Mycie podłóg. Płyn do mycia podłóg

Mycie podłogi.

Ekologiczne mycie podłóg to doskonała alternatywa dla używania ciężkiej dla chemii. Jeśli chodzi o produkty czyszczące, naturalne alternatywy dopiero zaczęły zdobywać popularność. Przez długi czas wielu z nas nie kwestionowało zapotrzebowania na chemikalia w naszych roztworach czyszczących i wydawało się, że to jedyna opcja zapewniająca dobrą higienę. Coraz bardziej zaczynamy być jednak świadomi negatywnego wpływu chemikaliów na nasze zdrowie. Poznaj alternatywę dla szkodliwych i toksycznych produktów do czyszczenia.

Niebezpieczne chemikalia do czyszczenia

Ludzie sprzątali swoje domy na długo przed tym zanim używanie toksycznych chemikaliów zaczęło być na porządku dziennym. Kiedy zaczniesz o tym myśleć, używanie niebezpiecznych produktów wydaje się sprzeczne z ich przeznaczeniem – aby uczynić nasze domy bezpieczniejszymi. Wiele powszechnie stosowanych produktów zawiera niezwykle ostre chemikalia, które są niebezpieczne w przypadku połknięcia, dotknięcia lub nawet wdychania.

Wiele z tych chemikaliów jest nie tylko potencjalnie niebezpiecznych dla nas. Mogą one bowiem przedostać się także do zbiorników wodnych, powodując ogromne szkody dla środowiska. I nie tylko pozornie nieskończone płyny, które sprzedajemy, mogą powodować problemy. Wiele przedmiotów, których używamy do czyszczenia – od zmywających gąbek po wycieraczki do okien – jest wykonanych i pakowanych w materiał nie nadający się do recyklingu. 

Dla osób, które chcą bardziej uważać na wpływ środków czyszczących na środowisko i zdrowie, przetestowaliśmy szereg produktów na rynku, oceniając je na podstawie skuteczności, ceny i referencji środowiskowych. Oto niektóre z najlepszych naturalnych alternatyw, aby wykonać pracę bez żadnych problematycznych skutków ubocznych.

Możesz zaufać naszym niezależnym recenzjom. 

Niezależnie od tego, czy masz wykładzinę dywanową, drewno, winyl lub inną podłogę, mamy dla Ciebie naturalny środek czyszczący.  Alanta to innowacja w dziedzinie bezpiecznej chemii gospodarstwa domowego.

Sprzątanie domu jest dobre dla ducha, ale nie zawsze jest dobre dla środowiska. Jest tak, ponieważ wiele dzisiejszych produktów czyszczących zawiera lotne związki organiczne (LZO), które wdychane lub dotykane mogą zaszkodzić tobie i twojej rodzinie.

Typowe komercyjne środki czyszczące są wypełnione toksycznymi i zanieczyszczającymi substancjami, które mają ułatwić życie domowe. Koszt tych produktów opartych na chemikaliach może być wysoki: długotrwałe problemy zdrowotne rodziny i zanieczyszczenie środowiska spowodowane ich produkcją i unieszkodliwianiem.

Mycie podłóg. Najlepszy ekologiczny środek do czyszczenia podłóg

Znajdziesz wiele środków do czyszczenia płytek w lokalnym sklepie spożywczym, a jeśli przejrzysz półki sklepów z dużymi pudełkami, znajdziesz wszelkiego rodzaju specjalne środki do czyszczenia płytek, które będą cię kosztować przynajmniej ramię. Najlepszy ekologiczny środek do czyszczenia podłóg do płytek porcelanowych będzie kosztował cię ramię i nogę. Ale czy naprawdę potrzebujesz specjalnego środka do czyszczenia płytek?

Jak się okazuje, soda oczyszczona i ocet są najtańszymi i najskuteczniejszymi środkami czyszczącymi do płytek porcelanowych, w tym zaczynu. Tutaj zagłębiamy się w sposób czyszczenia porcelanowych płytek podłogowych za pomocą tych niedrogich i w 100% nietoksycznych zszywek kuchennych.

