawia również, że produkt końcowy jest bardziej miękki i elastyczny. Jednak, aby móc przetworzyć go na odzież, należy również użyć zmiękczacza.

Produkcja sztucznej skóry. Po co robić syntetyczną skórę z plastikiem?

Produkcja sztucznej skóry w ten sposób jest znacznie łatwiejsza i szybsza niż wiele wariantów, które następnie wprowadzimy. Ponadto można ją szczególnie łatwo wyprodukować w dużych ilościach, że tak powiem, z rolki. Wynika to z dobrej dostępności plastiku i użytych tkanin.

Jednak jest to również najbardziej stresujące dla środowiska. Ponieważ ani PVC, ani PU nie ulegają szybkiemu rozkładowi. Należy jednak w tym miejscu zaznaczyć, że proces ten jest znacznie bardziej przyjazny dla środowiska niż produkcja zwykłej skóry. Dzieje się tak, ponieważ stosowane są substancje rakotwórcze i inne szkodliwe dla naszego zdrowia substancje.

Zwróć na to uwagę

Czy wiesz, że nie każda skóra syntetyczna jest wegańska? Faktem jest, że klej z mączki kostnej jest często używany do produkcji sztucznej skóry z PVC. Ten produkt zwierzęcy nie jest zgodny z pełnym troski podejściem do dobrostanu zwierząt. Jeśli przywiązujesz do tego szczególną wagę, powinieneś zainteresować się skórą wegańską.

Innym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę, jest stosowanie różnych rozpuszczalników. Przez długi czas do produkcji sztucznej skóry używano dimetyloformamidu (DFM). Udowodniono, że jest to szkodliwe dla zdrowia podczas przetwarzania. Z drugiej strony, np. na produkach z Niemiec można znaleźć pieczęć Fundacji ZFHC („Zero zrzutów niebezpiecznych chemikaliów”) identyfikuje ona produkty jako nieszkodliwe dla zdrowia.

Produkcja ekologicznej skóry syntetycznej

Oprócz szeroko rozpowszechnionej sztucznej skóry PU, na rynku dostępne są obecnie alternatywy, które są wykonane wyłącznie z naturalnych materiałów. Z reguły jako podstawę stosuje się warstwę bawełny. Następnie jest kolejny poziom wykonany z różnych naturalnych materiałów. Chcielibyśmy dokładnie wyjaśnić, jak to działa na przykładach skóry z jabłka i skóry korkowej.

Wyraźna imitacja skóry z jabłek

Kilka lat temu Hannes Parth z Południowego Tyrolu wpadł na genialny pomysł: chciał wykorzystać resztki jabłek do produkcji sztucznej skóry. Podczas gdy chrupiące owoce we Florencji można było zbierać prawie przez cały rok, aby je sprzedać do zwykłej konsumpcji, to zawsze pozostało trochę owoców, które można było wykorzystać do innych celów. Ze względu na wady zostały wycofane one ze sprzedaży i zgłoszone jako odpady. To właśnie z tych resztek zaczęto produkować sztuczną skórę.

W TEN SPOSÓB JABŁKO STAJE SIĘ TKANINĄ

Aby rozpocząć produkcję sztucznej skóry, jabłka wraz ze skórką, włóknami i łodygami są siekane i suszone. Tylko w ten sposób można je sproszkować w następnym kroku. Jednocześnie plastikowy substytut wykonany z białka mleka jest mieszany z naturalnym rozpuszczalnikiem. Po powstaniu jednolitej masy, dodawany jest proszek jabłkowy.

Tak powstałą miksturę następnie miesza się i miesza przez godziny. Rezultatem jest lepka masa, która jest bardzo podobna do spienionego plastiku, który znasz już z poprzedniej produkcji sztucznej skóry. Płyn nakłada się na bawełnę cienką warstwą. Wreszcie produkt końcowy musi zostać upieczony. Tylko w ten sposób oba materiały sklejają się prawidłowo i stają się solidnym materiałem, który znamy jako imitację skóry.

Produkcja sztucznej skóry
Skóra

TAK DOBRA JEST SKÓRA JABŁKOWA

Najlepsza rzecz w skórze jabłkowej? Jest w 100% ekologiczna i biodegradowalna – i nie zajmuje to tysięcy lat. Są na świecie firmy, które przywiązują dużą wagę do używania w swojej produkcji wyłącznie naturalnych materiałów – dotyczy to oczywiście również rozpuszczalnika.

Ponadto produkt końcowy zawiera również właściwości oryginalnego owocu. Nie oznacza to, że smakuje pysznie, ale jest niesamowicie wytrzymały, a nawet odporny na deszcz – podobnie jak skórka jabłka. Wygląda również bardzo podobnie do prawdziwej skóry.

Korek do produkcji sztucznej skóry

Każdy, kto kiedykolwiek zajmował się tematem zrównoważonego rozwoju, z pewnością natknął się na korek. Jest to obecnie materiał trendowy par excellence – i nie bez powodu. Dowiedz się już teraz, co wyróżnia korek i jak powstaje sztuczna skóra z kory!

KOREK: NAJWYŻSZEJ KLASY PRODUKT BEZ KOŃCA

Dęby korkowe są prawdziwym bohaterem naszego środowiska. Ponieważ wiążą stosunkowo dużą ilość CO2 i uwalniają go z powrotem do natury w postaci tlenu. Znany ci korek nie jest wydobywany z samego pnia, ale z jego kory. I odwrotnie, oznacza to, że drzewo nie musi być ścinane w celu zebrania materiału – kolejny pozytywny punkt na długiej liście zalet.

Tak więc, podczas gdy dąb generuje teraz nową korę, można by pomyśleć, że produkcja tlenu jest zmniejszona. W rzeczywistości jest odwrotnie. Ponieważ drzewa po obraniu wiążą do trzech razy więcej dwutlenku węgla. To czyni je jednymi z najskuteczniejszych roślin, jeśli chodzi o oczyszczanie powietrza. Możesz więc śmiało korzystać z produktów wykonanych z korka – nic dziwnego, że produkcja skaju z tego materiału również nabiera tempa!

TAK POWSTAJE SKÓRA KORKOWA

Portugalia jest gorącym miejscem lasów dębu korkowego. Z tego też powodu wynaleziono tu skórę korkową. Aby to zrobić, drzewa są najpierw obierane, a kora gotowana w konwencjonalnej wodzie. Ciepło zabija również wszelkie drobnoustroje, które mogą być w niej obecne. Takie gotowanie zmiękcza również korę. Kora musi następnie wyschnąć, zanim będzie mogła być dalej przetwarzana.

Do produkcji sztucznej skóry z kory korkowej wycina się prostokątne kawałki, skleja je na płasko i sprasowuje. Z powstałych bloków o grubości kilku centymetrów wycina się cienkie paski (<1mm). Są one następnie nakładane na materiał nośny za pomocą naturalnego kleju. Aby proces był szczególnie zrównoważony, stosuje się do tego również wstęgi bawełniane.

Efekt jest imponujący: typowa struktura korka jest zachowana na górze, ale produkt końcowy jest znacznie bardziej stabilny i odporny na rozerwanie dzięki bawełnie. Aby całość była jeszcze bardziej skóropodobna, jest teraz w kolorze brązowym lub czarnym. Tutaj również zastosowano biodegradowalny barwnik, dzięki czemu cały produkt wygląda szykownie.

Wniosek: wiele dróg prowadzi do sztucznej skóry

Zauważyłeś, że nie ma jednego właściwego sposobu wytwarzania skóry syntetycznej. Wręcz przeciwnie: produkcja rozwinęła się tak bardzo, że rynek oferuje teraz wariant na każdy gust. Oczywiście wszystkie różnią się ceną i opcjami. „Nowe” warianty są znacznie droższe niż klasyczna skóra syntetyczna. To, czy taka inwestycja jest opłacalna, zawsze zależy od indywidualnych okoliczności.