Mycie podłóg. Dlaczego ocet i soda oczyszczona?

Ocet jest kwasem o pH 2,4, dzięki zawartości kwasu octowego. Kwasy zawarte w occie mogą rozpuszczać wszelkiego rodzaju nagromadzenia, od szumowiny mydlanej i pleśni po plamy z twardej wody i nagromadzony brud i tłuszcz. Ocet ma silny zapach, ale szybko się rozprasza i pozostawia świeży, neutralny zapach.

Soda oczyszczona lub wodorowęglan sodu to sól utworzona z dodatnio naładowanego jonu i ujemnie naładowanego jonu, co czyni go związkiem neutralnym jonowo. Jednak jego pH jest nieco wyższe niż neutralne, co czyni go nieco zasadowym, w przeciwieństwie do kwasowego. Soda oczyszczona to silny dezodorant, ponieważ zapachy są kwaśne, a soda oczyszczona neutralizuje je. Soda oczyszczona jest również lekko ścierna, więc w przypadku wielu potrzeb związanych z czyszczeniem działa równie dobrze – lub lepiej niż – inne detergenty.

Razem ocet i soda oczyszczona są siłą czyszczącą, z którą należy się liczyć. Ponieważ ocet jest kwasem, a soda oczyszczona jest podstawą, reagują one razem, tworząc spieniające działanie czyszczące, które usuwa brud i brud, neutralizuje zapachy i rozpuszcza plamy.

Mycie podłóg. Jak czyścić płytki porcelanowe za pomocą sody oczyszczonej i octu

O ile na podłodze nie ma teksturowanej płytki, takiej jak wzór słojów , porcelanowa płytka może wyglądać na brudną i brudną bardzo szybko po ostatnim czyszczeniu, niezależnie od tego, czy znajduje się w łazience, czy w kuchni. Regularna konserwacja sprawi, że nawet płytki porcelanowe w jasnych kolorach będą wyglądały na błyszczące i nowe.

Na szczęście płytki porcelanowe są jednym z najłatwiejszych materiałów podłogowych do czyszczenia. Oto jak to zrobić poprawnie.

 1. Zamiataj podłogi z płytek, aby usunąć luźne zabrudzenia i zanieczyszczenia.
 2. Odkurz podłogi, aby usunąć mniejsze cząsteczki.
 3. Wymieszaj 1/4 szklanki białego octu w jednym galonie ciepłej wody. Dokładnie spryskaj roztworem odpowiedni obszar i pozostaw go na 10 minut (ale nie pozwól mu wyschnąć).
 4. Do usuwania plam używaj szczotki z miękkim włosiem lub szczoteczki do zębów.
 5. Zetrzyj obszar mopem zwilżonym roztworem octu.
 6. Dokładnie opłucz mop, a następnie namocz go w gorącej wodzie i ponownie zetrzyj obszar, aby usunąć ocet.
 7. Osuszyć obszar ręcznikiem lub ściereczką z mikrofibry.
 8. Powtórz proces w następnym obszarze.
 9. Gdy podłoga będzie czysta i sucha, wypoleruj porcelanową płytkę do wysokiego połysku za pomocą ściereczki serowej.

Możesz zapisać pozostałą mieszankę octu i wody na następny raz. Jeśli chcesz, dodaj kilka kropli swojego ulubionego olejku eterycznego do mieszanki, co zmniejszy intensywność zapachu octu.

Jak czyścić zaprawę do płytek za pomocą octu i sody oczyszczonej?

Od czasu do czasu może być konieczne skupienie uwagi na nadaniu zaprawie płytki porcelanowej trochę TLC. Ponieważ zaprawa jest bardziej chropowata i ma niższy profil niż płytka, może przyciągać brud i tłuszcz, zatrzymując zaprawę, powodując, że zaprawa staje się ciemna i odbarwiona. Jeśli masz zamiar wyczyścić całą podłogę, w tym zaprawę, najpierw wykonaj zaprawę, a następnie powtórz całą podłogę, jak opisano powyżej.

Ocet i soda oczyszczona są najlepszym ekologicznym środkiem do czyszczenia podłóg do fug porcelanowych dzięki ich imponującym zdolnościom do usuwania plam. Oto jak wyczyścić zaprawę za pomocą sody oczyszczonej i octu:

 1. Zamiataj podłogę, a następnie dokładnie odkurz, aby usunąć mniejsze cząsteczki kurzu.
 2. Zrobić gęstą pastę z 1/2 szklanki sody oczyszczonej i odrobiny wody.
 3. Wklej pastę na zaprawę w jednym zarządzalnym obszarze na raz.
 4. Wymieszaj równe części octu i ciepłą wodę w butelce ze sprayem. Spryskaj wodę z octu pastą do pieczenia. Mieszanina zacznie bańkować. Niech usiądzie i wykona swoją pracę przez pięć minut.
 5. Zanurz miękką szczoteczkę do zębów w mieszance octu i wody i wyczyść zaprawę.
 6. Nasyc dużą gąbkę gorącą wodą. Wytrzyj całą brudną pastę i dokładnie spłucz gąbkę. Ponownie nasącz gąbkę gorącą wodą i jeszcze raz wytrzyj zaprawę, aby usunąć wszystkie ślady octu. Ze względu na kwasowość ocet może powodować erozję zaczynu, jeśli nie zostanie dokładnie spłukany.

Uszczelnianie zaprawy co roku pomaga odeprzeć brud i tłuszcz, dzięki czemu cotygodniowe mycie to wszystko, czego naprawdę potrzebuje, aby utrzymać czystość na dłuższą metę.

Czego unikać podczas mycia podłóg?

Chociaż połączenie octu i sody oczyszczonej jest najlepszym ekologicznym środkiem do czyszczenia podłóg do płytek porcelanowych, nie jest pozbawione ryzyka. Oto kilka rzeczy, których należy unikać podczas czyszczenia płytek porcelanowych sodą oczyszczoną i octem lub ekologicznym środkiem czyszczącym kupionym w sklepie:

Płytka ceramiczna Cabot – seria Redwood / SKU: 10083319

 • Nigdy nie używaj octu o pełnej mocy bezpośrednio na zaczynie. Zawsze używaj go w połączeniu z sodą oczyszczoną, która neutralizuje kwas i pomaga zapobiegać erozji.
 • Nigdy nie mieszaj octu z wybielaczem, który może powodować niebezpieczną reakcję chemiczną.
 • Nie używaj detergentów na bazie oleju ani środków do czyszczenia wosku na podłogach z porcelany, które mogą pozostawić trudne do usunięcia pozostałości.
 • Nie używaj środków czyszczących zawierających barwniki lub barwniki, ponieważ mogą one zabrudzić nieszkliwione płytki porcelanowe i fugi.
 • Użyj miękkiego włosia, aby wyszorować płytki i zaprawę, wtedy mycie podłóg będzie nieco przyjemniejsze. Twarde włosie, takie jak w przypadku ciężkich szczotek do szorowania, może zarysować powierzchnię płytki i zniszczyć zaprawę.
 • Wybierając podłogę z płytek, należy pamiętać, że gres porcelanowy o wyglądzie kamienia lub drewna i ciemniejszej zaprawy może nie wymagać czyszczenia tak często, jak jaśniejsze, mniej teksturowane płytki i jaśniejsza zaprawa.

Płytka porcelanowa to piękny i trwały wybór podłóg, który nie wymaga wiele konserwacji. Codzienne zamiatanie i cotygodniowe mycie za pomocą ekologicznego środka do czyszczenia płytek porcelanowych, takiego jak ocet i soda oczyszczona, sprawią, że podłogi będą lśnić tak długo, jak długo będziesz mieć kafelki.